Sada je: 28 ožu 2024, 09:20.
Aktivno sudjelujte u stvaranju sadržaja na portalu.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Planiram krenuti s blogom i razmišljam o tome da svoje članke ("Linux i renesansa" & "Život kroz prizmu Linuxa") prevedem na engleski jezik. Međutim, muči me ono vječito "tehničko" pitanje. Tko polaže "pravo (re)izdavaštva" na te članke: udruga/portal LZS ili ja kao autor (naravno, autorstvo se ne može baš očigledno dokazati budući da smo svi sakriveni iza nickova i avatara)?

Znam da na dnu stranice piše "Sadržaj je licenciran pod CC-SA-3.0 ako nije drugačije naznačeno." i razumijem značenje toga (ili barem mislim da razumijem). Btw, ono vražje dugme "Povratak na vrh" prekriva tekst o licenci pa bi ga možda trebalo pomaknuti u lijevi ili desni kutak kad osoba odskrola do kraja stranice.

No, da budem ziher (a i nekako mi je korektnije budući da se poznajemo... na neki način), pitam vas za dopuštenje: Smijem li prevesti članke na engleski i objaviti ih na svom blogu? Jedina razlika bi bila u tome što bih izbacio sve grafičke sadržaje da ne mučim muku s ostalim izvorima (tamo gdje je na slici nešto napisano, to bih jednostavno pretipkao uz navođenje citata). Na kraju teksta bih dodao gdje, kad, na kojem jeziku i pod kojom licencom je sadržaj izvorno objavljen.
In their respective beginnings, Linux, Olympics and Esperanto had one thing in common - good will.
Avatar
Postovi: 170
Postovi: 170
Pridružen/a: 23 tra 2012, 00:15
Lokacija: "Karlovac"
Podijelio/la zahvalu: 23 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: Arch & Solus Mate
Ovo bi i mene zanimalo.
@Yorkin, kad već prevodiš, što misliš koliko bi mi M$ dao da mu napišem ovako nešto na engleskom, a riječ "Linux" da zamijenim sa Win-nešto?
Šalim se, naravno. Nema tih novaca za koje bih prodao ljubav :ljubav
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Nema nikakve zapreke da objaviš prevedeni (pa i prepravljeni) članak na svom blogu... piše ti sve u licenci.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Imaš svako pravo republicirati sadržaj (bio autor ili ne, prema uvjetima licence).

Nadalje, prema uvjetima licence, smiješ raditi izmjene sadržaja za bilo koje potrebe dok god novonastali sadržaj objaviš pod licencom sličnih uvjeta (dakle, nekom koja dozvoljava drugim autorima slobodu koja je tebi pružena). To je sigurno i odgovor na tvoje pitanje je u svakom slučaju da.

Budući da LZS nije pravna osoba i da njegov vlasnik nije konkretno definiran te da nisi potpisao ništa, moja osobna interpretacija govori kako autor zadržava vlasništvo svoga sadržaja kad je on objavljen na LZS-u, pa si stoga slobodan (kao autor) raditi što god želiš sa svojim sadržajem objavljenim na LZS-u, no da bi bilo lijepo da poštuješ licencu pod kojom je originalno objavljen.

edit: bertone me prestigao :jako_tuzan
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
Vl@do je napisao/la:Ovo bi i mene zanimalo.
@Yorkin, kad već prevodiš, što misliš koliko bi mi M$ dao da mu napišem ovako nešto na engleskom, a riječ "Linux" da zamijenim sa Win-nešto?
Šalim se, naravno. Nema tih novaca za koje bih prodao ljubav :ljubav


Ne znam ja, mene su moji doma učili da sve ima svoju cijenu. Tako da ne bih riskirao raspravu po tom pitanju, još ćeš nam se predomisliti. :lulz

Šalu na stranu, glede ovih prijevoda - samo sam htio biti na čistac, radi vlastitog mira.
In their respective beginnings, Linux, Olympics and Esperanto had one thing in common - good will.
Avatar
Postovi: 170
Postovi: 170
Pridružen/a: 23 tra 2012, 00:15
Lokacija: "Karlovac"
Podijelio/la zahvalu: 23 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: Arch & Solus Mate

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.