Sada je: 16 tra 2024, 05:47.
Teme vezane za GNOME grafičko okruženje.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Re: GNOME 40
04 tra 2021, 21:03
Jeremija je napisao/la:
iweb je napisao/la:Dodirnik je touchscreen, mi tu govorimo o touchpadu :bleh

Anakonda mi je bila skroz okej, jedino je particioniranje malo mutavo napravljeno (a i prijevod)

Particioniranje kod anakonde me patilo pa sam odustao od instalacije fedore.


Kako? Pa imaš tri opcije:
- Automatic,
- Custom i
- Advanced Custom (Blivet-GUI).

Automatic ne moram objašnjavat a ja osobno sve radim u Customu. Ovaj Blivet mi je užasan... :zvizdi

Evo linka na službeni manual pa baci oko, smatram kako nije ništa teže od Ubuntua.
https://docs.fedoraproject.org/en-US/fedora/rawhide/install-guide/install/Installing_Using_Anaconda/
Avatar
Postovi: 197
Postovi: 197
Pridružen/a: 26 srp 2015, 11:30
Podijelio/la zahvalu: 35 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
OS: Fedora WS
Re: GNOME 40
05 tra 2021, 21:18
Instalirao na X230 i za sad baterija stvarno drži duže nego na LinuxMintu ili elementaryOSu

slika

... no moram ga koristiti jedno tjedan dana pa da vidim koliko je to bolje. Još jedna stvar je bolje (preciznije) mijenjanje razine osvjetljenja, odnosno imam dojam da je na max malo svjetliji no možda je to krivi osjećaj.

Ono što nije dobro je premali touchpad za geste sa tri prsta i možda malo i izgleda samog GNOMEa na 12,5" ekranu no što je tu je.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11345
Site Admin
Postovi: 11345
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 658 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Re: GNOME 40
07 tra 2021, 22:56
razmišljao sam o tome da napišem recenziju fedore 34 beta i prestignem pandula, ali neću :D

ne zato što sam posebno kolegijalan autor tekstova, nego zato što jednostavno nemam o čemu pisati.

da, beta je, ima glupih mušica i bugova, ali tako mi svega - manje od ovog zadnjeg Ubuntua. neke od tih problema sam već naveo, a neki su sitnice (tipa fedora logoa na wallpaperu kao gnome shell ekstenzije, što je kretenski, ali se bar ne primjenjuje na svaku pozadinu po defaultu; tipa toga da nema nativni dark mode u gnomeu još uvijek nego moraš instalirati ekstenziju). gnome-software mi nije radio dok ga nisam updateao, a evo sad mi se na par sekundi zaledio gnome-shell kad sam uključio night light. senzor otiska prsta mi tu i tamo zašteka, ali to je možebitno do njega samoga.

anaconda je blesavo napravljena: recimo, preglupo mi je da si hostname zapravo ne postaviš za vrijeme instalacije nego naknadno mijenjaš. particioniranje je... zbunjujućeg user interfacea. (u smislu, da sam morao zapravo razmisliti o tome što radim, a ne da mi je bilo odmah jasno, kao što u ubiquityju jest; opcija "obriši sve i radi što hoćeš" mi nije upala u oči, npr). pitala me i da ažurira stvari prilikom instalacije, pa to nije napravila.

touchpad geste rade konzistentno divno. ne mogu to nahvaliti dovoljno. pinch to zoom u firefoxu radi bolje nego na ijednom drugom os-u kojeg sam koristio! gnome lovi geste bolje od macosa!!! konfigurabilnost bi isto bila plus, ali da smo dobili ovakve geste nakon toliko čekanja, AMEN! i rade svugdje gdje to ima smisla. žao mi je što nema baš uglavnom podrške za two-finger back/forward geste, ali ajde, neću biti picajzla.

dnf je fora, ali je spoooooooor u odnosu na apt. ništa ono preužasno, ali apt je, bar subjektivno - kudikamo brži. defaulti su mi generalno blesavi i moraš potrošiti vremena na postinstall, ali čini mi se da se isplati. repozitoriji u kombinaciji s rpmfusionom i flathubom su okej, iako za razvoj se treba naći dobrih repozitorija (recimo, za php 8, koji nije dostupan u službenima), ali se može.

štoviše, forsirajući se da koristim te shellove ideje oko toga kako trebaš koristiti svoje računalo, ne čine mi se uopće loše. fora je, intuitivno je, a opet fleksibilno.

u one nazovi-standardne metrike oko zauzeća CPU-a i RAM-a ne bih ulazio, jer se meni baš sviđaju. 4.5GB/12GB zauzeća RAM-a mi je skroz okej, kao i činjenica da 8GB troši na cache. RAM je brz i lako se briše kad ga treba, a bolje da cacheira stvari tamo nego piše po disku malo malo. bar RAM-a imam dosta. procesorsko zauzeće mi varira, ali nije ništa strašno. na 4 procesorske jezgre mi je na svakoj negdje između 20 i 40 posto, što mi je isto okej. jedino na šugavom zoomu podivlja, ali hej, to je do aplikacije. (čak i zoom radi bolje nego na ubuntuu)

ono što me čini entuzijastičnim oko fedore je ono što je u pozadini: wayland i ova divna, divna, prekrasna poruka:
Kod: Označi sve
mbm@tank ~> pulseaudio
fish: pulseaudio: command not found...
Install package 'pulseaudio' to provide command 'pulseaudio'? [N/y] N


(vidi: https://fedoraproject.org/wiki/Changes/DefaultPipeWire :ljubav :ljubav :ljubav :ljubav)

pipewire generalno radi odlično iz mog iskustva.

neke odluke mi se na trivijalnoj razini ne sviđaju, poput toga da su mi ikone foldera baš ružne, iako mi sve drugo izgleda skroz okej. vidi se da UI nije ispoliran do kraja u gnomeu, ali da se o njemu brine. pretraga radi lošije nego na ubuntuu, nažalost. (generalno mi strašno nedostaju spotlight, preview i quick look. znat će bertone o čemu pričam :)) možda je to do nekih postavki, morat ću to provjeriti. cups mi je nekako sporije prepoznao printer i dodavanje printera još uvijek traži superuser prava iako je linus rekao svoje oko toga prije par godina. ne sviđa mi se što ne možeš swipeati obavijest da ode ča kao na macosu, nego ju moraš zatvoriti klikom.

bilo mi je i blesavo što sam morao urediti neki boot parametar da mi touchpad ne umre nakon sleepa, ali sam to bar na fedori uspio srediti. na ubuntuu nisam. ne sviđa mi se što po defaultu nemaš boje u terminalu. baš volim šarene terminale. (ali, sudo dnf install fish mi je bila valjda druga naredba nakon instalacije :)) ne sviđa mi se ni što gnomeov screenshot utility nema baš neke jasne mogućnosti konfiguracije (želim screenshote u clipboardu, koliko je to teško za postaviti pobogu), ali i to je do gnomea. apsurdno je za koliko toga treba gnome-tweaks. rekao bih da su defaultne aplikacije smislene, ali stvarno ne vidim što će mi alarm na laptopu. ili što će svakome softver za virtualizaciju.

neke odluke mi se na trivijalnoj razini sviđaju, tipa da sudo bez da to moraš konfigurirati podržava autentikaciju otiskom prsta te da su neke postavke (tipa glasnoće mikrofona) skrivene dok nemaju smisla (tipa, dok ništa ne koristi mikrofon). sve je na smislenim mjestima: postavke obavijesti aplikacije i flatpak dozvole reguliraš, gle čuda, u postavkama pod Aplikacije; repozitorijima upravljaš grafički u Softveru. baš su fino organizirali te postavke. animacije su predivne, ali neinvazivne, a shema boja, suptilne sjene i generalni dojam zaobljenosti u shellu je... chef's kiss. gledajte ovo ljudi i recite da ne izgleda odlično:

slika

stvarno se i meni čini da baterija duže traje na fedori, iako njene procjene trajanja baterije su krive (svakako strašno variraju) - no opet, koliko mi se čini. nisam ispitivao zapravo, a ionako ovaj laptop (nažalost) manje-više živi na punjaču.

generalno, cjelokupni dojam fedore mi je jako dobar. genijalna mi je unatoč svojim mušicama. možda ovo i dođe kao svojevrsna recenzija, ali stvarno, fascinatno je dobra. kao da je netko zapravo s glavom napravio OS.
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
Re: GNOME 40
08 tra 2021, 01:15
Za screenshote si možeš složiti svoje komande, to je i mene nerviralo. Recimo, pritisak samo na print screen tipku mi spremi file, a ctrl+print u clipboard i slično.
Avatar
Postovi: 229
Postovi: 229
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
Re: GNOME 40
08 tra 2021, 06:22
iweb je napisao/la:razmišljao sam o tome da napišem recenziju fedore 34 beta i prestignem pandula, ali neću :D


Vidiš kako imaš o čemu pisati hehe
Sačekaj da izađe iz beta vezije za dva tjedna. Jedva čekam pročitati tvoje mišljenje a siguran sam kako nisam jedini :thmbs-up

Čak bi se mogli dogovoriti da jedan recenzira Fedoru a drugi novi GNOME 40 .
Avatar
Postovi: 197
Postovi: 197
Pridružen/a: 26 srp 2015, 11:30
Podijelio/la zahvalu: 35 puta
Primio/la zahvalu: 72 puta
OS: Fedora WS
Re: GNOME 40
08 tra 2021, 10:41
Vidiš kako imaš o čemu pisati hehe


ma to su sitnice sve, nemam ništa ozbiljnog i pametnog za reći :)

Čak bi se mogli dogovoriti da jedan recenzira Fedoru a drugi novi GNOME 40


Dogovorit ćemo se :)

edit: vidio sam sad da mi je slucajno bila upala jedna rečenica iz clipboarda na cudno mjesto, pa je to popravljeno u originalnom postu.
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
Re: GNOME 40
08 tra 2021, 11:04
Mislim da neće biti nekih bitnih razlika između ove bete i finalne verzije jer na kraju i ova beta koju smo instalirali će nakon prve nadogradnje (nakon što izađe službeno finalna) biti finalna verzija :)
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11345
Site Admin
Postovi: 11345
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 658 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Re: GNOME 40
24 tra 2021, 13:52
za one koji prate forum više nego naslovnicu, moj pogled na gnome 40: https://www.linuxzasve.com/filozofija-k ... ed-ostalih
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
Re: GNOME 40
24 tra 2021, 14:56
iweb je napisao/la:za one koji prate forum više nego naslovnicu, moj pogled na gnome 40: https://www.linuxzasve.com/filozofija-k ... ed-ostalih


Solidna recenzija, ali da se mene pita, malo si se previše vrtio oko touchpada kojeg koristim svake prijestupne (skoro sam prestao čitati zbog toga, ali znatiželja je bila jača), a premalo ili nikako oko tipkovničkih kratica, bundleanog softwarea, stabilnosti samog DE-a i ekstenzija, kako sve radi na duže staze itd. To me ubijalo na GNOME-u 3.x gdje se ekstenzije međusobno pokolju, ruše, a animacije postaju slideshow i jedu CPU čim je uptime dulji od par dana. Doduše, to je bilo na Ubuntu...
Avatar
Postovi: 229
Postovi: 229
Pridružen/a: 11 srp 2020, 20:09
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 52 puta
Spol: M
OS: Linux Fedora
Re: GNOME 40
24 tra 2021, 15:11
Sve što navodiš mi iskustveno funkcionira besprijekorno, tipkovničke kratice su defaultno dobre i postoje za svašta, a jako su fleksibilne za tebe samoga (možeš bilo kojoj naredbi dati neku tipkovničku kraticu)

Za bundleani softver je mene osobno baš briga (osim Filesa, koji je dobar, Evincea, koji je... onako, okej i Postavki, koje su stvarno dobre). Čini mi se da su sve Gnome aplikacije dosta okej (Screenshot utility mi je glup osobno, ali ajde) i da će poslužiti svrsi većini ljudi. Uptime mi je redovno relativno velik (uglavnom se kreće dvoznamenkasto u danima), ali nikakvih problema sa stabilnošću, a ma baš.

Zato se nisam osvrtao. Spektakularno je nespektakularno, a meni osobno nije bitno. Ionako nije baš prava recenzija, koliko moj pogled na korištenje računala, što DE treba biti i kako tko u tome uspijeva.
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.