Sada je: 30 stu 2020, 20:52.
Diskusije usko vezane uz Arch Linux i srodne distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

najlakše je preko netcfg

http://wiki.archlinux.org/index.php/Network_Profiles

neznam kako kad radis net install, ovo je za core uputa.

znaci iskopiras wpa.example (nisam siguran da se tak zove)
Kod: Označi sve
cp /etc/network.d/example/kak_se_vec_zove /etc/network.d/

ujdes u taj folder, editiras ga sa cin ve editiras, npr. nano
nano wpa.example

editiras ga
i pokrenes s
ifconfig eth1 up
netcfg wpa.example

meni je eth1
I'm a Paladin with 18 charisma and 97 hit points. I can use my helm of disintegration and do one D4 damage as my half-elf mage wields his plus-five holy avenger.
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
To te ja pitam! Svaka cast simke!

Meni je bilo pod examples. Ne znam je li to zbog netinstall.
Nosonja - distribucija za početnike, bazirana na Arch Linuxu.
Spol: M
Zasto Arch?? hmmm...
ja nisam bas aktivan na ovom forumu sto se tice postanja, ali sto se tice citanja i promatranja - to je moje podrucnje... naime, na forumu sam svaki dan i pomalo citam novosti i rasprave i od kad se pocelo suskati o archu na ovom forumu imao sam ga zelju isprobati i napokon sam ga inst prosli tjedan i ostao sam zapanjen :shock: :shock:
- koja brzina, jbt! prema bootchartu sustav se dize za 19-20 sekundi (dok je fedori trebalo 40-ak)
- ovaj pacman je lud, ko da je na speedu brate mili
- vecinu nepotrebnih paketa mogu ukloniti bez da mi za dependency trazi da ukloni pola sustava
- tu je AUR - jedna od najboljih stvari (po meni) na linuxu
- rolling release
- flash mi bezprijekorno radi (cak su i gnash i lightspark funkcionalni)
- ogromna mogucnost customizacije
- gnome-shell je osjetno brži nego na fedori
- wiki im je predobro napravljen
- vrlo je lagan i nije natrpan bespotrebnim stvarima sto mi je jako bitno
ne znam, jos cu tu puno toga otkriti u narednim tjednima,mjesecima koristenja...
ja sam inace sklon mijenjanju distribucija, ali nekako mislim da sam se pronasao na archu...

jedino sto mi se ne sviđa (zbog moje specificne internetske veze) je to sto nakon instalacije sustava, graficki dio moram skinuti sa neta...

uglavno jako dobra distra, preporucio bih svima koji zele ili imaju imalo interesa da si uzmu malo vremena, procitaju Beginners' Guide i barem pokusaju instalirati sustav, nije pretesko...
Kova je napisao/la:Zasto Arch?? hmmm...
- koja brzina, jbt! prema bootchartu sustav se dize za 19-20 sekundi (dok je fedori trebalo 40-ak)
- ovaj pacman je lud, ko da je na speedu brate mili
- vecinu nepotrebnih paketa mogu ukloniti bez da mi za dependency trazi da ukloni pola sustava
- tu je AUR - jedna od najboljih stvari (po meni) na linuxu
- rolling release
- flash mi bezprijekorno radi (cak su i gnash i lightspark funkcionalni)
- ogromna mogucnost customizacije
- gnome-shell je osjetno brži nego na fedori
- wiki im je predobro napravljen
- vrlo je lagan i nije natrpan bespotrebnim stvarima sto mi je jako bitno

- undo pokvarenog updatea koji zaista i radi (za razliku od fedore, ubuntua i susea) - priceless
:mrgreen: Smile! It makes people wonder what you're thinking about... :mrgreen:
I am NaN, I am a free man!
Započnite svoje Linux iskustvo na http://wiki.open.hr
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 18 puta
Kao prvo, Linux sam instalirao iz inata szubi
Zanimalo me što je to toliko odlično na tom nekom Linuxu, pa sam ga i ja odlučio isprobati. Prvih nekoliko puta sam odustao, ali uvijek me nešto vuklo nazad. Godinu dana sam koristio Ubuntu, kada sam se malo uhodao, išao sam sve dublje i dublje, prčkanje po sistemu, konfiguracija... Ubuntu mi je postao jednostavan, dosadan i natrpan svime i svačime što uopće ne koristim. Ogolio sam ga do kraja, ali to jednostavno nije to, nije me zadovoljilo, htio sam probati nešto kompliciranije.

Odlučio sam se za instalaciju Archa, jer mogu složiti sam svoj sistem od nule, bez nepotrebnih programa i gluposti.

U početku mi je bilo malo teže snaći se (normalno), ali nisam odustao. Polako sam slagao svoj sistem i pronašao zadovoljstvo u tome - kada ne dobiješ sve na tacni, nego složiš nešto svoje.

Nakon nekoliko tjedana korištenja Archa, totalno sam se zaljubio u distru i nebih ju mijenjao ni za koju drugu distru, jednostavno sam oduševljen.

Zašto koristim Arch:
-Dokumentacija je odlična, Wiki je jednostavno i savršeno napisan.
-Brzina boota, izvršavanja radnji, pokretanja programa.
-Jednostavnost, bez hrpe nepotrebnih stvari.
-Instalacija programa iz službenog repozitorija pomoću pacmana. Hrpetina ažuriranih paketa, o brzini samog pacmana da ne pričam, ludilo.
-AUR - jedna od stvari koja mi se najviše svidjela, mislim da ne moram ništa posebno reći.
-Rolling Release.
-Sloboda odabira WM/DE bez predinstaliranih gluposti.
-Stabilnost - ne sjećam se jesam li ikada morao napraviti hard reset ili da se nešto smrznilo do te granice da moram napraviti hard reset.
-Community - more entuzijasta koji će se potrgati samo da mogu nekako pomoći.
-Također moram spomenuti Flash - usudim se reći da mi radi jednako kao i na Prozorima - savršeno.
-Konfiguracija samog sistema, WM/DE, kojekakvih konfiguracijskih datoteka i skripti.
-Zauzimanje resursa - najviše resursa mi poždere Firefox, sa samim sistemom nema problema.
-Hardverska podrška - sav hardver mi radi out-of-the-box.

Mislim da bi to uglavnom bilo to. Preporučio bih Arch svakome tko je željan učenja nečeg novog i slaganja vlastitog sistema - neće promašiti.

Prije sam mislio da je Arch za geekove i h4x0re, ali uopće nije toliko kompliciran za onoga tko ima volje nešto naučiti. Ja sam većinu stvari svladao dosta brzo.

Arch mi je najdraža distra i dižem ga u nebesa, tako da preporučam svakome tko je željan nečeg novog da isproba upravo Arch.

Evo i screenshot u prilogu:
slika

Toliko od mene :zvizdi
Dobar mini-review.
Dodje mi zelja za isprobati...

Medjutim nemam bas vremena, a i sto god isprobam uvijek se na kraju vratim staroj ljubavi... :zamisljen
Like some other animals, the gecko can perform a neat trick when threatened by a predator: it can amputate its own tail. The dropped tail serves to distract the predator, and by losing it, the lizard can run faster.
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 148 puta
Arch je lijek za distro hoping!
Ken Thompson je napisao/la:One of my most productive days was throwing away 1000 lines of code.

Pikacode - Arch configs
Pikacode - dwm config
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 94 puta
stefan je napisao/la:Dobar mini-review.

Medjutim nemam bas vremena, a i sto god isprobam uvijek se na kraju vratim staroj ljubavi... :zamisljen

također...uvijek se vratim staroj ljubavi :) najugodnije se osjećam u tom, dobro si poznatom, "okruženju" ;)
Podijelio/la zahvalu: 199 puta
Primio/la zahvalu: 238 puta
Shicy je napisao/la:
stefan je napisao/la:Dobar mini-review.

također...uvijek se vratim staroj ljubavi :) najugodnije se osjećam u tom, dobro si poznatom, "okruženju" ;)

zvucis kao klasicni win user :D
..finding beauty in the dissonance..
3mpetri je napisao/la:zvucis kao klasicni win user :D

argumenti?
Like some other animals, the gecko can perform a neat trick when threatened by a predator: it can amputate its own tail. The dropped tail serves to distract the predator, and by losing it, the lizard can run faster.
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 148 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.