Sada je: 28 ožu 2024, 13:21.
Aktivno sudjelujte u stvaranju sadržaja na portalu.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Ja se javljam, kad budem stigao, pošto pišem već neke književne recenzije (polu)profesionalno, pa tako jedva postižem i news.opensuse. Elem, razmatram kupovinu Alcatelovog Firefox telefona, ako uzmem njega, a ne Ubuntu, mogu napraviti jednu recenziju. A za Ubuntu očekujem JH-IM-a da odradi :)
"Onaj koji je video kako vaskrsava mrtvac, s tim se privid neće poigrati" Danilo Kiš
Avatar
Postovi: 888
Postovi: 888
Pridružen/a: 21 lis 2012, 01:13
Lokacija: Ljubljana
Podijelio/la zahvalu: 108 puta
Primio/la zahvalu: 45 puta
Spol: M
OS: Debian 9 - Gnome
Volio bih vidjeti više vijesti iz Hrvatske, možda bi se pokoja firma željela pohvaliti o svojim projektima na linuxu/androidu.

Osobno, zanimaju me FLOSS događanja/okupljanja po Hrvatskoj i okolici. Ne mislim samo na velika okupljanja tipa DORS/CLUC već na hrpu toga što proleti ispod radara... obično je prva informacija tipa "Bilo, prošlo, je*iga" (TM).
(Ne znam koliko bi teško bilo dodati kalendar na LZS portal...)

Možda neki tjedni BASH izazov (The Brain Bash Of The Week! :zamisljen)... npr. evo komad teksta pa nađi 10 najčešće korištenih riječi. Ovo bi bio neki moj level poznavanja basha... ali vjerujem da bi iskusni linuxaši mogli smisliti nešto "papreno" :-D

Mogli bi tu i tamo nabaciti nagradnu igru tipa... smisli naj Linux vic i osvoji originalnu LZS majicu/šalicu/štogod...

p.s.
Kako znaš da je kuću gradio linuxaš?... pface
hint
Avatar
Postovi: 134
Postovi: 134
Pridružen/a: 09 sij 2015, 17:24
Podijelio/la zahvalu: 51 puta
Primio/la zahvalu: 31 puta
Spol: M
OS: Debian bullseye
Ja bih volio čitati o tome kako djetetu približiti linux kroz uporabne, zanimljive, razumljive primjere... posebno kroz robotiku, korelaciju koda i konkretnog zbivanja u realnosti pa bilo to upravljanje printer glavom ili nekim drugim čudom (s kotačima ili bez)...

dakle, nešto što može dijete uvesti u računarstvo i robotiku

ima li šanse takvo što pročitati na lzs-u pa imati šansu i primijeniti?
open code i open mind cijelom čovječanstvu ;)
Avatar
Postovi: 207
Postovi: 207
Pridružen/a: 25 tra 2011, 13:07
Lokacija: svemir :)
Podijelio/la zahvalu: 30 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: Mint KDE, Studio
Ne treba izmišljati toplu vodu, ima hrpa vijesti o Linuxu svakodnevno, treba ih samo prevesti. Uz prevedene vijesti (kojih će biti najviše, ali bitno je što više vijesti imati da se novi zadržavaju na portalu, ali neće se zadržati ako mjesecima nema novog članka) se ubace lokalizirane vijesti o događanjima u HR i to je to...

Nakon toga kad se skupi dovoljno autora se može ići na vrhunac - škola Linuxa...različiti tutorijali kako nešto napraviti, od početka, pa prema sve kompliciranijim temama (ali na zasebnom dijelu portala da bude pregledno i lako za pronaći). Usporedbe kako se nešto radi na Win/OSX, a kako na Linuxu (od najosnovnijih stvari koje će zahvatiti najveći broj korisnika, pa prema kompliciranijim)...

Ovo bi trebalo mnogim izgubljenim početnicima pružiti prijeko potrebnu pomoć na početku, da ih se više zadrži.

Činjenica je da većina okorjelih linuxaša zazire od popularizacije Linuxa, ali je isto tako činjenica da ukoliko se ovih 1-3 % desktop korisnika podigne na (nevjerojatnih) 30%, uz sve moguće loše stvari koje će donijeti, će donijeti nekoliko jako dobrih stvari - eksponencijalno povećanje broja developera, a još bitnija stvar je donošenje svih drivera i aplikacija kojih nema trenutno.

Ima tu još dobrih ideja, ali lako je nadograđivati kad postoji kostur i zaiteresirana masa, to bi trebao biti prvi korak.
Postovi: 46
Postovi: 46
Pridružen/a: 07 tra 2012, 13:35
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
audiosl4ve je napisao/la:mozda jedna malo veca tema o gejmingu na linuxu. Sad stvarno vec dosta igara ima za linux. Ja evo na steamu od 120 igara jedno 40-ak ih je za linux. Mislim da je to dobro rastuca grana i da se isplati radit igre za linux. Moglo bi se mozda o tome pisati. Ako netko krene, ja bih mu pomogao posto nisam ja za to opcenito :D


Od svih dosad predloženih tema, ova mi se čini najzanimljivijom tj. kao nešto o čemu bih mogla nešto i napisati, pa bih te htjela pitati par stvari ako si stvarno za to da mi malo pomogneš. :)

1. Evo, prije svega me zanima misliš li da je bolje da pišemo recenzije igara (znači, ja sad uzmem nešto i odigram, dam neku svoju ajmoreć "ocjenu", komentare ili preporuku) ili da izvještavamo o novim igrama ili donosimo najave igara koje će tek izaći (dakle, u obliku vijesti)?

2. Bi li bilo previše kad bismo objavljivali obje vrste članaka? Vijesti su obično kratke i brzo se mogu pročitati; recenzije će biti duže, ali i imati više slika. :D Što misliš, koji tip članka bi čitatelji više komentirali? Koji bi bio, recimo to tako, "korisniji"?

3. I zadnje pitanje (zasad) - misliš li da je bolje recenzirati/pisati o nepoznatim, skroz novim igrama ili pokrivati već poznate naslove? Ove prve vjerojatno nisu baš popularne pa ne znam hoće li ikoga zanimati, ali s druge strane, ako je nešto već jako razvikano, sigurno su svi o tome već pisali, pa ne znam bi li itko htio pročitati *još jednu* recenziju tog istog.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Naravno, i svi ostali slobodno mogu dati svoje odgovore i komentare na ova pitanja. Nadam se da će se izroditi neka korisna rasprava koja će mi pomoći da sastavim super članak o igrama :D, ako sve dobro prođe, možda već sljedeći tjedan.

Također, možete i dalje predlagati ostale teme ili aplikacije o kojima biste voljeli čitati. Nisam sve komentirala, ali svaki prijedlog je pročitan i vjerujem da naši autori refreshaju ovu temu u potrazi za inspiracijom. :D

Kad već govorim o autorima, skroz iskreno - jako, jako nam treba netko novi tko bi pisao za portal. :place Čak i ako nemate nikakvog iskustva u pisanju, nije važno - ako imate dobru ideju, javite se meni ili nekom od admina. Nemate pojma kakve magične moći uređivanja tekstova ja imam :D, dakle ne morate se brinuti ako mislite da "pišete loše", jer se čak i jako loši tekstovi mogu pretvoriti u zanimljivo i čitljivo štivo.

Toliko zasad, hvala na pažnji :ljubav
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
LZS je odličan kao portal, no malo je teško netkome tko prvi put bane na portal iz prve naći ono kaj traži...ili mora hrpu temi proći da bi vidio npr da li atheros wifi ima linux podršku jer namjerava kupiti takav laptop...

Ono kaj je najzanimljivije najširem krugu korisnika, to bi logično bilo i najčitanije...

Recenzije distri su isto zanimljive, no nekako ih površno odradite. Nitko u tim recenzijama ne udje malo dublje pa da npr posebnim softverima izmjeri vrijeme bota, temperature procesora i grafičke, cpu i ram usage.. Hoću reći da bi bilo dobro uspostaviti neki tabelarni kriterij pa da je lako usporediti da li se na istom hardveru brže bota opensuse ili ubuntu... Znači parametri koji bi se testirali za sve distre pa da se mogu usporediti...
Max Bunker
Max Bunker
Max Bunker je napisao/la:...izmjeri vrijeme bota, temperature procesora i grafičke, cpu i ram usage.. Hoću reći da bi bilo dobro uspostaviti neki tabelarni kriterij pa da je lako usporediti da li se na istom hardveru brže bota opensuse ili ubuntu... Znači parametri koji bi se testirali za sve distre pa da se mogu usporediti...

Lijepo si to zamislio, ali za to je potrebno već laboratorijsko istraživanje i puno, puno vremena. Bilo bi lijepo u Exelu, pardon u LO Calc-u vidjeti veliku tablicu sa svim tim parametrima, ali malo tko ima toliko vremena baviti se time.
Ako imaš volje i vremena, ruke su ti slobodne. Ionako ste svi pozvani da bilo kako utječete na sadržaj portala ili čak postanete uvaženi autori.
Slobodno i otvoreno možete pisati, uređivati, nadograđivati svoje članke u "draftu", veliki dio toga se objavi na naslovnici. Ovdje nema rokova za predaju rukopisa, nema cenzure, a bome niti novčane nagrade. Ali neprocjenjiva nagrada je čitanje vaših djela i komentari podrške.
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Avatar
Moderator
Postovi: 6141
Moderator
Postovi: 6141
Pridružen/a: 28 lis 2011, 23:31
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 224 puta
Primio/la zahvalu: 329 puta
Spol: M
OS: Arch KDE Plazma
Pa nije to baš da bi uzimalo puno vremena.. Instalirat moraš tak i tak distru pa onda ni problem precizno zabilježit vrijeme instalacije, jedino kaj bi trebalo uvjek na identičnom hardveru usporediti.

.. A izmjeriti temp i usage se isto odradi u pol minute prvo laganini pa onda pri najjačem 3d benču..

U biti bi bilo dobro uspostaviti kriterije tj parametre koji bi se onda uspoređivali u svim recenzijama. Ovako imamo spiku da su sve opisne ocjene autora u biti njegov subjektivni dojam a ne izmjerena vrijednost. Kaj ja znam kaj bertoneu znači da elementary os mu radi glatko i brzo ako nemam brojke za usporedbu... I meni i ubuntu i opensuse rade glatko i brzo ali to je samo moj dojam..

:-)
Max Bunker
Max Bunker
Kad pišeš recenziju pišeš onako kako se ponaša na tvoj hardver, tvoj dojam.

Neko ima stari komp, drugome je zapušten, treći ima najnoviji i td, pa te brojke baš nisu za gledati, *jbg ne moš praviti usporedbu sa nekim što ima i7 i vodeno hlađenje :hihi sa drugima.
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
Tako je, zato sam i naveo da bi hardver trebao biti usporedan da bi izmjerene vrijednosti bile usporedive... No nije ni problem ako sad recenziraš mint 17.2 a za pol godine buš na istom stroju recenziral mint 18 ili ubuntu, e tada brojke imaju smisla ako različite distre isti autor recenzira na istom stroju..

No,generalno si u pravu, usporedba na različitom hardveru nema smisla...
Max Bunker
Max Bunker

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.