Sada je: 29 ožu 2024, 05:46.
Diskusije usko vezane uz Arch Linux i srodne distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

branac88 je napisao/la:Je li postoji kakav tutorial za to?


ne bas/mozda/arch wiki ima pristojan info za kompajliranje kernela...
za konfiguraciju nema tutorijala
najjednostavniji nacin ti je da ne skidas vanilla source kernela i ne kreces od nule vec da skines kernel source iz repozitorija i kopiras config starog kerenla u ekstraktirani source novog, mislim da genericne distribucije imaju config u /boot ditrektoriju
pazis samo da su iste verzije iako ima sanse da ce radit i na ne prerazlicitima
tako da dobijes genericno podeseni source i zatim u njemu sa make menuconfig udjes u device drivers i tu ti je negdje u network device drivers rfkill kojeg diseblas i negjde pred kraj device drivers ti je staging direktorij, eneblas ga ako nije i u njemu potrazis driver za svoj adapter pa stavis kao modul
sejvas izadjes i lupis make da iskompajlira i make modules_install sto ce instalirate module u /lib
i na kraju make install da instalira kernel u boot, kako ne bi morao manulano pa da nest ne zeznes i samo rebutas pa pritisnes e u grubu da udjes u menu i tu zamjenis ime kernela sa novim pa f10 za boot, ako radi... postavis defaultno da buta taj kernel...
ako odlucis, probaj, instaliraj distru pa cemo pomoci tu u temi ako zapnes....
jednostavno je, nemas sta fulat ako pazis
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
I to je jednostavno rješenje... čovječe! Pa kako tek onda izgleda komplicirano!? pface
Lista gnjavatora:
Bunker (16.11.2018.-9.9.9999.)
Avatar
Postovi: 193
Postovi: 193
Pridružen/a: 27 sij 2015, 19:52
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 42 puta
Primio/la zahvalu: 23 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Mislim da je komplicirano rješenje instalacija Windowsa :hihi
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
ahaha windows... nist me u zivotu zivciralo nije koliko me znao zivcirat glupi windows..
nije to los os sam po sebi ali je podesen da bude los i tu korisnik ne moze nist. ljudi cesto misle da administrator ima nekakvu kontrolu u windowsu, to je samo user sa pokojom privilegijom, windows korisnici nemaju nikakvu kontrolu nad svojim racunalom i svojom privatnoscu, kontrolu ima m$
windows je jedino dobar za instalirat na njega sve sto treba i osakatit ga potom... pogasit sve task schedulere prefetchere, networke, security, defendere, ma sve zivo pogasit...
imam jedan takav, instalirao sam 8 igara, pustio ga nek se zabtejta i sprefetchira i pogasio sve zivo... na njemu ne radi nist osim 8 igara, ni daemon tools nece se mountati vise, desni klik na desktop vise ne radi...louda cijeli dan i nist ne zluoda, ne mogu copy paste na njemu odradit...
jedino takav windows je dobar windows, kad odigram tih 8 igara za godinu dana, formatirat cu ga novim da mogu instalirat novih 8 i opet ga osakatit

branac ma nije to nist tesko, pokusaj vrlo je jednostavno, vidit ces kad napravis kako je bilo lako
tesko je ako ides gradit vanilla kernel sa allnoconfig iz nule... ali ni to nije jednom kad savladas, ako te zanimaju racunala, kernel ce ti uvijek pomoci.....
osobno me kernal naucuio o tome kako komjuter radi vise nego sto me ista drugo moglo naucit
u materiju racunala najbolja skola je asembler i arhitekture ili linux kernel
asembler je jednostavan jezik, najjednostavniji ali pisati u njemu je najteze jer treba duboko poznavati arhitekturu... visi jezici poput c te nece tolko naucit... tako da je najjednostavniji put linux... ako imas volje i zanimacije... neces pozalit potroseno vrijeme jednog dana, drugacije ces gledat i na hardver i na aplikacije i na sve jednom kad upoznas kernel
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
ima i dosta kvalitetnih knjiga

npr:
https://0xax.gitbooks.io/linux-insides/

mozda i najkvalitetnija linux knjiga koju sam nasao...
trebalo bi poznavat kernel osnovno, poznavajuci njegovu konfiguraciju dobro pa bi ova knjiga dosla ko secer na kraju

zato je linux najkvalitetniji os
jer ne samo da je otvoren kod, otvoreno je i znanje
unixi su isto :zzz malo bolji od windowsa
jedino onaj bsd valja nest ali i to je isto... fali mu otvorenosti u znanju
konfiguracija kernela mu je pface
ni 10% linuxove
sve neke gluposti, u 5 min pogasise sve sta treba i sta ?
kompajlira i nist, buta se 4 sec brze...
..ono gledam i sjecam se sveg sa linuxa, pitam se di je ovo , sta je ovo.. ko da konfiguiram kernel za digitron
bjez na linux, sta da tu radim. :hihi
linux je buducnost
najkvalitetniji os,
linux nije prepisan unix
linux je napisan unix od najboljih unix hakera diljem svijeta koji su ga nastavili razvijati
sve vise njih s vremenom i sve bolji...
pri cemu su dijelili i znanje uz kod
nema boljeg, razvijenijeg i kvalitetnijeg osa od linuxa
windows nije razvijen, razvijena je podrska za njega pa sve radi
unix je razvijeniji ali ne ko linux
sta je opce unix, to ne postoji vec desteljecima... ovo sto se danas zove unixima je samo blize unixu od linuxa
linux je otiso u visu dimenziju
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Ukratko: uzeo sam Manjaro KDE, uspio sam instalirati drivere za wifi karticu i mogu reći kako je bilo bezbolnije nego na Ubuntu-u.
Za sada sve manje-više štima, ali tek kasnije budem napisao jedan osvrt za one koji se nađu u sl. situaciji.

btw. jedno pitanjce: hoće li mi se trenutni kernel kasnije sam upgradeati preko aplikacije za nadogradnju ili se to radi isključivo ručno u postavkama sustava? Naime, zbog drivera za wifi ne bih htio da mi se kernel dira...
Lista gnjavatora:
Bunker (16.11.2018.-9.9.9999.)
Avatar
Postovi: 193
Postovi: 193
Pridružen/a: 27 sij 2015, 19:52
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 42 puta
Primio/la zahvalu: 23 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Nakon skoro 2 mjeseca vrijeme je da se javim. Živ sam, dobro sam, nisu me ni pokušali ubiti sa snu-snu. Doduše, nemojte da vas ovo zadnje obeshrabri...

Za one koji se nađu u sl. situaciji tj. kako iz ovog ili onog razloga žele preći sa Ubuntua i njegovih derivata na nešto "novije", predlažem Manjaro. Instalacija je jednostavna i ne zahtjeva vezu na internet, ima široku bazu korisnika pa se rješenja za probleme mogu naći guglanjem, a sustav je i nekako zamišljen da bude stabilniji od Archa. Dakle, paketi nisu nužno "bleeding edge", ali nisu ni toliko stari da vas tjeraju u očaj...

Što se tiče famoznih drivera za wifi zbog kojih sam i odustao od ubuntoida (zadnji je bio Ubuntu MATE), na kraju sam ustanovio kako su driveri za Manjaro puno bolji i od drivera za famozni penđer!
Long story short: kartica na usb portu 3.0 na Manjaru upotrebljiva i ne dovodi do smrzavanja sustava, dok na svježe instaliranim penđerima sam morao otkrivati na bratovom pc-u gdje je tipka za reset. Toliko i o boljim driverima za penđere... pface

Prije Manjara sam probao i onaj En... Ende... EndevaneštoOS i zbog zamjenske "potato" wifi kartice koja se brzo zagrijala i gasila (toliko i o tome da se uzmu jeftine wifi kartice) nisam ni obavio instalaciju kako sam trebao/želio. Imao je taj sustav i još neke mušice sa SSD-om što nisam ni pokušao riješiti i onda je odluka pala na Manjaro.

Doduše, jedna stvar mi golica maštu, ali za sada sam zadovoljan sa ovime što imam.
Lista gnjavatora:
Bunker (16.11.2018.-9.9.9999.)
Avatar
Postovi: 193
Postovi: 193
Pridružen/a: 27 sij 2015, 19:52
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 42 puta
Primio/la zahvalu: 23 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
branac88 je napisao/la:Za one koji se nađu u sl. situaciji tj. kako iz ovog ili onog razloga žele preći sa Ubuntua i njegovih derivata na nešto "novije", predlažem Manjaro. Instalacija je jednostavna i ne zahtjeva vezu na internet, ima široku bazu korisnika pa se rješenja za probleme mogu naći guglanjem, a sustav je i nekako zamišljen da bude stabilniji od Archa. Dakle, paketi nisu nužno "bleeding edge", ali nisu ni toliko stari da vas tjeraju u očaj...


Drago mi je da si pronašao distru koja ti odgovara :thmbs-up
Manjaro je odličan. Stvarno su napravili fantastičnu kombinaciju i usudio bih se reći kako je puno bolja za početnika od Ubuntoida.
"Paketi" kasne otprilike tjedan do dva dana u odnosu na Arch (ponekad i više) što zna biti dobro....također ima dosta njihovih programa koji olakšavaju život (poput olakšanog mijenjanja kernela itd...).

Jedini problem koji ja osobno imam s Manjarom je to što mi se pokazao kao nestabilniji od Archa. Upravo iz razloga što imaju svojih vlastitih "paketa" i repositorija, zna im se dogoditi neka greškica. Tako da bih rekao kako je Arch stabilniji (ukoliko korisnik zna što radi).
Avatar
Postovi: 180
Postovi: 180
Pridružen/a: 30 pro 2019, 22:41
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Solus Budgie / Arch
niingu je napisao/la:Drago mi je da si pronašao distru koja ti odgovara :thmbs-up
Manjaro je odličan. Stvarno su napravili fantastičnu kombinaciju i usudio bih se reći kako je puno bolja za početnika od Ubuntoida.
"Paketi" kasne otprilike tjedan do dva dana u odnosu na Arch (ponekad i više) što zna biti dobro....također ima dosta njihovih programa koji olakšavaju život (poput olakšanog mijenjanja kernela itd...).

Jedini problem koji ja osobno imam s Manjarom je to što mi se pokazao kao nestabilniji od Archa. Upravo iz razloga što imaju svojih vlastitih "paketa" i repositorija, zna im se dogoditi neka greškica. Tako da bih rekao kako je Arch stabilniji (ukoliko korisnik zna što radi).

Možda bolje ovo naglasiti jer informatički pismene osobe k`o srednjovjekovni kmetovi, a gdje se i svrstavam, ne znaju što rade. Ne kažem kako je Arch lošiji od Manjara, niti to mislim, nego kako svaka distribucija ima svoj krug populacije za koji je prilagođena.
Lista gnjavatora:
Bunker (16.11.2018.-9.9.9999.)
Avatar
Postovi: 193
Postovi: 193
Pridružen/a: 27 sij 2015, 19:52
Lokacija: Osijek
Podijelio/la zahvalu: 42 puta
Primio/la zahvalu: 23 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
branac88 je napisao/la: svaka distribucija ima svoj krug populacije za koji je prilagođena.

Odlično si to rekao. Većina ljudi smatra kako je jedna distribucija "bolja" od neke druge... pface
Osobi koja nikad nije koristila Linux a želi pobjeći od Windows-a sigurno ne bih savjetovao da prvo pokuša Arch, Slackware, Ubuntu, Debian ni Fedoru. Treba im nešto poput Linux Minta, Kubuntua ili Solusa za ove s novijim hardwareom. Naravno, moje mišljenje se možda razlikuje od vašeg :hmm
Avatar
Postovi: 180
Postovi: 180
Pridružen/a: 30 pro 2019, 22:41
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Solus Budgie / Arch

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 16 gostiju.