Switch to full style
Razmjena savjeta i trikova o podešavanju sustava i programa.
Odgovori

[CLI] sudo pokvari pa popravi

30 kol 2017, 07:39

idem instalirati firebase CLI tools na Ubuntu 16.04 stroj, ali ne uspijem od prve. pukne mi instalacija kod prava pristupa na /usr/bin direktorij. nađem prijedlog na netu, dodjeli sebi (običnom juzeru) vlasništvo nad /usr/bin direktorijem

Kod:
sudo chown -R kepica /usr/{lib/node_modules,bin,share}

i instalacija firebase-tools zaista odradi do kraja !

nakon nekog vremena ZABORAVIM što sam napravio, kepica je gazda na /usr/bin, slijedim neku drugu uputu i pokušam koristiti naredbu SUDO , nakon čega dobijem ovakvu poruku

Kod:
sudo: /usr/bin/sudo must be owned by uid 0 and have the setuid bit set

popravak ide kako slijedi:

1) resetiraj
2) tipka ESC otvori GRUB
3) izaberi ADVANCED
4) izaberi RECOVERY
5) otvori se recovery meni, tamo izaberi ROOT
6) prijavi se sa root lozinkom i tipkaj dalje u terminalu

Kod:
 mount -o rw, remount /

Kod:
chown root:root /usr/bin/sudo && chmod 4755 /usr/bin/sudo

Kod:
exit

7) ponovo si u recovery meni, ovaj put izaberi RESUME za normalni boot

++ završna napomena: nemam pojma jesam li trebao popravljati sudo ili sam mogao ostaviti običnog juzera da bude gazda nad /usr/bin ( ... i ostalim direktorijima , vidi gore ). isprika svima , ali nemam vremena istraživati sve implikacije ovog rješenja

++ DODATAK: postavlja se pitanje , da li onaj početni korak , dodjela prava običnom juzeru nad /usr/bin ima IMALO smisla ?! ili sam instalaciju trebao raditi nakon SUDO SU , dakle kao root korisnik ?

Re: [CLI] sudo pokvari pa popravi

30 kol 2017, 14:14

Stvari se instaliraju sa sudo ili kao root preko su, a ne kao običan korisnik. /usr/bin treba biti root:root, ali sudo je uistinu 4755 i trebao bi ti na ubuntu raditi out of the box.

30 kol 2017, 14:17

Tako je.
Računam, pošto u ovom slučaju ima opciju -g, koja znači "global", tj. da je predviđeno za globalno korištenje i po defaultu ide u /usr/bin koji je normalno u vlasništvu roota, da se instalira normalno sa sudo, kako instaliraš i ostale programe. (npr sudo apt-get, sudo pacman, sudo npm...)

"ukrasti-chownati" root-ov direktorij samo zbog te instalacije je bila, kao što si i otkrio, velika pogreška jer drugi dijelovi sustava ovise o ispravnim dozvolama korištenih programa.

Trebao bi vratiti /usr/bin rootu i instalirati program sa sudo npm. Nikako ne valja što si "ukrao" taj folder rootu.

Ako imaš opciju biranja foldera za instaliranje i ako sve datoteke idu u jedan folder a ne želiš dirati rootove, možeš probati instalirati u neki folder u vlasništvu običnog usera pa dodati putanju u PATH u /etc/environment i ako treba promijeniti dozvole i/ili vlasnika samo tog foldera.
Ali ako taj instaler postavlja datoteke po čitavom filesystemu u točno određene foldere, onda samo sudo igra.

31 kol 2017, 06:34

hvala jura, hvala shrike !

pamćenje mi je na razini slavonskog šarana.

guglam konkretan problem i prihvatim prvu sugestiju na koju naletim bez imalo razmišljanja. sad kad čitam vaše komentare, mogu samo reći - naravno, znao sam !

ajde ako neće pomoći meni matorome , možda ipak pomogne nekom mlađemu

31 kol 2017, 07:46

kepica je napisao/la:pamćenje mi je na razini slavonskog šarana.

Znači, svejedno ti je bolje nego moje. Moram se sve više služiti trikovima da se ne primijeti. :zabrinut

shrike je napisao/la:ali sudo je uistinu 4755 i trebao bi ti na ubuntu raditi out of the box.

Ta četvorka znači da član te grupe koji je pokrene dobije privremeno izvršne ovlasti vlasnika te datoteke. I ako promijeniš vlasnika u slabijega, promijene se i ovlasti.
Odgovori