Sada je: 28 ožu 2024, 09:55.
Diskusije usko vezane uz Arch Linux i srodne distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav svima!

Unaprijed se ispricavam ako vec tema postoji, ali se ne snalazim bas najbolje pa bih molio admina da samo prebaci. Jos jednm se ispricavam.
Dakle skinio sam ArchLinux i preko Win32 image writera sam napravio bootable USB. Nakon sto pokrenem USB i odem na Boot ArchLinux i686 ili onaj drugi za x64 otvori mi neki terminal, a s obzirom da sam prije imao Ubuntu sjecam se da je 'startx' komanda da se pokrene sustav, slika ili kako god se to vec zove. Trenutno imam Windows 8, ali koji god da Windows imam mi komp jako steka pa sam se iz tog razloga odlucio na Arch. Imao sam ga i prije i ne znam namjestiti na njemu zvuk posto koristim ATI graficku zbog HDMI-a jer mi je monitor TV. Pratio sam svakakve forume i Ach guide, ali jednostavno mi nema zvuka dok integrirana radi normalno, ali je naravno jako los zvuk i volio bih imati normalno preko TV-a. Mogu prijeci cak i preko toga da nemam zvuk, ali samo mi je bitno da mi ne steka toliko kompjuter. Pa vas molim ako mi mozete objasniti kako da uopce pokrenem live Arch kako bih ga mogao instalirati. Hvala puno i jos jednom se ispricavam ako je tema u krivoj kategoriji. Hvala unaprijed i lijep pozdrav! :)

P.S. Inace mi je procesor 1.6, ali sam nasao u BIOS-u neke OC opcije pa sam malo pojaco
Privitak/ci
Konfiguracije 454.jpg
(247.05 KiB) Preuzeto 14 put/a.
Postovi: 5
Postovi: 5
Pridružen/a: 08 stu 2013, 02:22
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Manjaro XFCE
Probaj Manjaro.
To ti je skoro pa 100% Arch s tim da je instalacija ultrajednostavna.
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Suko je napisao/la:Probaj Manjaro.
To ti je skoro pa 100% Arch s tim da je instalacija ultrajednostavna.


Evo bas sam stavio skidati XFCE zato sto vidim da ljudi imaju pozitivnije komentare nego za Openbox verziju. Svida mi se dizajn, probat cu pa se vratim iskomentirati. Hvala! :D
Postovi: 5
Postovi: 5
Pridružen/a: 08 stu 2013, 02:22
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Manjaro XFCE
Pa kada pokrenes live cd Arch-a i dobijes samo terminal, nema X gore. Cijeli sustav sastavljas iz terminala. U tome i je bit.
Na neki nacin ljudi uvjek promase, ili im se neda uopce gledat beginners guide. https://wiki.archlinux.org/index.php/Beginners'_Guide
Postovi: 13
Postovi: 13
Pridružen/a: 14 lis 2013, 20:48
Lokacija: Karlovac/Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 2 puta
Spol: M
OS: Gentoo GNU/Linux - i3wm
mrkva je napisao/la:Pa kada pokrenes live cd Arch-a i dobijes samo terminal, nema X gore. Cijeli sustav sastavljas iz terminala. U tome i je bit.
Na neki nacin ljudi uvjek promase, ili im se neda uopce gledat beginners guide. https://wiki.archlinux.org/index.php/Beginners'_Guide

Ahaa, pa nisam znao jer nije bilo tako ocito je to nesto novo. A dobro nema veze sada skidam ovaj Manjaro koji je kako sam procitao na bazi Archa. Ma uvijek kada sam i trebao nesto sam gledao taj guide i procito ga ne znam koliko puta ali se uopce ne mogu snaci posto meni sve nekako bude drugcije nego sto pise, probao sam i googlati problem, ali 0 bodova. :/
Postovi: 5
Postovi: 5
Pridružen/a: 08 stu 2013, 02:22
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Manjaro XFCE
Koliko znam, instalacija Archa je bila i ostala u terminalu.. možda si prije koristio ArchBang?
Arch Linux Install Script (zastarjela verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6725
Moderator
Postovi: 6725
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 338 puta
Primio/la zahvalu: 406 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Mozda mu je ipak bolje da koristi neke lakse distribucije dok se ne snadje. A poslije kad se snadje neka se krene uciti instalirati Arch.
Manjaro mi se cini pristojna alternativa jer je ultralagan a ipak je zasnovan na Archu.
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon
Evo napokon sam digao Manjaro uz teske muke zbog GRUB-a jer mi nije htio dici sustav te sam updateao sistem pa mi nije htio pokrenuti tako da sam ponovno digao novi Manjaro i odlucio izbjegavati update. U biosu sam iskljucio integrirani zvuk tako da imam u opcijama ponudeno samo od ATI graficke. PulseAudio volume control kaze: HDMI / DIsplayPort (unplugged) pod Output devices.
Postovi: 5
Postovi: 5
Pridružen/a: 08 stu 2013, 02:22
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Manjaro XFCE
Možda je malo OT, ali primijetio sam da tvoja ploča podržava sve AM2/2+/3 procesore a ti imaš sirotog semprona. Sve ostalo je sasvim pristojno ali ako investiraš u bolji višejezgreni procesor, po mogućnosti neki phenom X4, bit će ti razlika kao nebo i zemlja i moći će se bez problema nositi sa svim opterećenjima još godinama.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:Možda je malo OT, ali primijetio sam da tvoja ploča podržava sve AM2/2+/3 procesore a ti imaš sirotog semprona. Sve ostalo je sasvim pristojno ali ako investiraš u bolji višejezgreni procesor, po mogućnosti neki phenom X4, bit će ti razlika kao nebo i zemlja i moći će se bez problema nositi sa svim opterećenjima još godinama.

A ne razumijem se bas u te konfiguracije i to, ali kako mi je rekao jedan covijek u computer shopu da je moja maticna starija i da mogu traziti konfiguracije samo preko oglasa, ali nisam pri nekoj lovi sada tako da trenutno mi je OC jedina mogucnost... Jos samo da uspiijem taj zvuk namjestiti i iskopati kako backup-ati cijeli sustav, mislim da bi bio miran na duzi period... :)
Postovi: 5
Postovi: 5
Pridružen/a: 08 stu 2013, 02:22
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Manjaro XFCE

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 9 gostiju.