Sada je: 25 tra 2024, 20:19.
Diskusije usko vezane uz Arch Linux i srodne distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

:place
niingu
niingu
Uzvišena raso...
Archeri moji...
svecenik

Nije lako u svijetu s ovoliko distribucija... dopustite mi da se ispričam što sam nakratko zastranio. Ali...sada sam nazad i jači nego ikad :ljubav

Arch je ponovno na laptopu i odma sam bolje volje.

Bertone...nemam riječi za taj novi laptop što si uzeo :thmb-up
Avatar
Postovi: 180
Postovi: 180
Pridružen/a: 30 pro 2019, 22:41
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Solus Budgie / Arch
Ma to je bila zej******ja na račun gle kak mi malo RAM-a troši i onda ubodeš 128 GB RAM-a u laptop na kojem vrtiš Arch :lulz
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11350
Site Admin
Postovi: 11350
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 662 puta
Primio/la zahvalu: 1018 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
niingu je napisao/la:
Nije lako u svijetu s ovoliko distribucija... dopustite mi da se ispričam što sam nakratko zastranio. Ali...sada sam nazad i jači nego ikad :ljubav

Arch je ponovno na laptopu i odma sam bolje volje.



uvijek raspolozi...
par je takvih distra
pacman, abs i aur su ono sto package manager treba biti... ima distra u kojim je package manager odlican.. void , debian, open suse, .. ali build system im je katastrofa...
arch je bio arch .. ali sam ga prestao koristit zbog systemd uglavnom
vise mi lezi klasika tipa slack ili gentoo, nisam neki ekstrem da mi treba taj bleeding edge, debian je isto klasika pa mi se svidja ali tamo ne volim kustomizaciju i isto se defolto u systemd vode
to je linux, ne os x, ne treba firmware mijenjat init, ko da kanta od 5 litara mijenja kuhinjsku zlicu
za mene su sve distre koje su makle nonsystemd podrsku izdale "linux ..jude izdajnici, povijest ce ih pamtit po revoluciji linuxa u os x i windows, bit ce spomenute ko pioniri na nekoj buducoj wiki koje su izadle linux i otvorile vrata djavlu u free, simple world
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
Madre de Dios, kako me iritiraju poruke tipa "systemd je korak unazad", "..je smeće" i slično, a bez pravih argumenata osim onih da nije POSIX iliti Unix-way, te da koristi binarni zapis umjesto tekstualnog!

Ajmo se svi vratit u doba Adama i Eve jer Bog nam nije dao ni automobile, ni mobitele, stanove, alate.. brate, ajmo svi u kameno doba!

Evolucija čini svoje! Pomirite se s tim ili cendrajte sebi u bradu! Pass matter.
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6761
Moderator
Postovi: 6761
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 353 puta
Primio/la zahvalu: 416 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Uff...teška tema. Najbolja da odložite oštre predmete pa da onda raspravimo ovo kao ljudi :drool

Meni iskreno systemd ne smeta ali mi smeta pristup njihovih developera. Zašto systemd mora zamijeniti gotovo pa svaki dio OS-a?

Ali upravo zbog systemd-a smo korak bliže povećanju broja korisnika Linuxa....jer prevelika je segmentacija distribucija, DE-aova itd... (da da, znam da je bolje imat pravo izbora i slažem se, ali isto jedva čekam GNOME distribuciju da zaludi mase i preotme jedan dio marketshare-a).
Avatar
Postovi: 180
Postovi: 180
Pridružen/a: 30 pro 2019, 22:41
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Solus Budgie / Arch
Cooleech je napisao/la:Madre de Dios, kako me iritiraju poruke tipa "systemd je korak unazad", "..je smeće" i slično, a bez pravih argumenata osim onih da nije POSIX iliti Unix-way, te da koristi binarni zapis umjesto tekstualnog!

Ajmo se svi vratit u doba Adama i Eve jer Bog nam nije dao ni automobile, ni mobitele, stanove, alate.. brate, ajmo svi u kameno doba!

Evolucija čini svoje! Pomirite se s tim ili cendrajte sebi u bradu! Pass matter.


Pa ima konkretnih primjedbi. systemd kakti mijenja sysvinit, ali i sve ostalo što nema smisla i petlja se u stvari koje stvarno ne treba. Čemu služi uopće systemd DNS sustav pobogu? Realno, da su u startu rekli da systemd nije samo init zamjena nego novi ekosustav to bi bilo ok, ovako ispada da pod izlikom inita mijenjaš sve. Ono, umjesto anlasera zamijeniš motor, mijenač, kočioni mehanizam, suspenziju, elektroniku itd a cijelo vrijeme tvrdiš da samo anlaser mijenjaš.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Cooleech je napisao/la:Madre de Dios, Evolucija čini svoje! Pomirite se s tim ili cendrajte sebi u bradu! Pass matter.

Evolucija ili regresija?
Slažem se s abnettom i shrikeom i taj ću stav braniti njihovim životima ako treba!
Jednostavno su zagrizli 10x više nego mogu progutati pa su sigurnosni propusti na svakom mogućem nivou više pravilo nego iznimka.
Sve najbolje u 2020. vam želim! :thmb-up
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
jurastublic je napisao/la:
Cooleech je napisao/la:Madre de Dios, Evolucija čini svoje! Pomirite se s tim ili cendrajte sebi u bradu! Pass matter.

Evolucija ili regresija?
Slažem se s abnettom i shrikeom i taj ću stav braniti njihovim životima ako treba!

:lulz :lulz

jurastublic je napisao/la:Jednostavno su zagrizli 10x više nego mogu progutati pa su sigurnosni propusti na svakom mogućem nivou više pravilo nego iznimka.
Sve najbolje u 2020. vam želim! :thmb-up

Slažem se da nije nužno moralo ići sve do te mjere da systemd upravlja s pola sustava i da je to velik zalogaj.

Ipak, unatoč sigurnosnim problemima kojih je bilo i kojih, siguran sam, još ima, ne vidim razloga ne prihvaćati to kao nešto što postaje de-facto standard što se tiče većine novih distribucija. Sigurnosnih propusta ima u svakom softveru, systemd nije nikakva iznimka.

Nemam ništa protiv sysv inita ili bilo kojeg drugog init sustava, pa tako ni systemda. Meni radi uredno, ja zadovoljan. :-D
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6761
Moderator
Postovi: 6761
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 353 puta
Primio/la zahvalu: 416 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
systemd je najveća pošast koja je zadesila cijeli linux svijet. Danas možete jasno vidjeti da je vjerojatno Microsoft pustio tu zvijer na nas jer je njima to najviše u interesu. Linux.com je njihov a sada su i jedni od ključnih ljudi u foundationu. Zbilja se nadam kako će netko pametan raviti neki novi init sustav koju služi svojoj svrsi-- i jedino svojoj svrsi.

Ironija u cijeloj priči je što koristim upravo Fedoru koja ga je prva prihvatila. To čudo i još mnoge ostale koji vode jednoj unificiranoj linux distribuciji.
anuetlu
anuetlu

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.