Sada je: 01 pro 2020, 01:14.
Teme vezane za GNOME grafičko okruženje.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav :) ... Nakon duzeg koristenja Unity destop enviroment-a na Ubuntu 14.04 pokusao sam sa Gnome okruzenjem,instalirao sam ga iz terminala sa:

sudo apt-get update
sudo apt-get install gnome-shell ubuntu-gnome-desktop

Imao sam dosta problema sa GUI-om,racunar je poceo da koci,nisam mogao da otvorim Ubuntu software centre. Otisao sam na log-out i prebacio se ponovo na Ubuntu default Unity,pokusao da izbrisem Gnome sa:

sudo apt-get remove gnome
sudo apt-get remove ubuntu-gnome-desktop
sudo apt-get remove gnome-shell

Iako prikazuje da Gnome okruzenja vise nema (ne mogu ga izabrati kao okruzenje), kada palim racunar prikazuje se ona slika kao pokrece Gnome i onda me prebaci na Unity... Ocigledno nesto nisam dobro izbrisao... pface
"There are only 10 types of people in the world: those who understand binary, and those who don't."
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
Ja stvarno ne znam puno o ubuntu ali koliko se mogu sjetiti komanda je "purge" . Ne zaboravi da unity zavisi od gnome tako da ne možeš baš cijeli gnome jednostavno obrisati. Nadam se da ti neko od *buntu geeks može pomoći asap

Ja bih sve ovo sto si obrisao ponovo instalirao i poslije sa purge obrisao gnome-shell . Izgleda da si neke datoteke obrisao koje su neophodne za Unity

sent na brzaka sa tapatalk
People disagree with me. I just ignore them.
Podijelio/la zahvalu: 17 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
Probao sam sa :
sudo apt-get autoremove
sudo dpkg-reconfigure gdm
sudo apt-get purge gdm

To sam nasao na askubuntu, sad mi se ne pojavljuje ni jedno okruzenje, pri pokretanju racunara samo mi se pojavi command line interface... Hvala na odgovoru
"There are only 10 types of people in the world: those who understand binary, and those who don't."
Pa obrisao si gdm zato nemaš k jedno okruženje jer ga nema šta startati. Gdm nije bio problem već gnome-shell. Probaj sa ctrl+alt+f1 ući u virtualnu consolu bez x ,ulogaj se sa user i password i instaliran pomoć gdm bez njega ne možeš. Opet ponavljam ja nisam nikada koristio ubuntu ali sam se prinudno baktao sa njime i pomalo se sjećam . Iskreno se nadam da ti neko može pomoći asap ko zna više o tome.
Btw,nema na čemu
Gr

Ja se stvarno izvinjavam za ove greške,u autu sam vozim kući. Telefon i autocorrect... Blah
Htjeo sam reći instaliraj ponovo gdm...

Probaj ovako:

sudo apt-get update
sudo apt-get install ubuntu-desktop lightdm
sudo apt-get install -f
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Za ovu instalaciju bi trebao imati ukljucen wi-fi, koristim usb wireless adapter posto mi ova mrezna nikad nije ni radila na Ubuntu. Da li se to moze ukljuciti iz command line??
Shadow je napisao/la:Za ovu instalaciju bi trebao imati ukljucen wi-fi, koristim usb wireless adapter posto mi ova mrezna nikad nije ni radila na Ubuntu. Da li se to moze ukljuciti iz command line??

ifconfig

(da vidiš sve mrežne adaptere)

ifconfig imeadaptera (wlan0 ili koji ti već izbaci) up

Koja ti mrežna nije radila na Ubuntuu?
Nasao sam koja je mrezna usb, ali sa ifconfig wlan2 up javlja Operation not permitted... Mrezna sa kojom imam problema je Qualcomm Atheros AR9485 802.11b/g/n Wifi Adapter,zbog toga sto je nisam mogao aktivirati i koristim usb wireless adapter
Shadow je napisao/la:Nasao sam koja je mrezna usb, ali sa ifconfig wlan2 up javlja Operation not permitted... Mrezna sa kojom imam problema je Qualcomm Atheros AR9485 802.11b/g/n Wifi Adapter,zbog toga sto je nisam mogao aktivirati i koristim usb wireless adapter

sudo ifconfig wlan2 up

Kada ti negdje kaže "operation not permitted" trebaš sudo ovlasti. Pogledati ću malo za tu wireless karticu.

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.