Sada je: 23 sij 2021, 18:25.
Teme vezane za GNOME grafičko okruženje.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Re: Gnome 3.6
07 lis 2012, 12:40
Čini mi se da jedan Fluxbox ima više korisnih featurea od novog Gnoma.

U čemu je smisao? Pa da svaki korisnik zasuče rukave i napravi svoj desktop kljucajući u css-u. A usput malo nadogradi i file manager, browser i još pokoji program jer ovi u svakoj novoj verzijom miču funkcije (gone, gone, gone...). To je namjerno, namjera je da se korisnike malo pokrene, da uče nešto korisno kao što je programiranje, a ne samo da surfaju i bleje u jubito :mrgreen:

S druge strane, zlobnici kažu da je cilj prilagoditi se novoj generaciji korisnika koje boli mozak od previše featurea. Takvima treba što manje funkcija jer će se u suprotnom pogubiti i upropastiti pola sustava u tri klika.
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2002-2004: Windows98, XP /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 122 puta
Primio/la zahvalu: 156 puta
07 lis 2012, 16:41
Dakle, počel se gubiti. Uopće ne pamti postavke --> teme, favorite, itd :facepalm
Najbolju volju imam da ga malo više koristim, al stalno nevolje :(
Listen, I gotta fight the lion. That's what that guy Scott's all about. I know. I've studied him already.
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 9 puta
Primio/la zahvalu: 92 puta
Spol: M
07 lis 2012, 16:56
Trebali bi i te postavke izbaciti. Nikakvo mrdanje. Dobiješ defaultni wallpaper, ikone i raspored elemenata i to je to. Uklesano u kamenu. Tako će riješiti masu problema :)

Ok, neću više trolati. Samo da još kažem da mi se ne sviđa kud to sve skupa ide jer opet se otvorio prozor za neki malo jači prodor Linux sustava i dolazak nekih igara i programa na Linux. A vidim da i Gnome i Canonical rade gluposti u zadnje vrijeme. Ubuntu je najpoznatija distribucija, pa ako nešto ne promijene pod hitno, napravit će i najviše štete za sve. A možda je bolje da Linux ne postane previše popularan. Iskreno, nemam pojma. Vidjet ćemo što će biti.
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2002-2004: Windows98, XP /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 122 puta
Primio/la zahvalu: 156 puta
30 lis 2012, 15:55
Redovito pratim ovo gunđalo i cinika.
Često je u pravu.

Samo da citiram genijalnu izjavu glede nekih DE-ova:

"I know this is hard to understand, but let me paraphrase: NOT EVERYTHING IS A SMARTPHONE OR TABLET! "

Uglavnom, evo review gnoma 3.6:
http://www.dedoimedo.com/computers/gnome-3-6.html
Where there is a gui there's a way.
Podijelio/la zahvalu: 56 puta
Primio/la zahvalu: 64 puta
31 lis 2012, 21:00
Preporucam svima koji vec zele komentirat GNOME, Unity, i smjer u kojem graficku sucelja idu da procitaju:
http://bethesignal.org/blog/2011/03/12/ ... cal-gnome/ (i blog postove linkane u tom postu)
Malo poduzi tekst ali se isplati procitat. Postovi govore o situaciji izmedu Canolicala i Gnomea(nastajanju i razvoju Unitya), razvojnom procesu Gnomea, ali i o filozofiji iza Gnomea( 3)...

Za vas koji ste preljeni citat sve to:

Settings: What if you want the software to behave one way, but your friend wants it to behave differently? Surely that’s reason enough to add a switch to choose between them? After all, software can do anything, and computers should adapt to our needs, right?

Most GNOME developers will look at this problem differently. You may occasionally hear the phrase “options are bad”, but that’s shorthand for a deeper philosophy: What if we could make that problem simply disappear, rendering the choice itself meaningless?

bilo je jos par dobrih recenica, ali ih nemogu nac sad...

Ja sam takoder prije, ko neki mislio da je to zbog zaglupljiavanja ili touch-screenova, ali ne... Ideja je da se korisniku pruzi jednostavan i intuativan UI bez da ga se zamara sa nepotrebnim opcijama. I s tim se slazem.

Sto gubimo micanjem (nepotrebnih) opcija? -Po meni nista bas.
GUI opcije ne koriste ni oni koji znaju malo ni oni koji znaju puno, korisnici tih opcija su vjerojatno negdje na sredini tj vise prema onima koji neznaju. Tako se ne zamara one koje to sve nezanima, a one koje zanima ako zele neku promjenu se tjera da nauce programirat (i tako su korisniji)... Drugo, posto je sve na Linuxu file, opcije stvaraju jos samo jedan dodatan sloj u funkcioniraju stvari, tako se stvara ovisnost o nekom odredenom GUI-u i neide u korist da korisnik naucit kako nesto funkcionira...

Da ne govorim da je kopanje kroz 100 opcija sporo i zamorno, i jos kad imaju slicna imena(KDE. iz vlastitog iskustva)...

Vidim da ovdje ima dosta KDE korisnika, pa me samo zanima kolko je ljudi promjenilo vise od 5opcija u GUI-u? Po mogucnosti onih koje fale GNOME 3-u...

Ako vam vec fale postavke sta ne date feature request na bug tracker? Pa cete usput saznat kakve je situacija i ako ih developeri uopce zele u GNOME-u ili ne... A za neke opcije sam siguran da developeri imaju svoje razloge zasto ih nezele. Pa nisu glupi.

Isto tako, usporedivat sadasnji GNOME sa sadasnjim KDE-om je malo glupo, rade ga usporedivajte sa KDE 4-om nakon isto vremenskog razdoblja razvijanja. A cini mi se da gnome ima kraci release cycle...
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
31 lis 2012, 21:15
To je sve zgodno u teoriji, ali u praksi ne pije vodu. Meni je gnome 3 ekstremno neintutivan i uopće mi ne paše za moju produktivnost. Dapače, većinu toga nisam uspio skužiti kako radi i odustao sam. Iskreno sumnjam da ću ikada koristiti gnome3, unity ili išta što liči na to.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 172 puta
Primio/la zahvalu: 291 puta
Spol: Y
31 lis 2012, 21:20
Iako i jedna i druga filozofija imaju smisla, priklonjen sam soluciji sa više opcija (KDE).
Ja ih stvarno dosta podesim prema svom ukusu.

A što bi bilo kad Linux ne bi bio toliko konfigurabilan? Po meni je to jedan od najjačih aduta Linuxa (Unixoida općenito). Možeš napraviti stvari koje samo zamisliti možeš na Windowsima! Npr. ovaj tjedan smo iskonfigurirali naš lab sa 12 računala + ono na katedri, i to na taj način da se tih 12 (različitih!) računala kompletno administrira sa katedre! Puno skripti i ssh key-eva i napravili smo super stvari.
Primjer instalacije paketa na svim računalima pomoću jedne jedine naredbe:
Kod: Označi sve
command_all zypper in spyder python-numpy

I još brdo hackova za lakše administriranje laba.
Zašto bi tu fleksibilnost itko poželio maknuti?

Analogija, iako ne u potpunosti, vrijedi i za DE i za razne aplikacije.

Mislim da je to glavni razlog zašto koristim Linux: Jer mogu (gotovo) sve!
Like some other animals, the gecko can perform a neat trick when threatened by a predator: it can amputate its own tail. The dropped tail serves to distract the predator, and by losing it, the lizard can run faster.
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 148 puta
31 lis 2012, 21:21
shrike je napisao/la:To je sve zgodno u teoriji, ali u praksi ne pije vodu. Meni je gnome 3 ekstremno neintutivan i uopće mi ne paše za moju produktivnost. Dapače, većinu toga nisam uspio skužiti kako radi i odustao sam. Iskreno sumnjam da ću ikada koristiti gnome3, unity ili išta što liči na to.

Sad si na Gnome2? A na čemu ćeš biti za godinu dvije? Prema slobodnoj procjeni ;)
Like some other animals, the gecko can perform a neat trick when threatened by a predator: it can amputate its own tail. The dropped tail serves to distract the predator, and by losing it, the lizard can run faster.
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 148 puta
31 lis 2012, 21:34
stefan je napisao/la:Sad si na Gnome2? A na čemu ćeš biti za godinu dvije? Prema slobodnoj procjeni ;)

Na lxde-u sam, a imam mate instaliran ako poželim nešto na gnomu2 raditi. Ako mate nestane kao projekt, mene ne dira jer mi je LXDE sasvim OK, a radije ću koristiti KDE nego gnome 3 jer je stvarno postao smeće. Zapravo, već nek ovrijeme nisam zadovoljan sa gnome filozofijom micanja opcija jer su mi počele otežavati rad, tako da sam već i prije prešao na lxde.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 172 puta
Primio/la zahvalu: 291 puta
Spol: Y
31 lis 2012, 21:39
xfce i lxde su sasvim dobri ;)
Podijelio/la zahvalu: 204 puta
Primio/la zahvalu: 242 puta

Na mreži