Sada je: 25 ruj 2020, 21:31.
Pametni telefoni, tableti, netbook prijenosnici...

Moderator/ica: Moderatori/ce

Vidjeti cemo.
Ti mali programcici znaju biti bas super. Ako ce raditi i na drugim distrama, to ce biti odlicna stvar!
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
zole052 je napisao/la:
razvodnjava se i sto imamo milion i jednu linux distribuciju umjesto da skupe snage i naprave dvi tri kako treba pa eto :)

To sam ja oduvijek govorio, umjesto da postoji maksimalno 3-4 distribucije na kojima svi rade mi ih imamo milijarde, samo Ubuntu klonova ima hrpa, svako toliko se pojavi neka nova do it at home distribucija bazirana na Ubuntuu, izbor je dobro imati ali što je previše je previše a i hrpa tih distribucija je amaterske kvalitete i puna svakakvih bugova i sa malo stvarne podrške. To isto vrijedi i za desktop environmente, neki su počeli stalno izmišljati toplu vodu pa svako toliko je vijest da opet netko razvija neki novi desktop environment. Linux je sada razvodnjeniji nego ikada. Distribucije zato često ovise o hirovima developera nekog dijela sustava, primjer Gnomea 3 kojega mnogi mrze. Hoćeš nećeš mi ćemo nešto napraviti onako kako mi želimo.

Po meni bi bilo bolje da distribucije same imaju svoja rješenja i da postoji još nekoliko desktop environmenta koji su univerzalni (KDE i XFCE na primjer), kao što je Canonical napravio Unity koji će sa Unityjem 8 raskrstiti sa ovisnošću o Gnomeu. Kada imaš svoje rješenje onda možeš i ostvariti svoje ideje, inače ovisiš o odlukama developera koji ne rade direktno za tebe. Dok se ne isprofilira Linux u prepoznatljive proizvode i dalje će se vući u moru neprepoznatljivosti i hrpama distribucija.

Kolika je dosta često inertnost Linux zajednice je najbolje pokazao Mir jer se Wayland vukao i vukao sa razvojem dok Canonical nije objavio da razvija Mir, odjednom je razvoj Waylanda se ubrzao 10x :lulz Linuxu treba ono što nikada nije pretjerano imao, vizija za budućnost. Čak se i jedan Microsoft mijenja polako jer shvaća da je novo vrijeme, ali Linux je i dalje zaglavljen u 90im. Linux kao zajednica je prilično čudan, svi su oduševljeni kada saznaju za neku profesionalnu ili masovnu primjenu Linuxa ali kada neka distribucija hoće veću komercijalnu i općenito prisutnost (Ubuntu) onda je raspad sustava i drvlje i kamenje na tu distribuciju, pa ti ugodi Linux zajednici. Primjer Waylanda samo govori koliko velika potreba postoji kod Linuxa za konkurencijom. I zanimljivo kako svi hvale Valve radi njihovog doprinosa Linuxu a to je isključivo komercijalna kompanija koja u Steam OSu vidi priliku za zaradu i samostalnost od Microsofta i svako vraćanje Linuxu je posljedica komercijalne potrebe a ne neke stvarne želje da doprinesu open sourceu jer da im je to bila želja doprinijeli bi i prije, a ne tek sada kada su odlučili imati svoj multimedijski operativni sustav. Red Hat i ostali nisu ništa drukčiji, to su kompanije koje doprinose Linuxu jer im on to stostruko vraća i to u smislu para, ali masu ljudi to ne želi vidjeti, kada neka kompanija bude uložila novac u Linux a nema nikakvu komercijalnu korist od njega onda neka to zovu doprinosom open sourceu, ovo drugo je biznis prije svega.
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
http://www.omgubuntu.co.uk/2014/02/bq-m ... 14-release

Objavljena prva dva proizvođača, kineski Meizu koji proizvodi kvalitetne uređaje viših karakteristika i španjolski BQ koji proizvodi solidne mid range modele. Major OEMs će doći vjerovatno 2015. Nadam se da će ih netko kod nas imati u ponudi, ako ne ostaje Internet. Također navodno će se OS zvati Ubuntu a ne Ubuntu Touch.
Gledam malo ove BQ mobitele, povoljno i čitam na netu da su solidne kvalitete, quad core, 1 GB RAMa i 5" IPS 540x960 za 180 eura. To će biti vjerovatni model za Ubuntu. Izgledaju bolje nego Prestigio. U Španjolskoj su to najprodavaniji otključani mobiteli.

http://www.bqreaders.com/gb/products/aquaris-5.html
A što je s aplikacijama? Kako tu stoje?
Site Admin
Site Admin
Suko je napisao/la:A što je s aplikacijama? Kako tu stoje?

Mislim da ih je spremno oko 150 trenutno što je razvio Canonical i Ubuntu zajednice, ali Ubuntu je kompatibilan sa HTML5 aplikacijama, Apache Cordova i Adobe Phonegap okruženjem pa će se zamjene za one najbitnije napraviti tako za prvo vrijeme, a ove poznate će nativno vjerovatno doći uskoro ako bude uspješna prodaja. Mislim da na foru HTML5 web aplikacije trenutno radi i Facebook i slično na mobilnom Ubuntuu.

One koje dozvoljavaju vanjsko korištenja APIja će vjerovatno biti portane u nekom Ubuntu klonu iste. Neke za poznate servise tipa Twitter mislim da su već napravljene. Uobičajene aplikacije tipa browser je razvio Canonical. VLC je isto mislim portan, kada krene prodaja će sigurno i broj developera drastično porasti.
Dobro je. Ako imaju glavne aplikacije, ostale ce polako doci. Treba vremena za to.
Site Admin
Site Admin
Suko je napisao/la:Dobro je. Ako imaju glavne aplikacije, ostale ce polako doci. Treba vremena za to.

Trebati će da to sigurno. Canonical bi trebao otvoriti store za prodaju mobitela preko Interneta za zainteresirane na tržištima gdje ovi neće biti inicijalno dostupni. Lakše za kupiti nego preko ebaya a i radi carina ako se kupuje unutar EU.
Baš me zanima kako te njihove pile rade na telefonima.
Budem ih vidio za koji dan uživo i onda odlučim da li to valja što. :P
Dropbox, jednostavno možete otvoriti račun i besplatno dobijete 2 GB http://db.tt/OioEmCb Ukoliko prilikom registracije koristite navedeni link oboje dobijemo 500 MB gratis.
Podijelio/la zahvalu: 14 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
http://www.omgubuntu.co.uk/2014/02/vlc- ... untu-touch

VLC, LastPass and 8tracks Apps Coming to Ubuntu Touch.

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.