Sada je: 03 lip 2020, 08:10.
Diskusije usko vezane uz Arch Linux i srodne distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

znaci tu se kodovi ubacuju. Hvala Luth.
Slamd64
Slamd64
Da. Ovaj ti je moj stari

Kod: Označi sve
xterm*background: #1e1e1e
xterm*foreground: #999993
!!black
*color0: #2E1F1F
*color8: #422D2D
!!red
*color1: #AA0E50
*color9: #BE0E50
!!green
*color2: #1DCC9F
*color10: #1FD9A9
!!yellow
*color3: #27C282
*color11: #2CDB93
!!blue
*color4: #7182A8
*color12: #8194BF
!!magenta
*color5: #A673A6
*color13: #7F5AA1
!!cyan
*color6: #6DA3A1
*color14: #669997
!!white
*color7: #B7BBBD
*color15: #D9D9D9

a sve skupa je ovak izgledalo

http://dotshare.it/public/images/uploads/341.png

i3status bar nisam nikad koristil pa ti za njega nemogu ništa ni reći.
Lutherus
Lutherus
zahvaljujem. Vidis ovo s xterm nisam nasao u onim tutorijalima. Ona bijela pozadina bas ne godi ocima. Status bar se da nastimati. Ovo kod tebe je i3bar?
Slamd64
Slamd64
Ne. Ne koristim i3bar. Ovo je xmobar sa conkyem i stdin readerom.
Lutherus
Lutherus
Ispostavilo se da je zauzece procesora 100%.
slika
slika
Slamd64
Slamd64
Nakon mnogo traganja, testiranja i muckanja napokon da izjavim da sam otkrio u cemu je bio problem.
Dakle, problem je ipak u kernelu, odnosno kolicini modula, kao i SMP modulu koji je nepotreban, a samo dodatno opterecuje procesor.
Problem sam dijagnosticirao na Slackware 14. S defaultnim huge.s i huge.smp kernelom procesor je konstantno na 100%, cak i ako otvaram samo portale i druge "obicne" stranice koje imaju neki java/flash sadrzaj, pa makar to bile samo reklame. Scrolanje isto laga, no kada sam se prebacio na generic kernel, stvari su se popravile i to visestruko. Sada je cak i brzi nego s 13.37 kada sam koristio huge.smp 2.6 kernel. Jedino je zauzece RAM-a malo vece, ali to nije problem. Sta sam s ovim jos dobio? Nadogradio sam XFCE na 4.10, i to sad iz oficijelnog slackware repozitorija. Na 13.37 sam imao salixbang pakete za xfce i radili su problematicno, npr. Thunaru je trebala minuta da se otvori.
Video iz screenshota je 360p, meni dosta.
Temperatura je sada niza za otprilike 5C. Laptop sad radi na 65C, a dosad je prosjecna temperatura CPU bila 70C (kriticna 90C, kako kaze acpi -V)
Jos da dodam da mi se disk dva puta izgasio zbog pregrijavanja, a koje je vjerovatno uzrokovano spomenutim problemom, i to obicno samo prestane raditi nakon 1h i naravno sistem se zamrzne, ne ode screen u blank vec jednostavno samo zaledi, a ledica vise ne svijetli.
Evo i dva screenshota kao proof :D

http://ompldr.org/vZnJ2bg

http://ompldr.org/vZnJ2bA

Eto ako neko jos bude imao slican problem na nekoj staroj ragi s 512 MB RAM-a neka proba ovo. 8-)
Slamd64
Slamd64
SMP omogucava kernelu da iskoristi vise jezgra(logickih ili fizickih). To nebi trebalo stvarati nikakve preformance probleme pa cak i ako imas procesor samo s jednom jezgrom, a ako procesor ima vise jezgra dosta toga izgubis na preformensu. Ako oces saznat ako ti procesor ima vise jezgra/multi-threading sposobnosti - daj sadrzaj /proc/cpuinfo datoteke. Znam da je flash u zadnjem offical releaseu dodao multi-threading sposobnosti tako da je veca sansa da je u njemu problem. Drugo, moduli se loadaju on-demand, tako da kolicina stvari koje su buildani kao moduli nema veze s runtime preformensima ako se ne koriste afaik.
Trece, ne prckaj s kernel build opcijama i sl ako neznas ni sta rade(to ti generalno nije dobra praksa; prckat s necim a da neznas ni sto je to. prvo prouci ;)).
Ovo drugo u poruci te bas i ne shvacam; se pise o archu ili o slacku uopce?

retsam je napisao/la:Potrošnja RAM-a se NIKAD ne gleda s top-om već free alatom jer top pokazuje "ne prilagođene" vrijednosti jer je tvoja memorija zapravo suma "free", "buffers" i "cached", a ono što top prikazuje je "used" - "buffers" i "cached" koristi free ili htop za pravilan prikaz potrošnje.

Kaj? Da budem iskren, vec mi polako to sustavno degradiranje topa ide na zivce. Top pruza sve potrebne informacije, samo ih treba znat interpretirat, ilti u ovom slucaju od jednog broja oduzet dva druga. I top ne prikazuje "used minus(?) buffers i cached" nego pod "used" ubraja buffers i cached.

linuxatemyram.com
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Isto mi se dešavalo na Archu, Slacku, Xubuntu, probao sam razne distre s 3.x kernelom i svaka je dala isti rezultat: cpu preopterećen čak i pri obavljanju ne tako zahtjevnih operacija. Može biti da je u pitanju multithreading, ali ko će ga sad se sjetiti u moru opcija. Dobro, nisam sad expert, ali ne buildam ni kernel prvi put. Problem je u prebuilt kernelu koji ne radi baš dobro s ovim laptopom. Ovo sam riješio na Slackware, generic kernel radi kako treba, sad sam malo zaboravio ali ne znam postoji li sličan izbor kernela i na Archu. Ne dolazi u obzir kompajliranje iznova jer mu treba pola dana da se sve iskompajlira.

Gesendet von meinem MT11i mit Tapatalk 2
Slamd64
Slamd64
A mogo si i fileat bug report negdje? Po mogucnosti na arch-u ako ti se to desava i s archom jer tamo je najveci omjer pristupnosti i znanja, oni ce te vjerojatno znat bolje uputit. Kolko ja znam, na archu postoji samo jedan kernel(dobro i jos jedan u testingu ako cemo bas cijepidlacit), generic one tako rec...

Sto se tice sjecanja multi-threadinga pa u proslom postu si se igrao s njim kolko vidim lol.

Daj output od
dmidecode -t baseboard
cat /proc/cpuinfo
ako os da pokusamo otkrit u cemu je prob...
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
# dmidecode 2.11
SMBIOS 2.3 present.

Handle 0x0002, DMI type 2, 8 bytes
Base Board Information
   Manufacturer: Sony Corporation
   Product Name: Q-Project
   Version: 02
   Serial Number: 12345678-12345678

bash-4.2# cat /proc/cpuinfo
processor   : 0
vendor_id   : GenuineIntel
cpu family   : 15
model      : 4
model name   : Mobile Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 3.06GHz
stepping   : 1
microcode   : 0x9
cpu MHz      : 1862.000
cache size   : 1024 KB
fdiv_bug   : no
hlt_bug      : no
f00f_bug   : no
coma_bug   : no
fpu      : yes
fpu_exception   : yes
cpuid level   : 5
wp      : yes
flags      : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe constant_tsc pebs bts pni dtes64 monitor ds_cpl est tm2 cid xtpr
bogomips   : 6114.06
clflush size   : 64
cache_alignment   : 128
address sizes   : 36 bits physical, 32 bits virtual
power management:

Zahvaljujem na ponudjenoj pomoci ;)
Slamd64
Slamd64

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.