Sada je: 14 lis 2019, 11:16.
Diskusije usko vezane uz Arch Linux i srodne distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Ma da, znam da brand nije nešto posebno ali eto, što je tu je. Što veliš, bar ta garancija od 2 god. iako, ruku na srce, XFX daje doživotnu garanciju. Zapravo, kupcima u EU je doživotna samo ako ne skinu warranty void naljepnice, a u US bez obzira na to (znači, ameri mogu legalno skinuti oficijalno hladilo i staviti koje žele i ne gube garanciju). U biti, nisu loši ali su prilično podmukli tj. mjenjaju revizije PCB-a potiho, bez najave, i stoga može ispasti problem ako želiš recimo napraviti "operaciju" izmjene turbinskog vent (osim toga sviđa mi se i boja PCB-a tj. paše mi s matičnom :hihi ). Apropo utvrđivanja neispravnosti grafičke situacija je sljedeća. Sada, kada krene boot proces, recimo na bilo kojem debianu, ako pratiš proces bootanja ili u logovima, vidiš da prijavljuje da codec na grafičkoj zauzima memorijske adrese koje ne bi trebao. I da, to nije radila na početku! I još, kada probaš recimo instalaciju pod Win 7 x64 Prof. u audio manageru prikazuje duple stavke za audio izlaze (dakle zvuk na grafičkoj, ne ovaj na matičnoj) !! Istina i Bog, ovo je prvi put da sam instalirao win nakon dugo vremena, samo radi ove probe tj. da se uvjerim da sam u pravu :kava . Eto. Nadam se da sam ti zadovoljio znatiželju, a osim toga, možda nekome i pomogne. Ako da. biti će mi drago. :-D
Jehonan
Jehonan
Ma ne, mislio sam reći da XFX nije tako loš brand, a ne da nije nešto posebno :)
Mislim da kod nas ne postoji "doživotna" garancija osim ako se nešto nije promijenilo u zadnje vrijeme.

Nisam baš razumio, radi li pod Win 7 ili ne radi i ako ne radi što točno ne radi, koji su simptomi? Samo to sa zvukom (HDMI) ili još nešto? Jesi li uspio dovršiti instalaciju Windowsa ili si samo probao? Ako si dovršio jesi instalirao drivere i pokrenuo kakvu igru ili nešto grafički zahtjevno, Blender i sl.?
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2002-2004: Windows98, XP /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 122 puta
Primio/la zahvalu: 156 puta
Da. Kod nas toga nema. Pod Win 7 radi, djelomično. Grafika radi uredno. Instalacija uredno dovršena. Windowsi sami po sebi ništa ne prijavljuju osim što kažem, postoji preko nekoliko hdmi audio portova. ne. Nisam probao nikakovu zahtjevnu igru ili nešto tome slično. Jedino je ispao problem prilikom opencl instalacije tj. nije prolazila. Eto. Inače, opet ponavljam, grafička pod win radi tako kako radi. Zašto. Jesi naletio negdje na nešto slično?
Jehonan
Jehonan
Da, mislim da sam to s više audio stavki već vidio pod Win u kombinaciji s ATI-jem i da nije bio problem u hardveru... ali nisam siguran. Pokušat ću provjeriti na svom kompu, imam slobodnih particija. Nije isti proizvođač, pa možda ne bude sve identično, ali zanima me što će meni prijaviti. Problem je što ne koristim Win, pa mi lagano isparava iz glave ono što sam znao.

Probaj neku igru ili benchmark pod Win jer postoji mogućnost da je grafička hardverski ipak ok. Ima nekih benchmarka i za Linux, ali kažeš da se X-i ne podižu... Teško je reći bez testiranja.
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
Moderator
Moderator
Mmm daa. Sretoh i ja svašta do sada. Iskreno, veliki je simptom da nešto nije OK s hardverom to što da prije par dana nije bilo nikakovih problema. Ja sam čak pomislio da nije nešto OK s matičnom. No kada sam vratio staru grafičku, sve OK. Osim toga, sada mi žao što nisam snimio logove koje baca prilikom butanja. No, to su sve simpromi da nešto nije OK s hardverske strane. Velika je nekonzistencija! Malo je mevjerojatno da se nešto, u istoj kombinaciji, sa istim OS-om, prilikom jednog pokušaja instalacije ponaša na jedan način, a za par dana na sasvim drugi, zar ne? To što veliš da si vidjeo više audio stavki stoji, i moraš vidjeti, ali ne više njih za istu stvar. Osim toga, kada sam željeo instlirati baš decidirani drajver za taj audio dio na grafičkoj, nije išlo. Ja inače, uvijek, sve drajvere, ekstrahiram, pokupim samo drajvere s pripadajućim potpisima i tako instliram. Bez ikakovog marketinga. Tada stvari rade najbolje i najbrže, uvjerio se. Eto. Probaj, ako ti se da zezati s tim, a ja ovo šaljem na zamjenu ili reklamaciju.
Jehonan
Jehonan
Natezao sam se s tim stvarima godinama svakodnevno (posao), ali sa 7xxx serijom nisam jer se to pojavilo nakon mog prestanka rada. Pod Archom je lako moguće da ti nešto radi, pa ne radi. Evo, ja baš bio stavio novi beta catalyst driver koji napokon podržava Xorg 1.14 i cgminer zakuca procesor na 100% što prije nije bilo. Kakve sad veze ima CPU s driverom za grafičku...? Vratio Xorg 1.13 i catalyst-stable i sve radi kako je i radilo. Ma samo da dođem do novaca, kupujem sve Intel. Ne igram se pa mi nVidia više ne treba inače bih kupio nVidiu. Ovaj ATI je dobar samo za rudarenje bitcoina i sličnih (za sada).

Ništa, ako si siguran da je hardver, šalji na reklamaciju. Ako možeš mijenjaj za nVidiu.
2010-... Arch
Moderator
Moderator
Znam, a što ćeš, svatko se u životu nateže s nečim :) . Ma da, iako mislim da je ovaj kvar na grafičkoj i instalacija Archa čista koincidencija jer sam ja u biti tek kada sam u njemu primjetio te manifestacije krenuo s "dubljim" proučavanjem te kartice i eto na što sam sve "nabasao", no bolje da je tako sada, odmah, dok je sve "friško". Što se tiče intela, da, tu si u pravu. I sam tako razmišljam, i zapravo sam oduvijek i bio na intelu, ali kada sam išao kupovati novu radnu stanicu, odlučih se zbog sveopćeg hipea s tada aktualnim Bulldozerom na tu platformu i ispade da sam pogriješio. Samo da budem jasan, pod Win platformom je on u biti isti kao i bilo koji intel u toj klasi, no pod linuxom je to ipak neka druga priča. Da ne izazovem nekakav flame war, da se razumijemo, ja ne kažem da to ne radi dobro, ali u globalu, između intel+nvidia tabora i amd tabora je razlika u detaljima, a kako znamo da je vragu u detalju, pametnome dosta. Sada, što je tu je i dok ne ispadne nekakova bolja prilika (čitaj nema novaca za ove "gluposti" :ljut2 ), ide ovako, bar kod mene. Inače, vidjeti ću bolje da ovo zamijenim za nekog Nikon ili Canon DSLR-a (teški početnički model, naravno) uz neku blagu nadoplatu i to je to. Kad sam već kod toga, reci mi, jel imaš kakovo iskustvo s dotičnim aparatima tj. koji je bolje podržan od strane linuxa (znam da je Nikon bolji što se tiče objektiva tj. nema svaka serija svoj standard već možeš i na ove nove staviti objektiv iz 80-tih god. i raditi će uz nedostatak neke funkcije)? Da svršim :hihi , hvala ti na uloženom trudu, vremenu i kalorijama, a možda se i sretnemo nekada pa bude i malo čašćenja, zar ne :thmb-up .
Jehonan
Jehonan
Evo da sam sebi odgovorim na ovo o DSLR-ovim, nabasah na http://entangle-photo.org/ Sada još treba vidjeti koje modele podržava. Kakove sam ja sreće sigurno samo ove iz višeg cijenovnog razreda ;)
Jehonan
Jehonan
Za foroaparate otvori temu (ili provjeri postoji li već) jer sumnjam da je na kojem DSLR-u Arch + Cinnamon :) Prodavao sam ih prije nekoliko godina, ali nemam interesa za to područje pa ti ne mogu dati nikakav savjet (čitaj: nemam pojma o tome).

Isprobao sam pod Win 7 što kaže vezano za zvuk. Pod "Sound, video and game controllers" kod mene su dvije stavke:
AMD High Definition Audio Device i
High Definition Audio Device

Kad već spominjem Win 7, stvarno sam se odvikao i zaboravio na "blagodati" koje pružaju. Instalacija traje znatno duže od bilo koje Linux instalacije koju sam probao u zadnje vrijeme i požderu 4 - 5 puta više harda. Mogao bih provjeriti i Win 8 kad sam već raspoložen za patnje. To nisam ni vidio uživo :D
Prije osposobim Arch za normalan rad nego Win 7. Ovo sam napravio ne samo zato da provjerim ATI drivere pod Win 7 nego da se malo podsjetim i usporedim Win i Linux. Mi koji koristimo samo Linux možda ne primjećujemo toliko napredak Linuxa jer se promjene događaju pomalo, ali Linux je u nekoliko godina ipak prilično napredovao, od jednostavnosti instalacije na dalje. Istina, morao bih isprobati i Win 8 da mogu reći kako je Linux tehnički superiorniji OS jer Win 7 su ipak nekoliko godina stari pa takva usporedba nije poštena.

Što se tiče Intel vs AMD, meni je bitno da nemam gnjavaže s hardverom i driverima, a tu je Intel zakon i ispred svih ostalih uključujući i nVidiu. Godinama sam imao samo AMD strojeve jer su bili jeftiniji, a u nekim periodima nudili bolje performanse. Međutim, ako AMD nešto bitno ne promijeni s grafičkim driverima (APU i GPU), nema šanse da mi iduća kupovina bude AMD platforma koliko god cijena bila privlačnija, a Intel precijenjen.

I nema na čemu spivo
2010-... Arch
Moderator
Moderator
Ma čuj, Arch + Cinnamon je izgleda no go smjer tj. nije baš lukritivno ići u tome smjeru jer vidim da ga užurbano napuštaju (bar warp 1 :-D ), a i ti si sam nešto pisao o tome koliko se sjećam :hmm . Vidjeti ću koje mi okruženje više paše pa ću tim smjerom.
Što se tiče fotoaparata, meni uvijek bilo zanimljivo, ali opet, dosta mi toga bilo zanimljivo pa to nikada nije stiglo na red, a sada izgleda ispade dobra prilika pa eto. Osim toga, zgodno je i za astronomiju, dapače vrlo zgodno.
Da. To je klasika pod Win 7. Kod mene je inače kalasika to što si naveo + spdif+ ne pada mi na pamet što ali ima još koja stavka.
Da. To su ti Windowsi. Inače, ja evo trenutno imam SSD od 120 Gb i kada instaliram na njega sve što mi treba od win, to ti pojede nekih 80 Gb. Strava! A da ne govorim o tome kako ne možeš kvalitetno riješiti tmp file tj. on po sili prilika mora postoajati i to je to. Bez obzira na sve one silne registry tweakove. Linux=milina. Kada sve instaliram, 10 Gb max, a povrh toga swap particiju uopće ne pravim, od kada imam ovu konf jer je gore 16 Gb ram. Još u fstab dodam "discard" da trim radi potpuno i to je to. Milina.
Ja, iskreno, kada vidim da nešto proradi na bilo kojem linuxu, budem sretan ko malo dijete. Odmahj potom mi padne na pamet koliko je nekomu trebalo znanja, truda, noći da napravi taj neki mali detalj koji sada radi. A kda pomisli, taj OS (linux jelte) je zasnovan na tome.
Da. Ta priča s AMDom stoji ali eto, kako na ovom svijetu samo mijena stalna jest, tako i to.

Ave! :thmbs-up
Jehonan
Jehonan

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.