Sada je: 25 vel 2020, 15:02.
Diskusije usko vezane uz Arch Linux i srodne distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

ma neman ja ništa protiv Archa, samo ponekad malo sprdam, a pogotovo na temu "naučiš kako radi sustav, dobiješ sustav savršeno prilagođen svojim potrebama..."
jbt, da je savršeno optimiziran, onda bi mora kompajlirat source svakog paketa, a ne instaliravat binarne pakete :D
Podijelio/la zahvalu: 194 puta
Primio/la zahvalu: 236 puta
Spol: M
Zanimljivo kako se nitko ne čudi ljudima koji sami doma slažu motore, aute, kosilice, kuhinjske elemente, a ako to napraviš sa računalnim OS-om, odjednom postaješ iracionalni čudak. Ti ljudi jednostavno vole DIY ili biti Sam Svoj Majstor a to je pitanje osobne prirode i nema smisla to ni omalovažavati a ni nametati.
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 341 puta
ma jasno...ovo je sve skupa ispalo ružnije nego što je trebalo...
Podijelio/la zahvalu: 194 puta
Primio/la zahvalu: 236 puta
cuj cooliću ti si si dao truda pa isao pisati skriptu koju si prosao sto puta tako da je normalno da si naucio ali nakon sto prepisujes po vodicu sta treba napraviti nije da ti ostane puno u glavi... barem ne prvi put... a arch instaliras samo jednom svake prijestupne nije da ces raditi reinstall svakih par mjeseci da naucis :)

ali samo vi uzivajte ;)
Nije teško biti toliko nesrećan da bi čovek počeo da pije. Ljude treba odvikavati od nesreće, a ne od alkohola. Nesreća je veći porok.
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 71 puta
@zole052
Ja sam instalirao Arch ko zna koliko puta. U početku da bih naučio sve kako ide, a kasnije zato što imama samo jednu particiju za sistem pa kada probam neki novi distro na dan, dva, opet vraćam Arch posle toga. A nakon instalacije Archa sam počeo i sam kompajlirati programe, modifikovati PKGBUILD-ove iz AUR-a i praviti nove i kačiti ih tamo. A da sam ostao na nekom ubuntu derivatu, ne bih imao potrebe za time i sve bi se svelo na dvoklik .deb fajlova. Ne kažem da je to loše. Koga ne zanima kako sistem funkcioniše, neka koristi neku user frendly distribuciju, a mi koji želimo da čačkamo "u sitna crevca" ćemo koristit Arch, Slackware, Gentoo ili nešto četvrto. Svakom svoje i svima je super, nema potrebe za omalovažavanjem i pljuvanjem. ;)
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
Zole, nije poanta naučiti instalaciju napamet, već naučiti nešto o radu samog sustava. To je nešto što, htio ili ne, s Archom naučiš... ili odustaneš. ;)
Arch Linux Install Script
Hash Checker
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my days but you man... you're special!
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 266 puta
Primio/la zahvalu: 327 puta
Shicy je napisao/la:i što misliš da ćeš dobit?

Pa mislim da cu dobiti jednu naucenu lekciju - uspio ili ne instalirati Arch.

Iskren da budem ne svidja mi se nesto zbog cega moras zrtvovati djevicu na crvenom mermeru na kojem je runskim pismom ispisan C jezik, samo da bi radila mreza. Mislim da je DedoiMedo upotrijebio ovaj izraz :D

Licno koristio sam Debian a od 10.10 verzije Ubuntu da bi se sad opet vratio na Debian i to je za mene licno najbolja distribucija. Medjutim prije 2 mjeseca probao sam i Manjaro koji me odusevio svojom jednostavnoscu obzrom da je baziran na Archu kojeg sam kao debianovac/ubuntovac dozivljavao kao nesto oko cega se ne vrijedi peglati. Sada poucen tim iskustvom zelim da vidim i tu drugu stranu. Da li je to toliko kompikovano, da li je dobro, tesko ili jednostavno za instalaciju.

A sto se tice cijele ove diskusije, neko je iznad to dobro uporedio sa sklapanjem motora ili automobila. Medjutim "obicnog" vozaca ne zanima bas potpuno princip ubrizgavanja ili nesto sl. :D
Dovoljno nam je da znamo koliko trosi, sta trosi, koji je motor, koliko konja.... sta vec i kako to ide.
Isti je princip i sa racunarima. Mint (a prije njega ubuntu) je postao rasiren i popularan upravo zato sto nije bilo potrebe za korisnika da se "pegla" sa namjestanjem pojedinih stvari. Za sve ostale tu je Arch :D
rem
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
blast beat je napisao/la:@zole052
A da sam ostao na nekom ubuntu derivatu, ne bih imao potrebe za time i sve bi se svelo na dvoklik .deb fajlova. Ne kažem da je to loše. Koga ne zanima kako sistem funkcioniše, neka koristi neku user frendly distribuciju, a mi koji želimo da čačkamo "u sitna crevca" ćemo koristit Arch, Slackware, Gentoo ili nešto četvrto. Svakom svoje i svima je super, nema potrebe za omalovažavanjem i pljuvanjem. ;)

Iako, ako imaš volje, sve to možeš naučiti i na "user fiendly" distri, linux je linux.
Ja sam svoj Mint višestruko raskopavao i sastavljao tako da odavno nema veze s originalom. Mogu ti reć da je to čak teže napraviti s distrom koja je UF za korisnika jer takva nije UF za "ručnog sastavljača". I uputa za raskopavanje na takvim distrama je manje, neke stvari znaju biti loše riješene itd... Zato vjerojatno i postoje specijalizirane distre za takve stvari.
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 341 puta
Sad ću vas prekinuti u tim teorijskim raspravama,jer ja imam jedan posve praktičan problem u archu.Naime,radiotray ne radi.Probao alsamixer i pavucontrol i ništa.Inače,ako sviram sa računala ili sa you tube sve se čuje,zvuk radi i ne treba ništa dirati.Samo kada pokrenem radiotray ne čuje se ništa.Može pomoć?

P.S. Ako treba dati ću vam screenshoot kako je namješten pavucontrol i alsa ako t onekoga zanima.
Nema veće religije od istine!
Podijelio/la zahvalu: 26 puta
Primio/la zahvalu: 71 puta
A jesi li siguran da se željena radio stanica uopšte upali tj. počne muzika da svira?
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.