Switch to full style
Diskusije usko vezane uz Arch Linux i srodne distribucije.
Odgovori

Chakra

27 sij 2011, 15:05

Iako se forum zove Arch i Chakra, mislim da će u budućnosti Chakra biti ta koja će se ovdje više vrtiti.

Stoga, možda nije loše da malo ispričamo: Što je Chakra?

Chakra je derivat Arch Linuxa, proizašla iz ideje razvijatelja okupljenih oko nekadašnjeg KDEmod projekta. KDEmod je bio Archov tweakani i optimizirani KDE.

KDEmod je raspušten, rodila se Chakra.

Iako je još uvijek u razvoju, moguće ju je koristiti i kao Live distru i kao instaliranu na računalo.
Posebno je interesantna po nekim novim konceptima koje uvodi u svijet Linux distribucija, pa nije naodmet da ponešto i kažemo (jednom kada izađe stabilna inačica, ovo će postati tekst na portalu ;) )

Dakle, što to novoga unosi Chakra:
  • Tweakani i optimizirani KDE (kao nekada KDEmod)
  • distribucija je half-rolling release, što znači da se svi ecencijalni i po sistem važni paketi ažuriraju svakih 6 mjeseci (dolaze tako u stable repozitorije), a ostali aplikativni materijal je uvijek svjež i redovito se rolla. Za sve kritičare Archove prebrze objave novih verzija s upstreama direktno u stabilne repozitorije, ovo je možda zgodno kompromisno rješenje. Vrijeme će pokazati da li su razvijatelji Chakre bili u pravuu.
  • Distribucija, pazite sada, nema u sistem ukomponiranu podršku za GTK aplikacije (dakle nativno samo qt). Sve GTK aaplikacije instaliraju se preko tzv. bundleova, u stvari virtualnih datotečnih sustava i montiraju se na Chakrin sistem. Sve aplikacije već u sebi imaju i sve potrebne setove GTK biblioteka koje žive samo u tom bundleu. Iskreno, ne znam zašto su to tako izdvojili. O tome bi mogli diskutirati, jer ne vidim zašto bi GTK aplikacije smetale KDE-u (do sada nisu)

U svakom slučaju, za sve znatiželjnike Chakru možete preuzeti sa njihovih stranica u stabilnom i razvojnom obliku.

Re: Chakra

27 sij 2011, 15:33

Grof je napisao/la:
  • Distribucija, pazite sada, nema u sistem ukomponiranu podršku za GTK aplikacije (dakle nativno samo qt). Sve GTK aaplikacije instaliraju se preko tzv. bundleova, u stvari virtualnih datotečnih sustava i montiraju se na Chakrin sistem. Sve aplikacije već u sebi imaju i sve potrebne setove GTK biblioteka koje žive samo u tom bundleu. Iskreno, ne znam zašto su to tako izdvojili. O tome bi mogli diskutirati, jer ne vidim zašto bi GTK aplikacije smetale KDE-u (do sada nisu)


možda je to zbog one mase ljudi koja pati od toga da nema niti jedan jedini paket viška više nego što *mora* imati? ah, puristi :D

ja na archu miješam gtk i qt.. sve radi, nikad problema. još sam stavio i onaj qtcurve da mi gtk aplikacije ne izgledaju ko zadnji šrot i sav sam sretan. stucise

Re: Chakra

27 sij 2011, 15:35

pootzko je napisao/la:
Grof je napisao/la:
  • Distribucija, pazite sada, nema u sistem ukomponiranu podršku za GTK aplikacije (dakle nativno samo qt). Sve GTK aaplikacije instaliraju se preko tzv. bundleova, u stvari virtualnih datotečnih sustava i montiraju se na Chakrin sistem. Sve aplikacije već u sebi imaju i sve potrebne setove GTK biblioteka koje žive samo u tom bundleu. Iskreno, ne znam zašto su to tako izdvojili. O tome bi mogli diskutirati, jer ne vidim zašto bi GTK aplikacije smetale KDE-u (do sada nisu)


možda je to zbog one mase ljudi koja pati od toga da nema niti jedan jedini paket viška više nego što *mora* imati? ah, puristi :D

ja na archu miješam gtk i qt.. sve radi, nikad problema. još sam stavio i onaj qtcurve da mi gtk aplikacije ne izgledaju ko zadnji šrot i sav sam sretan. stucise


trebal si metnuti oxygen-molecule temu iz AUR-a pa ne bi skužio ni razliku (bolja od qtcurve!).

BTW, u KDE4.6 dolazi oxygent-gtk tema koja u potpunosti mijenja oxygen-molecule, pa ti ni taj AUR ne treba ;)

Re: Chakra

27 sij 2011, 15:37

Chakra rofl
lijepo ime. :roll:

Re: Chakra

27 sij 2011, 16:02

vidiš ja nevolim suvišne dipendensije i pakete.simplicity na prvome mjestu.

Re: Chakra

28 sij 2011, 18:01

Nekoliko puta sam Chakru isprobao i to instaliranu, ne u vm-u i nikad mi nije sjela ni radila kako treba. A baš sam mislio da će, s obzirom da koristim uglavnom Arch+KDE, Chakra biti baš ono što mi treba. Ali jednostavno se s mojim strojevima ne slaže. Ni kdemod pod Archom mi nikad nije radio kako treba.

Osim toga i ja isto koristim GTK (i ostale) programe, pa iako ne znači da se ne mogu koristiti u Chakri, filozofija da ih se ne "miješa" s KDE-om meni nimalo ne odgovara. Nikad mi nije bilo jasno zašto neki korisnici toliko inzistiraju na isključivo GTK/Gnome ili Qt/KDE. Zar kvaliteta pojedinog programa nije važnija od izgleda?

Kao zanimljivost, primjetio sam da mi se pojedini GTK/Gnome programi nešto bolje i ponašaju i izgledaju (s odgovarajućom temom naravno) pod KDE-om, nego Qt/KDE pod Gnomom.

U svakom slučaju, mislim da vrijedi Chakru držati na oku, djeluje obećavajuće.

Re: Chakra

28 sij 2011, 19:30

svakako ču isprobati Chakru, možda 4,0 ako bude dovoljno ispolirana...

Re: Chakra

28 sij 2011, 20:58

Definitvno će postati interesantna distra kada je dovedu u konačno stanje

Re: Chakra

30 sij 2011, 19:29

probao sam chakru vise puta i na kompu i na netbook-u i radila je sasvim uredno ali svaki put sam imao probleme sa update-om, uvjek je neki dependencie falio...
kakva je sad situacija s tim?

Re: Chakra

30 sij 2011, 20:33

ziko je napisao/la:probao sam chakru vise puta i na kompu i na netbook-u i radila je sasvim uredno ali svaki put sam imao probleme sa update-om, uvjek je neki dependencie falio...
kakva je sad situacija s tim?


Pa nisam je koristio ništa puno, ali npr. prvi updejt je proša OK, budem par dana probal updejtat...

Kako je sve to još uvijek u alfi, vjrujem da će se pokoji problem još uvijek naću...
Odgovori