Switch to full style
Razmjena savjeta i trikova o podešavanju sustava i programa.
Odgovori

Konverzija dokumenata u UTF-8

09 lip 2017, 11:02

Nedavno sam trebao konvertirati datoteke nastale u Clarionu/DOS-u sa starim encodingom IBM-852 u danas sveprisutni UTF-8. Ova skripta radi s Pythonom 2 i 3. Kod Pythona2 io.open je isto što u Pythonu3 open. Prvi argument je ime datoteke, drugi argument je encoding ulazne datoteke.

Kod:

#!/usr/bin/env python
# -*- coding: utf-8 -*-

"""
Convert to a document with UTF-8 encoding.
The first argument is a file name and the second argument
is a coding point eg. 852, cp1252 etc.

python convert_to_utf8.py my_table.csv ibm852

Author: Hrvoje T
Last edit: June 2017.
"""

import sys
import io

try:
    # command line arguments
    input_file = sys.argv[1]
    my_encoding = sys.argv[2]
   
    with io.open(input_file,'r',encoding=my_encoding) as f:
        data = f.read()
       
    with io.open(input_file,'w',encoding='utf8') as f:
        f.write(data)
except:
    print("Wrong arguments: file name (1) and/or encoding (2)")
    sys.exit()
print("OK, successfully converted to UTF-8!")

Re: Konverzija dokumenata u UTF-8

09 lip 2017, 19:24

Cool:) Jesi to sa nekih disketa izvukao stvari?

Re: Konverzija dokumenata u UTF-8

09 lip 2017, 22:20

Ne, netko zaista još programira u Clarionu pod DOS-om :)

Zanimljivo je kako Python 2 i 3 različito rade sa stringovima. U dvojci je ucitani file u stringu byte enkodiran u ascii dok je u trojci string unicode

Nedavno sam jedan vanjski floppy s USB-om spojio na Kubuntu i uredno mi izbacio poruku floppy connected I odmah sam preko dolphina pristupio podacima. Čudio sam se da je sve radilo savršeno. Znači floppy driveri su jos tu

Re: Konverzija dokumenata u UTF-8

09 lip 2017, 23:40

U linux kernelu je svašta još uvijek tu, tek nedavno su ukinuli podršku za 386 CPUe. U krajnjoj liniji, floppy se i dalje prodaju:) Iskreno ne znam tko to koristi i dalje ili zašto, ali eto.

Re: Konverzija dokumenata u UTF-8

09 lip 2017, 23:59

Koristim ih i ja za tekstualne datoteke koje mogu prenositi izmedju neumrezenih racunala razlicitih generacija i kao backup na prastarim racunalima s jednim diskom. Prije toga sam ih koristio za sisteme.

Re: Konverzija dokumenata u UTF-8

10 lip 2017, 00:24

shrike je napisao/la:U linux kernelu je svašta još uvijek tu, tek nedavno su ukinuli podršku za 386 CPUe. U krajnjoj liniji, floppy se i dalje prodaju:) Iskreno ne znam tko to koristi i dalje ili zašto, ali eto.


Koristim ja FDD.. ali dobro u zadnje vrijeme zbog... khm... određenih poteškoća koristim svašta pface
Da ne misliš da se sprdam, evo dvije fotke od prije par minuta :-D

slika slika

Re: Konverzija dokumenata u UTF-8

10 lip 2017, 00:48

Wow. Ja sam odustao od tih malih govana još tokom prve polovice '00, jer su bili užasno nepouzdani. Sve je super dok stoje u kutiji mirno, ali kada ih trebaš prenijeti do nekamo to je rizik. Plus mali kapacitet koji je bio realno beskoristan za sve osim par dokumenata (nekada niti jedan ako je veći). Sada se baš pitam jel te neke diskete još uvijek rade ili su čitljive... mislim da zadnju nisam otvorio znači barem 12 godina.

Re: Konverzija dokumenata u UTF-8

10 lip 2017, 01:15

Ovaj USB FDD je star 10+ godina, nisam ga koristio valjda zadnjih pet i toliko su uz njega stajali i FDD mediji i kad mi je prije par tjedana zagustilo izvukao sam ga iz ladice i svi FDD mediji rade iako su korišteni prije toga xy puta... i koliko god bio mali kapacitet par dokumenata možeš sa računala na računalo prienjeti sigurno jer zaključaš medij i ništa se sa kompa domaćina nemre na njega instalirati (a i kapacitet je nikakav da bi se nešto i moglo naseliti :-D )

A i ima nešto u onom zaboravljenom bzz-bzz zvuku dok se podaci zapisuju/čitaju :hihi

Re: Konverzija dokumenata u UTF-8

10 lip 2017, 02:50

Sad bi ti naš security department rekao da to nije točno i izlistao niz USB exploita koji bi ti omogućili da svakakve stvari preneseš sa nazivno read only stvari :D

Re: Konverzija dokumenata u UTF-8

10 lip 2017, 09:14

A baš moraš uvijek čovjeku pokvariti veselje... pa pusti ljude ponekad da žive u zabludi :-D
Odgovori