Sada je: 20 lis 2019, 07:48.
Pametni telefoni, tableti, netbook prijenosnici...

Moderator/ica: Moderatori/ce

Za one koji hoće da počnu razvoj FF OS aplikacija evo template-ova https://github.com/mozilla/mortar & https://wiki.mozilla.org/Apps/Mortar :lulz
me@droid
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 5 puta
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Primio/la zahvalu: 71 puta
Spol: M
Mozilla Bringing Firefox OS to TVs, Tablets, Desktops
http://www.linuxtoday.com/infrastructur ... ktops.html
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Primio/la zahvalu: 71 puta
E ovo mi je interesantan projekat, pa sam pratio pomno Geeksphone. E sad, imam nekoliko pitanja. Na stranici geeksphone.com možete naći njihov trenutni model Revolution. Mene zanima, da li je realno da telefon sa ovakvim specifikacijama košta 130 evra? Zašto je to tako? Where's the catch? :) I da li je FFOS već sasvim dovoljan za svakodnevnu upotrebu :).

Uživajte!
"Onaj koji je video kako vaskrsava mrtvac, s tim se privid neće poigrati" Danilo Kiš
Podijelio/la zahvalu: 108 puta
Primio/la zahvalu: 45 puta
holden je napisao/la:E ovo mi je interesantan projekat, pa sam pratio pomno Geeksphone. E sad, imam nekoliko pitanja. Na stranici geeksphone.com možete naći njihov trenutni model Revolution. Mene zanima, da li je realno da telefon sa ovakvim specifikacijama košta 130 evra? Zašto je to tako? Where's the catch? :) I da li je FFOS već sasvim dovoljan za svakodnevnu upotrebu :).

Uživajte!

Ima takvih mobitela koliko hoćeš za taj novac, BQ koji će proizvesti jedan od Ubuntu mobitela ima sličan model za 150 EUR, 4.5" IPS LCD ekran, quad core procesor, 1 GB RAM, dual sim, 8 mpx kamera itd.

http://www.bqreaders.com/gb/products/aquaris-e4-5.html

Ovisi što je za tebe svakodnevna upotreba, nije kompatibilan afaik sa Android softverom već ima svoj softver a koliko ga ima ne znam. Za mene je velika mana Firefox OSa što izgleda kao još jedan Android look-a-like, osim HTML5 aplikacija ne nudi ništa revolucionarno (ili sam ja slabo informiran). Mislim da je Ubuntu Touch puno bolje osmišljen i atraktivnije dizajniran, swipe gestures, scopeovi i slično nude nešto novo što konkurencija nema, a ima i osim HTML5 aplikacija i svoje nativne aplikacije i Ubuntu SDK za razvoj istih. Ljudi hoće nešto novo a ne "Android klon", ali je neizvjesna budućnost svih tih alternativnih mobilnih OSova, Ubuntu Touch, FirefoxOS, Tizen i ostali.

FirefoxOS ima veliku kompaniju iza sebe ali što im to vrijedi kada im sam OS izgleda zastarjelo, to neće privući prosječnog kupca, hoće neke entuzijaste ali to nije dovoljno da sustav uspješno opstane na tržištu mobilnih telefona. Ubuntu Touch cilja na convergence i postojeću bazu Ubuntu/Linux korisnika za početak, ima novitete ali opet je pitanje koliko će se sve to prodavati, zato me jako jako zanima kada krene prodaja Ubuntu mobitela koliko će biti interesa, naravno moraju osigurati i dobru dostupnost. Još jedna mana novih OSova je relativna nedovršenost, oni su još svi u žešćem razvoju, ok nisu ni prvi Android i iOS bili savršeni ali bili su veliki igrači na tržištu koje nije bilo zasićeno. Nadam se da će uspjeti dovoljno novi OSovi barem u mjeri koja je dovoljna da se održe na životu i polako dobivaju sve veći udio. Većina prosječnih korisnika će najprije pitati ima li Skype, Whatsapp, Viber i slični za taj OS, ako nema neće ni kupiti. A navedenih neće ni biti za taj OS dok se ne bude dovoljno prodavao jer portanje nije dozvoljeno, Ubuntu Touch ima Skype ja mislim, a i Viber bi vjerovatno mogao napraviti verziju jer imaju već Linux verziju pa napraviti Ubuntu Touch verziju vjerovatno nije problem, ali Whatsapp na primjer već puno teže. FirefoxOS ja mislim da uopće nema ni Skype, Ubuntu Touch ga ima jer je Ubuntu Touch zapravo desktop Ubuntu iznutra pa u nekoj mjeri može iskoristiti postojeće aplikacije.
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Oj! Hvala na odgovoru, evo u nekoliko tačaka šta sam mislio...

JH-IM je napisao/la:
Ima takvih mobitela koliko hoćeš za taj novac, BQ koji će proizvesti jedan od Ubuntu mobitela ima sličan model za 150 EUR, 4.5" IPS LCD ekran, quad core procesor, 1 GB RAM, dual sim, 8 mpx kamera itd.

Ovo nisam znao. Znam samo da sam novembra uzeo LG optimus L4, koji je po specsima daleko lošiji, a košta takođe 130 evra.

Ovisi što je za tebe svakodnevna upotreba

E, to je to :) Ustanovio sam da nisam neki baš zahtevan korisnik. Android koji imam, koristim samo za: fon + sms, slušanje muzike u busu, i guardian news. A, da, naravno - e-mail! To je to.,

nije kompatibilan afaik sa Android softverom već ima svoj softver a koliko ga ima ne znam. Za mene je velika mana Firefox OSa što izgleda kao još jedan Android look-a-like, osim HTML5 aplikacija ne nudi ništa revolucionarno (ili sam ja slabo informiran).

Dobro, ja nisam tehnološki toliko orientiran (da tražim pre svega nešto revolucionarno u tehnološkom smislu, ili smislu interakcije). Pre se radi o tome, da je trenutno taj android jedino što je ostalo od Googla u mom životu, i da za nj tražim viable alternativu, koja a) ne iziskuje mnogo para, jer nisam neki super-user i radije bih mnogo platio laptop nego telefon, a b) nudi mi sve da pokrije moje potrebe, što u suštini feature phonei nisu odradili do sad (Imao sam doduše samo nokia ashu 311, i ne preporučujem ju nikome). I pre svega se meni radi tu o tome, da je to Firefoxov proizvod, a Mozilla je jedna od retkih 'kompanija' kojoj još verujem. Da mi odradi posao, i to je to. A glavna stvar mi je da kad diram ekran i mrdam ga tamo vamo, da mi nije laggy. Resolucija mi nije primarna.

Mislim da je Ubuntu Touch puno bolje osmišljen i atraktivnije dizajniran, swipe gestures, scopeovi i slično nude nešto novo što konkurencija nema, a ima i osim HTML5 aplikacija i svoje nativne aplikacije i Ubuntu SDK za razvoj istih. Ljudi hoće nešto novo a ne "Android klon", ali je neizvjesna budućnost svih tih alternativnih mobilnih OSova, Ubuntu Touch, FirefoxOS, Tizen i ostali.

Koliko razumem FirefoxOS je osmišljen kao third'world pristupačan sistem, koji bi radio?

FirefoxOS ima veliku kompaniju iza sebe ali što im to vrijedi kada im sam OS izgleda zastarjelo, to neće privući prosječnog kupca, hoće neke entuzijaste ali to nije dovoljno da sustav uspješno opstane na tržištu mobilnih telefona. Ubuntu Touch cilja na convergence i postojeću bazu Ubuntu/Linux korisnika za početak, ima novitete ali opet je pitanje koliko će se sve to prodavati, zato me jako jako zanima kada krene prodaja Ubuntu mobitela koliko će biti interesa, naravno moraju osigurati i dobru dostupnost. Još jedna mana novih OSova je relativna nedovršenost, oni su još svi u žešćem razvoju, ok nisu ni prvi Android i iOS bili savršeni ali bili su veliki igrači na tržištu koje nije bilo zasićeno. Nadam se da će uspjeti dovoljno novi OSovi barem u mjeri koja je dovoljna da se održe na životu i polako dobivaju sve veći udio. Većina prosječnih korisnika će najprije pitati ima li Skype, Whatsapp, Viber i slični za taj OS, ako nema neće ni kupiti. A navedenih neće ni biti za taj OS dok se ne bude dovoljno prodavao jer portanje nije dozvoljeno, Ubuntu Touch ima Skype ja mislim, a i Viber bi vjerovatno mogao napraviti verziju jer imaju već Linux verziju pa napraviti Ubuntu Touch verziju vjerovatno nije problem, ali Whatsapp na primjer već puno teže. FirefoxOS ja mislim da uopće nema ni Skype, Ubuntu Touch ga ima jer je Ubuntu Touch zapravo desktop Ubuntu iznutra pa u nekoj mjeri može iskoristiti postojeće aplikacije.

Ostalo - OK. Mada nisam to pitao :-D

Point, interesovalo me je u suštini samo da li stvar radi (jer sam čuo da je onaj peak model bio laggy i buggy as hell), i kako to da je tako jeftin (da nije slučajno i ovako po hardveru krš, jer se ne razumem baš najbolje u te stvari). Pitao bih na njihovom forumu, ali registracija ne radi, pa sam se setio da prati nekolicina ljudi ovde razvoj tih stvari i našao sam temu. Šta se Ubuntu phonea tiče, to onako pogledam s vremena na vreme jer koristi jedan prijatelj na nekom Nexusu i hvali svoje kljuse.

Elem, da li neko pomnije prati razvoj FirefoxOS-a i da li bi ga preporučio korisniku kao što sam ja (gore opisano), a preciznije, da li je čuo kakvi su ti geekphonovi?

Uživajte...
"Onaj koji je video kako vaskrsava mrtvac, s tim se privid neće poigrati" Danilo Kiš
Slazem se sa JH-IM. ffOS deluje previse zastarelo, ne donosi skoro nista novo, a jos gore kaska za Androidom poprilicno. Jeste on slobodan (zamisli toplu vodu), ali ...
Sve u svemu, Ubuntu je bio ok kad se pojavio, donosio je kvalitetan multitasking, ali dok se pojavi na trzistu, svi popularni OSevi ce ga imati. Primera radi iOS8 je doneo multitaskig, a eto i android 4,4 akos e ne varam ga vec ima. BBOS ima najbolje odradjen multitasking (skoro pa kopija Ubuntua, ili obratno) ... dakle. ubuntu je imao smisla pre godinu dana kad je predstavljen, sad ... ni on nije neki igrac.
ffOS moraju definitivno da prerade, barem vizuelno da ga malko nabudze, da mu daju novi kvalitetan vizuelni identitet. I da barem jedan dobar fon sa ffOS (kako spolja tako i iznutra da bude savrsen)
Zadnja izmjena: eQuivalent; 20 ruj 2014, 17:59; ukupno mijenjano 1 put/a.
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 9 puta
eQuivalent je napisao/la: Primera radi iOS8 je doneo multitaskig, a eto i android 4,4 akos e ne varam ga vec ima. BBOS ima najbolje odradjen multitasking (skoro pa kopija Ubuntua, ili obratno)

svecenik

Android odavno ima multitasking. Čak je i u 2.0 imao multitasking, za starije verzije nisam siguran.
iOS ima svoju ideju multitaskinga od iOS-a 4.0. Ubuntu uopće nije donio multitasking na mobitele, o čemu ti pričaš?

Ako misliš na više prozora istovremeno, to je retardirana ideja za mobitele. Moj Note 2 je to imao u Touchwizu i nije nimalo korisna stvar, zahtjeva dodatnu podršku od programera aplikacije, zbog čega je i jako malo aplikacija kompatibilno. Moguće je doduše koristiti nešto ovakvo: https://play.google.com/store/apps/deta ... king&hl=en što radi okej.
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 98 puta
Primio/la zahvalu: 178 puta
E ljudi, ne bi da glumim moda, nego jel neko prati taj FFOS, ili ne, da ne fifrešujem više? :D :D

edit:

I da, još kao idealnija verzija se kao pojavljuje Mozilla Flame, kao neki reference phone za developere gde bi i FFOS trebao da radi najbolje. Pa me interesuje da li je u tom slučaju za svakodnevnu upotrebu to okej kupiti, ili su te stvari pravilom nestabilne?
U svakom slucaju pogresno sam se izrazio. MIslio sam na funkcionalno i lako kretanje izmedju pokrenutih aplikacija. (doduse ziv covek gresi, da ono sto ima android to zaista i jeste multitasking (nikad o tome nisam mislio na taj nacin. u pravu si moja greska))
MIslio sam na nesto slicno ovome.
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 9 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.