Sada je: 18 tra 2024, 16:44.
Teme vezane za KDE grafičko okruženje.

Moderator/ica: Moderatori/ce

hvala hrvoje, testirano i uvršteno u abecedu !

vjerojatno zbog HR rasporeda tipkovnice ne rade ponuđene kombinacije tipki, ali se to lako promijeni u postavkama
došao sam do kombinacije koja nema kolizije s drugim postavkama , recimo ovako:

++ META I , zadajem ZOOM-IN
++ META U , zadajem ZOOM-OUT
++ META 0 , daje normalni prikaz, s tim da nula na numeričkoj tipkovnici ne prolazi

također treba pogledati video koji si pronašao na ti-trubi , tamo se vidi kako ostale postavke utječu na zoom !
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
bertone je napisao/la:Ok, dva pitanja (Plasma 5.8.5, ak je to bitno) za dugogodišnje korisnike:
  • Kako da vidim uz bateriju preostalo vrijeme rada na bateriji... da bude stalno vidljivo, a ne da moram ići strelicom na bateriju?
  • Kako da stavim indikator temperature komponenti (CPU, HDD, MBO, baterija i dr.) i brzine CPU fan-a?


dragi bertone,
šta ima novo kod tebe ? oćeš molim te odgovoriti na prvo pitanje jer ne koristim linux na laptopu.

na drugo pitanje nudim odgovor - GKrellM - ili GNU-Krell-Monitor

slika

paket gkrellm u startu pokazuje samo aktivnost CPU, ali kako se vidi na slici - može se podesiti u postavkama da pokaže i temperaturu CPU. vidim sad na internetovima da postoji widget (monitor) i za grafičke nVidia procesore, ali nemam takve zanimacije

hvala na pitanju i ja sam dobro, gkrellm uvršten u abecedu
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
napokon jedan plasmoid koji se instalira na peticu onako kako očekuješ da se instalira , preko ADD WIDGETS

slika

zove se SIMPLE MONITOR

gušter se zove gekko, mačak se zove coflek, foto by @kepica (supruga)
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
kepica je napisao/la:šta ima novo kod tebe?

Kupio napokon prekjučer Markusa (stolac) i leđa su mi zahvalana :-D

kepica je napisao/la:... oćeš molim te odgovoriti na prvo pitanje jer ne koristim linux na laptopu.

Koje je prvo pitanje?

kepica je napisao/la:... na drugo pitanje nudim odgovor - GKrellM - ili GNU-Krell-Monitor

Hvala na pokušaju, ali ja sam pristalica minimalizma što isključuje bilo kakve dodatke na radnoj površini... evo moj trenutni U-16.04.1

slika

kepica je napisao/la:... hvala na pitanju i ja sam dobro, gkrellm uvršten u abecedu

Drago mi je da si i ti dobro... :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11346
Site Admin
Postovi: 11346
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:
kepica je napisao/la:... oćeš molim te odgovoriti na prvo pitanje jer ne koristim linux na laptopu.

Koje je prvo pitanje?


prvo pitanje koje si postavio - indikator baterije na plasma laptop
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
kepica je napisao/la:prvo pitanje koje si postavio - indikator baterije na plasma laptop

Pa pitao sam da li uz ikonu baterije može biti stalno vidljivo preostalo vrijeme koje je ostalo za rad na bateriji (evo slike Ubuntua - prva prikazuje samo vrijeme, druge dvije vrijeme i postotak)

slika slika slika

Na KDE-u preostalo vrijeme vidim kad dođem kursorom iznad ikone baterije, ali ne i stalno pored ikone.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11346
Site Admin
Postovi: 11346
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Postoji prikaz postotka, bez postavljanja miša.
slika

Ako nekog zanima CLI način:
Kod: Označi sve
upower --enumerate

ono što izbaci ...
Kod: Označi sve
upower --show-info /org/freedesktop/UPower/devices/battery_BAT0 | grep "time"
Postovi: 286
Postovi: 286
Pridružen/a: 05 stu 2008, 14:40
Podijelio/la zahvalu: 38 puta
Primio/la zahvalu: 32 puta
openSUSE prilikom boot-a promijeni dva splash-screen, na provom je animacija ( recimo semafor s tri zelene ledice ) , na drugom je fenomenalna wow grafika - sijalica u kojoj svjetli zeleni gušter geko.

onaj prvi splash screen pod kontrolom je modula koji se zove PLYMOUTH, može se isključiti, dovoljno je otići u upravitelj softwera , i napisati Plymouth u tražilici - upravitelj će pronaći 9 paketa, treba maknuti kvačice iz ček-boksova i potvrditi s APPLY. nakon što upravitelj softvera makne plymouth, treba još pokrenuti ovu naredbu u terminalu:

Kod: Označi sve
mkinitrd


što se događa nakon što uklonite plymouth ? prilikom butanja gledamo tekstualni prikaz statusa procesa koji se pokreću, što je baš po mom ukusu, zato sam uvrstio ovaj recept u KDE abecedu
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
kepica je napisao/la:što se događa nakon što uklonite plymouth ? prilikom butanja gledamo tekstualni prikaz statusa procesa koji se pokreću, što je baš po mom ukusu, zato sam uvrstio ovaj recept u KDE abecedu


Jel' ti na Susi ne radi uobičajeni način, tj. da iz grub parametara za kernel makneš "splash" i "quiet" i tako dobiješ tekstualni boot s prikazom procesa?
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:Jel' ti na Susi ne radi uobičajeni način, tj. da iz grub parametara za kernel makneš "splash" i "quiet" i tako dobiješ tekstualni boot s prikazom procesa?


hvala jura ! sad sam i to naučio , dovoljno je ukloniti 'splash=silent' ... ajmo pedantno zapisati cijelu putanju. otvorimo YAST tamo u SYSTEM grupi klik na ikonu BOOT LOADER i kad se pokrene aplikacija, onda otvori karticu KERNEL PARAMETERS, tamo se pojavi jedan redak u kojem je navedeno

splash=silent quiet showopts


pa se može intervenirati kako si predložio.

u svakom slučaju , hvala jaki ( I4k1 ) koji me prvi pogurao na temi openSUSE Leap 42.2
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.