Sada je: 29 ožu 2024, 06:43.
Aktivno sudjelujte u stvaranju sadržaja na portalu.

Moderator/ica: Moderatori/ce

@Abz
e vidis tu sam se i ja dvoumio bas. Mislim siguran sam da bi povece recenzije dobro dosle ali kao sto si rekla vijesti ima vise i krace su za pisati, ALI opet nema ih bas previse nesto. Ja sam za da se prvotno pocne sa nekih recenzijama, a kasnije lako predemo na vijesti i pokoju recenziju. Vecinom za linux imaju indie igre koje iskreno znaju biti puno puno bolje nego li oni veliki naslovi, pogledaj samo Hotline Miami, Transistor, Legend of Grimrock, Rust, This War OF Mine, Shovel Knight itd. Znaci veliki je broj tu igara pristunih koji su stvarno pravi mali dragulji i koji po meni sadrze jako veliko i nadasve odlicno igrace iskustvo. Svakako trebala bi se dati prilika i Borderland 2, Civ 5, Portal 2, DOTA-i 2, CS: GO-u, Cities Skylineu, TF2, GM itd. Sve u svemu ima se sto za pisati jer kao sto rekoh od 5 igara koje izadu 2 ce sigurno biti i za linux (bezveze bubam ali ajmo reci da je tako). Pa evo za pocetak neke recenzije indie igara, onaj tko ima ove malo vece i njih, a kasnije lako ubacimo vijesti, najave za igre i tako. Sto mislis o tome? :)
Avatar
Postovi: 721
Postovi: 721
Pridružen/a: 16 pro 2013, 22:51
Podijelio/la zahvalu: 31 puta
Primio/la zahvalu: 28 puta
Spol: M
OS: Opet Arch
Max Bunker je napisao/la:LZS je odličan kao portal, no malo je teško netkome tko prvi put bane na portal iz prve naći ono kaj traži...ili mora hrpu temi proći da bi vidio npr da li atheros wifi ima linux podršku jer namjerava kupiti takav laptop...

Ono kaj je najzanimljivije najširem krugu korisnika, to bi logično bilo i najčitanije...

Navedeno postoji na Wikiu pod temom Hardverska kompatibilnost. E sad, podaci tamo nisu ažurirani od datuma objave/unosa niti se pretjerano što unosi u zadnje vrijeme, ali eto mogu iz toga izvući ideju da se otvori zaseban topic gdje bi članovi foruma mogli temeljem zadanih parametara opisati svoj hardver i distribucije koje su koristili/isprobali te navesti eventualne probleme s dotičnim hardverom (i riješenja kako nešto osposobiti da radi) i sl. pa će netko tko ima pravo pristupa i uređivanja Wikia to prenijeti tamo.

Max Bunker je napisao/la:Recenzije distri su isto zanimljive, no nekako ih površno odradite. Nitko u tim recenzijama ne udje malo dublje pa da npr posebnim softverima izmjeri vrijeme bota, temperature procesora i grafičke, cpu i ram usage.. Hoću reći da bi bilo dobro uspostaviti neki tabelarni kriterij pa da je lako usporediti da li se na istom hardveru brže bota opensuse ili ubuntu... Znači parametri koji bi se testirali za sve distre pa da se mogu usporediti...

Voditi tabele/grafikone je relativno zanimljiv podatak, a iziskuje dosta posla i redovito ažuriranje (na početku se i nema sa čime raditi usporedba, a ići dizati stare distribucije ponovno samo radi podataka za usporedbu mi nema smisla)
Nadalje, svatko od recezenata ima drugačiji hardver. Ja sam sve svoje recenzije radio recimo na laptopu i desktopu paralelno i onda izvlačio nekakav subjektivni dojam iz oba stroja i to napisao. Eventualno bi se kod recenzija negdje na početku ili kraju teksta moglo napisati na kojem je hardveru, brzini pristupa netu i sl. radila recenzija pa da to bude neki okvirni pokazatelj.


audiosl4ve je napisao/la:@Abz
e vidis tu sam se i ja dvoumio bas. Mislim siguran sam da bi povece recenzije dobro dosle ali kao sto si rekla vijesti ima vise i krace su za pisati, ALI opet nema ih bas previse nesto. Ja sam za da se prvotno pocne sa nekih recenzijama, a kasnije lako predemo na vijesti i pokoju recenziju. Vecinom za linux imaju indie igre koje iskreno znaju biti puno puno bolje nego li oni veliki naslovi, pogledaj samo Hotline Miami, Transistor, Legend of Grimrock, Rust, This War OF Mine, Shovel Knight itd. Znaci veliki je broj tu igara pristunih koji su stvarno pravi mali dragulji i koji po meni sadrze jako veliko i nadasve odlicno igrace iskustvo. Svakako trebala bi se dati prilika i Borderland 2, Civ 5, Portal 2, DOTA-i 2, CS: GO-u, Cities Skylineu, TF2, GM itd. Sve u svemu ima se sto za pisati jer kao sto rekoh od 5 igara koje izadu 2 ce sigurno biti i za linux (bezveze bubam ali ajmo reci da je tako). Pa evo za pocetak neke recenzije indie igara, onaj tko ima ove malo vece i njih, a kasnije lako ubacimo vijesti, najave za igre i tako. Sto mislis o tome? :)

Fino.. vidim da si upoznat sa materijom (barem teoretski) pa se sad lijepo baci na pisanje jer je meni sve ovo kaj si napisao apstraktno (ne igram se na PC-u).
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Ma nije teško napraviti tabelu, sve se svodi na ovo za DE:
LXDE = 100 - 200 MB
E17 = 240 -350 MB
XFCE = 280 - 370 MB
Pantheon = 270 - 380 MB
MATE = 260 - 400 MB
Unity = 400 - 560 MB
KDE = 450 + ... MB/GB rofl
Ovo je mjera :-D
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
I to govori kaj? Koliko RAM-a troši koja distribucija 2 minute nakon dizanja OS-a ;)

EDIT: Ne znam ali meni ti grafikoni kaj ih vidim po raznoraznim mjestima služe samo za marketing i ništa drugo.. iskreno zaboli me da li mi neka grafička u nekoj igri daje 65 ili 67,3 FPS-a
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Ma nee, tada hvataš screenshot da se pofališ kako je dobra distra, jer kasnije ogladni za resursima. Ovo je neka potrošnja tokom korišćenja.

Vidim da će ovdje biti čišćenje postova :zvizdi
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
vision je napisao/la:Ma nee, tada hvataš screenshot da se pofališ kako je dobra distra, jer kasnije ogladni za resursima. Ovo je neka potrošnja tokom korišćenja.

Vidim da će ovdje biti čišćenje postova :zvizdi


:hmm Pantheon mi nakon par dana ne ide ispod 600 MB, Unity je oko 1,2 GB a kaj se tiče KDE-a i openSUSE-a.. nisam nikad stigao do dijela kad bih mogao izmjeriti potrošnju nakon par dana :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:
audiosl4ve je napisao/la:@Abz
e vidis tu sam se i ja dvoumio bas. Mislim siguran sam da bi povece recenzije dobro dosle ali kao sto si rekla vijesti ima vise i krace su za pisati, ALI opet nema ih bas previse nesto. Ja sam za da se prvotno pocne sa nekih recenzijama, a kasnije lako predemo na vijesti i pokoju recenziju. Vecinom za linux imaju indie igre koje iskreno znaju biti puno puno bolje nego li oni veliki naslovi, pogledaj samo Hotline Miami, Transistor, Legend of Grimrock, Rust, This War OF Mine, Shovel Knight itd. Znaci veliki je broj tu igara pristunih koji su stvarno pravi mali dragulji i koji po meni sadrze jako veliko i nadasve odlicno igrace iskustvo. Svakako trebala bi se dati prilika i Borderland 2, Civ 5, Portal 2, DOTA-i 2, CS: GO-u, Cities Skylineu, TF2, GM itd. Sve u svemu ima se sto za pisati jer kao sto rekoh od 5 igara koje izadu 2 ce sigurno biti i za linux (bezveze bubam ali ajmo reci da je tako). Pa evo za pocetak neke recenzije indie igara, onaj tko ima ove malo vece i njih, a kasnije lako ubacimo vijesti, najave za igre i tako. Sto mislis o tome? :)

Fino.. vidim da si upoznat sa materijom (barem teoretski) pa se sad lijepo baci na pisanje jer je meni sve ovo kaj si napisao apstraktno (ne igram se na PC-u).


dok dodu djelovi za 2-3 tjedna moci cu nadam se sve to pokrenuti na Linuxu, pa cemo vidjeti onda. A do tad je sve na teoriji i win alternativi :hihi
Avatar
Postovi: 721
Postovi: 721
Pridružen/a: 16 pro 2013, 22:51
Podijelio/la zahvalu: 31 puta
Primio/la zahvalu: 28 puta
Spol: M
OS: Opet Arch
audiosl4ve je napisao/la:dok dodu djelovi za 2-3 tjedna moci cu nadam se sve to pokrenuti na Linuxu, pa cemo vidjeti onda. A do tad je sve na teoriji i win alternativi :hihi

Misli pozitivno.. evo ja mislim i jedva čekam da pročitam neku (tvoju) recenziju :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
audiosl4ve je napisao/la:@Abz
e vidis tu sam se i ja dvoumio bas. Mislim siguran sam da bi povece recenzije dobro dosle ali kao sto si rekla vijesti ima vise i krace su za pisati, ALI opet nema ih bas previse nesto. Ja sam za da se prvotno pocne sa nekih recenzijama, a kasnije lako predemo na vijesti i pokoju recenziju. Vecinom za linux imaju indie igre koje iskreno znaju biti puno puno bolje nego li oni veliki naslovi, pogledaj samo Hotline Miami, Transistor, Legend of Grimrock, Rust, This War OF Mine, Shovel Knight itd. Znaci veliki je broj tu igara pristunih koji su stvarno pravi mali dragulji i koji po meni sadrze jako veliko i nadasve odlicno igrace iskustvo. Svakako trebala bi se dati prilika i Borderland 2, Civ 5, Portal 2, DOTA-i 2, CS: GO-u, Cities Skylineu, TF2, GM itd. Sve u svemu ima se sto za pisati jer kao sto rekoh od 5 igara koje izadu 2 ce sigurno biti i za linux (bezveze bubam ali ajmo reci da je tako). Pa evo za pocetak neke recenzije indie igara, onaj tko ima ove malo vece i njih, a kasnije lako ubacimo vijesti, najave za igre i tako. Sto mislis o tome? :)


Hvala ti na detaljnom odgovoru :D ::bravo

Spomenuo si neke naslove o kojima baš ne znam puno. tj. nisam ni čula za njih :hihi ali to je zapravo dobra stvar, jer znači da nisu previše razvikani i da bi se o tom dalo pisati. Ja sam svakako za recenzije, ali imam ogroman problem - užasno star laptop, preslaba konfiguracija za pokrenuti išta od tih novih igara. Još ne znam kako to riješiti, možda ću pitati brata da mi "posudi" neko svoje računalo za potrebe tih recenzija.

Ako ti u međuvremenu središ nešto kod sebe, možeš instalirati neku igru, pohvatati screenshote i zabilježiti neke natuknice o igri, pa možemo iz toga zajedno složiti članak. Recimo, Cities: Skyline je totalno hot ovih dana, svi samo o tom pričaju i bilo bi super to isprobati, ali bojim se da nema šanse da to kod mene proradi. Možda ću probati naći par nekih manjih, jednostavnijih indie igara pa njih usporedno recenzirati, ili nešto slično. Ma, snaći ćemo se... Hvala ti još jednom na doprinosu temi, i slažem se s bertoneom, bilo bi stvarno kul da nam nešto i napišeš :thmbs-up
Avatar
Site Admin
Postovi: 6502
Site Admin
Postovi: 6502
Pridružen/a: 06 lip 2009, 23:16
Lokacija: Online
Podijelio/la zahvalu: 621 puta
Primio/la zahvalu: 631 puta
OS: Kubuntu & Fedora
naravno da cu se potruditi oko toga. Kao sto rekoh za jedno 2-3 tjedna ce mi doci CPU i rami pa cu i ja moci odigrat neke naslove. Cities: Skyline bi i ja zelio odigrati, nadam se da ce biti neka akcija da ga upiknem jer trenutno su malo preskupi za moj suhi studentski dzep :D
Sve u svemu Abz sredit cemo mi to ne brini. Potrudit cu se sakupit sto vise materijala i svega sto ide uz to. Indie igre su meni najzabavnije i svakako cu se u te vode ubaciti :)
Avatar
Postovi: 721
Postovi: 721
Pridružen/a: 16 pro 2013, 22:51
Podijelio/la zahvalu: 31 puta
Primio/la zahvalu: 28 puta
Spol: M
OS: Opet Arch

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.