Switch to full style
Diskusije usko vezane uz Arch Linux i srodne distribucije.
Odgovori

[RIJEŠENO] NTFS particija

04 sij 2014, 20:53

Bok, imam problem koji nisam uspio rijesiti. Imam instaliran dual boot sa windowsima i jednu ntfs particiju koja je shared i sluzi mi za filmove, muziku i sl. Napravio sam da se automatski mounta prilikom boota.
Izvadak iz fstaba:
Kod:
# /dev/sda3
UUID=72F00D36F00D01D9   /mnt/Shared   ntfs   defaults,uid=root,gid=shared-partition-consumers,umask=000    0 0

Takoder sam napravio novu grupu za tu particiju, vjerojatno se moze i bez nje. Root i moj user su u dodani u tu grupu. Zatim sam u home direktoriju napravio linkove na specificne foldere koji se nalaze na toj particiji: Videos, Downloads, Music... Linkovima sam dao iste permisione kao i fajlovima u tom Shared direktoriju, znaci root:shared-partition-consumers i 777. E sad problem na koji nailazim je sljedeci. Kada sa firefoxom pokusam skinut neki fajl u Downloads folder(bilo da postavim /mnt/Shared/Downloads ili preko linka ~/Downloads) dobim sljedeci error:
The file could not be saved because you do not have the proper permissions. Choose another save directory.

Pokuso sam malo guglat taj error ali nisam nasao nista pametno. Kada file pokusam spremit u home direktorij sve radi. Ocito je problem do permissiona, ali ne vidim gdje. Igro sam se dosta sa tim, ali nikako da mi proradi. Dal ima netko slicnih iskustava?

Re: NTFS particija

04 sij 2014, 22:16

Nisam Archer ali evo, mislim da ne zapisuje zato što je ntfs driver read-only. Za read-write koliko ja znam treba ntfs-3g. Probaj prvo ntfs-3g instalirati.
Ja na mintu imam ovako:
Kod:
/dev/sdb5   /media/Winshare   ntfs-3g  defaults,windows_names,locale=hr.utf8  0 0

Dozvole na /media/Winshare su normalno root ali svejedno mogu kao user kopirati u i sa ntfs putem filemanagera.

Re: NTFS particija

04 sij 2014, 23:14

To je to! Hvala :-D

Re: NTFS particija

04 sij 2014, 23:15

Arch wiki?
https://wiki.archlinux.org/index.php/Ntfs

Da, treba ntfs-3g.

Re: NTFS particija

05 sij 2014, 00:40

Da postoji zapis na wiki, ali problem je sto ja nisam ni znao da postoji ntfs-3g . Ja sam gledao wiki od fstaba u kojem se spominje samo ntfs.

Re: [RIJEŠENO] NTFS particija

05 sij 2014, 01:40

Tema označena kao riješena.
Nadam se da je to u redu. :)
Odgovori