Sada je: 25 ruj 2020, 20:15.
Pametni telefoni, tableti, netbook prijenosnici...

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav,

Imam pitanje jedno:

Npr. preko mobitela i SSH spojim se na računalo i stavim da se radi update ili skida neka iso datoteka.
Ako prekinem na mobitelu SSH vezu, da li se zadane radnje nastavljaju na računalu ili se i one prekidaju?
Kada prekinem SSH s mobitelom, pod uvjetom da se zadani procesi nastave u pozadini, mogu li nekako
na računalu pozvati procese da vidim recimo dokle je došao update ili skidanje datoteke?

Hvala,

Lp
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 3 puta
Spol: M
hint: screen(tmux)
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 23 puta
imaš i dtach kao jednostavniju verziju, a što se skidanja iso tiče možeš dodati na wget naredbu &. Tipa: whget debian.org/mini.iso & i onda će ti on u pozadini to skidati!
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 169 puta
Primio/la zahvalu: 279 puta
Spol: Y
već su ti rekli za screen i tmux, a ja ću nadopuniti i ovo s background procesom

croatianchemist je napisao/la:Kada prekinem SSH s mobitelom, pod uvjetom da se zadani procesi nastave u pozadini, mogu li nekako
na računalu pozvati procese da vidim recimo dokle je došao update ili skidanje datoteke?

dakle, ako neki proces/naredbu/nešto želiš da se izvršava u pozadini, dovoljno je da na kraju naredbe dodaš "&" (and), npr.

Kod: Označi sve
wget -o http://nekisajt.com/neki.iso &

međutim, ako se odspojiš, proces će se opet prekinuti, bez obzira što je u pozadini; u ovim slučajevima služi naredba

disown

najjednostavnije je da napraviš ovako:

disown -a && exit

i tako će se disownati svi procesi (nećeš se morati patiti sa zaustavljanjem proces, traženjem PID-a, itd.), a odmah ćeš se i odspojiti (&& exit, a možeš to i izostaviti, ako se ne želiš odmah odspojiti)

naravno, tu je i naredba

nohup

koja ti isto može poslužiti, tj. ako s njom pokreneš naredbu i staviš ju u pozadinu, onda ne moraš koristiti disown, npr.
nohup wget -o http://nekisajt.com/neki.iso &

za više o naredbama, naravno man disown i man nohup, ili Google :)

za pregledavanje procesa koji se izvršavaju u pozadini koristi se naredba

jobs
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
super hvala svima, budem probao cim stignem
hvala svima probam kad dodjem doma s posla
Zel Uneec je napisao/la:
wget -o http://nekisajt.com/neki.iso &

međutim, ako se odspojiš, proces će se opet prekinuti, bez obzira što je u pozadini; u ovim slučajevima služi naredba

Nije istina. Proces će se nastaviti ako se odspojiš. Ja sam brdo puta skida ostvari tako i odlogiravao se i vraćao satima/danima kasnije pa bi se proces završio.

MOžda nisam bio najjasniji, dtach je zamjena za screen kao bitno jednostavnija verzija.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Moderator
Moderator
pa ne znam baš, kad se odlogiraš, zatvaraš shell proces, koji je parent proces svih background procesa pokrenutih u toj (SSH) sesiji, pa se tako prekidaju/zatvaraju i svi child procesi, bez obzira što su u backgroundu; mislim, čemu bi onda služili nohup i disown?
redovno to radim sa & tako da uopce ne teoretiziram vec ti kazem kako jest probaj sam pa se uvjeri.
Moderator
Moderator
wget će u pravilu (ali ne uvijek) nastaviti skidati ono što je započeto, ako dođe do pucanja veze, jer takva je "narav" wgeta (kao i screena i tmuxa, jel); no, "u pravilu" ne znači "uvijek" ;)

isto tako, croatianchemist nije pitao samo za skidanje isoa, nego i za updateove, a ja sam odmah pojasnio kako da se osigura i za to, ali i bilo koji proces...

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.