Sada je: 16 tra 2024, 06:22.
Diskusije usko vezane uz Arch Linux i srodne distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Moramo se pomiriti s činjenicom kako systemd ne ide nigdje....

Ima li još netko problema s kernelom 5.4+ i Intel mrežnim karticama?

iwlwifi me zeza i unatoč što mi prikazuje kako sam spojen na wifi, nemam pristup internetu nego sve profunkcionira kada "zaboravim" tu wifi mrežu i ponovno se prijavim?

Vidim kako je bug prijavljen i na bugzilli za kernele 5.4+ i 5.5+...
Avatar
Postovi: 180
Postovi: 180
Pridružen/a: 30 pro 2019, 22:41
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Solus Budgie / Arch
anuetlu je napisao/la:systemd je najveća pošast koja je zadesila cijeli linux svijet. Danas možete jasno vidjeti da je vjerojatno Microsoft pustio tu zvijer na nas jer je njima to najviše u interesu. Linux.com je njihov a sada su i jedni od ključnih ljudi u foundationu. Zbilja se nadam kako će netko pametan raviti neki novi init sustav koju služi svojoj svrsi-- i jedino svojoj svrsi.

Ironija u cijeloj priči je što koristim upravo Fedoru koja ga je prva prihvatila. To čudo i još mnoge ostale koji vode jednoj unificiranoj linux distribuciji.


dokle god kernelu ne postane systemd standard, mirni smo, a mislim da niti ne moze jer obican init radi na postavkama kernela za systemd za razliku systemd-a koji zahtijeva svoje kernel postavke.
iskreno, ne treba razvijati nikakav init sustav. skripta je dovoljna
da je posast - itekakva
systemd je zaseban sustav u sustavu i kao virus zahvaca sve s vremenom... na kraju ce zavrsit da ti nist osim njega kernela i usrlanda ne treba - a to vise nece biti "linux" bit ce ko os x

sve naj u 2020 :hepihepi
Postovi: 271
Postovi: 271
Pridružen/a: 26 sij 2019, 20:16
Podijelio/la zahvalu: 4 puta
Primio/la zahvalu: 19 puta
Spol: m
OS: amigaOS
shrike je napisao/la:Čemu služi uopće systemd DNS sustav pobogu?


[0]systemd-resolved is a system service that provides network name resolution to local applications.
Poprilično jasno. Ako ti ne treba, ili ga ugasi ili -Dresolve=false pri kompilaciji.

[0]http://man7.org/linux/man-pages/man8/systemd-resolved.service.8.html
dg
Postovi: 21
Postovi: 21
Pridružen/a: 28 tra 2016, 17:40
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
evo mene opet na arch-u....debian mi ne želi radit na ryzen procu....svađa se sa amd grupacijom a navodno zbog 4.19 kernela a arch radi ko urica....
Avatar
Postovi: 708
Postovi: 708
Pridružen/a: 15 stu 2011, 20:41
Lokacija: Bjelovar i okolica
Podijelio/la zahvalu: 48 puta
Primio/la zahvalu: 7 puta
Spol: M
OS: Debian 12
dg je napisao/la:
shrike je napisao/la:Čemu služi uopće systemd DNS sustav pobogu?


[0]systemd-resolved is a system service that provides network name resolution to local applications.
Poprilično jasno. Ako ti ne treba, ili ga ugasi ili -Dresolve=false pri kompilaciji.

[0]http://man7.org/linux/man-pages/man8/systemd-resolved.service.8.html



https://www.merriam-webster.com/dictionary/sarcasm prouči termin.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
bikerbj je napisao/la:evo mene opet na arch-u....debian mi ne želi radit na ryzen procu....svađa se sa amd grupacijom a navodno zbog 4.19 kernela a arch radi ko urica....


Već kada spominješ 4.19, kada će napokon neki noviji LTS kernel doću u Arch repositorije?
Što sam stariji to mi se više sviđa Arch + LTS kernel... mirnije spavam haha
Avatar
Postovi: 180
Postovi: 180
Pridružen/a: 30 pro 2019, 22:41
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Solus Budgie / Arch
Ako tko, isključujući mene, koristi ALUS skriptu (aka Nadograditelj), izašla je nova verzija, o čemu vas, još od verzije 1.1 (ako se ne varam), skripta sama upozori. ;)

Link: https://is.gd/ALUSsh
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6756
Moderator
Postovi: 6756
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 349 puta
Primio/la zahvalu: 412 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
ako ima mjesta za još jednog Arch fana, pišite mene.

prvi put sam za Arch čuo od frenda koji je programer i to prije nekih 7 godina, ali tada nisam imao dovoljno znanja da se uopće upustim u razmišljanje o instalaciji. tako je Arch za mene postao nedostižan cilj jer se kasnije baš nisam usudio igrati se sa instalacijom Archa da slučajno ne izgubim sve podatke sa harda.

onda sam krajem prošle godine došao do jednog starog kompa pa sam na njemu izveo moju prvu inslaciju Archa. trebalo mi je tri dana da sve dovedem u red i da sve radi kako treba. onda sam se odličuo instalirati ga i na svom laptopu. tad mi je trebalo samo dva dana :-D nedavno sam napravio promjenu na laptopu sa hdd na sdd tako da sam opet trebao instalirati Arch od nule. i ponovo sam se sa time zabavljao dva puna dana. koristim ga sa Xfce4.

zaključak je da neki ljudi jednostavno uživaju u boli, a neki (poput mene) uz to vole i Arch linux pa kombiniraju oboje za ultimativno iskustvo :-D ipak, ne znaš što je prava sreća dok ne instaraš Arch i sve postaviš da radi kako treba :)
Linux za srce i dušu.

GitHub
Twitch
YouTube
Avatar
Postovi: 42
Postovi: 42
Pridružen/a: 09 ožu 2020, 19:12
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
Istina, ima nešto u instalaciji Archa. Ipak, nakon prvog i drugog neuspjelog pokušaja, treći put sam uspješno instalirao Arch te počeo razmišljati kako tu mukotrpnu proceduru ubrzati. Nakon još 2-3 instalacije u virtualci, napravio sam skriptu koja svu tu muku svede na naredbu (u liveu Arch ISO-a):

Kod: Označi sve
wget --no-check-certificate is.gd/ALISsh && sh ALISsh


Ovaj dio s neprovjeravanjem certifikata najčešće nije potreban, no ako imate "prekrasno" konfiguriran firewall kao mi u Tommya, onda i to treba.
Koristeći tu svoju skriptu (link i u potpisu), instalacija se svela na cca 10 minuta (ovisno o brzini veze).
Sad već gledam kako bih trebao dodati i opciju za GPT.. zasad radi samo na MBR-u. :pogled_dolje
Arch Linux Install Script (BIG update, BETA verzija)
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my time, but you man... you're special!
Avatar
Moderator
Postovi: 6756
Moderator
Postovi: 6756
Pridružen/a: 13 stu 2010, 21:12
Lokacija: /hrvatska/solin/.../4
Podijelio/la zahvalu: 349 puta
Primio/la zahvalu: 412 puta
Spol: M
OS: Arch Linux KDE
Cooleech, svaka ti čast na trudu. :thmbs-up

Malo sam i ja švrljao otkad je cijeli svijet u karanteni pa sam probao desetak distribucija:
- Devuan,
- Debian,
- MX,
- Void,
- Fedora 32,
- Linux Mint,
- Manjaro,
- antiX,
- elementaryOS,
- Solus,
- EndeavourOS...

Stvarno sam imao dosta slobodnog vremena. Ukratko, nisam baš pretjerano oduševljen većinom gore navedenih distribucija.

Na primjer:
- Devuan i Debian su klasika = stabilni ali zastarjele aplikacije...
- MX i antiX su mi teški promašaji. Iskreno ne mogu vjerovati da su toliko "popularni" na Distrowatchu. Jednostavno mi nisu "sjeli".
- Void mi je čini kao odličan projekt ali nije baš popularan i nedostaje mu dosta aplikacija. Malo mi daje Arch vibru...
- Fedora (jedina distra koja mi golica maštu uz Arch... još da je barem dnf zamijeniti s pacmanom :place ),
- Linux Mint me ugodno oduševio. Stvarno je jedna od najboljih distra za početnike ali ta titula ipak ide Manjaru.
- Manjaro = pojednostavljeni Arch (tako govore ali se ne bih baš složio, čak mi se čini kako je Arch stabilniji). Normalnom instalacijom dolazi previše bloatwarea. Od svih verzija najbolja je definitivno KDE Plasma.
- elementaryOS = vjerojatno projekt koji najviše obećava ali napredak im je užasno spor. Sporo te nove verzije idu i rade pogrešku kao i GNOME developeri: Oni znaju najbolje i jedino tako treba koristiti njihov OS. Malo me podsjećaju na Apple kad je izašao iPhone 4 i problem s antenom - You're holding it wrong! Svakom novom verzijom sve više zatvaraju OS što je šteta jer je stvarno užitak koristiti nešto tako ispeglano.
- Solus je također projekt koji obećava ali mali im je tim developera i sporo im ide napredak, iako su curated rolling release. Sve u svemu može bit fantastična distribucija da se neke male stvari ispeglaju, kao i odnos developera prema korisnicima.
- EndeavorOS = pravo pojednostavljenje Archa i nasljednik Antergosa. Stvarno me oduševila mlada ali kvalitetna distra koja olakšava korisnicima Archa instalaciju. Meni osobno su neke stvari viška ali onda opet volim sam sebi kreirati "svoj Arch". Sve u svemu, definitivno popunjava mjesto koje je upražnjeno odlaskom Antergosa.

I na kraju mi ostaje Arch.... jedini izbor, da budem iskren, ukoliko imate malo znanja, volje i slobodnog vremena.
svecenik
Zadnja izmjena: niingu; 01 tra 2020, 06:37; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Postovi: 180
Postovi: 180
Pridružen/a: 30 pro 2019, 22:41
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 6 puta
Spol: M
OS: Solus Budgie / Arch

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.