Sada je: 20 ruj 2020, 02:25.
Diskusije usko vezane uz Arch Linux i srodne distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

ma nema previse prckanja, samo malo proprckas dok ne napraviš potrebne promjene i ostavis ga neka tako radi...
cini se da je ovo sada vrijeme velikih promjena u archu... na bolje, nadam se
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
Ja sam svoj home PC i sluzbeni laptop prebacil na cisti systemd, a prebacivanje privatnog laptopa je u tijeku. Uglavnom, jako sam zadovoljan sa systemd-om umjesto standardnim init-om - em je daleko brzi, em ima profiler s kojim uvijek mozete skuziti koji unit se najduze loada i staviti ga da se loada on-demand, a ne on-boot (ak se ne varam, on-demand loadanje daemona nije bilo dosad moguce u archu), em je daleko jednostavnije podesiti unite koji se pri bootu podizu (npr. prije da bih digao kde sam prvo morao imati u popisu dbus, pa hal (prije verzije 4.8) i jos neke dependencyje, a sad samo velim systemctl enable kdm.service i on se sam pobrine za sve ovisnosti).
Dodatne prednosti da se sustav i brze gasi, ali i da sam systemd ima mogucnost powermanagementa, tako da ako ste na bateriji, stednja pocinje s bootom, a ne tek nakon sto se logirate u sustav i userspace program preuzme brigu o bateriji. Takodjer, systemd ima integriranu podrsku za suspend i hibernate, pa vise nema potrebe za petljanjem s hibernate-script-om, tuxonice-om i slicnima koji su malo radili malo ne.
Eventualna "mana" jest sto konfiguracija nije u jednoj datoteci, kao sto je to dosad bio slucaj u Archu, no kad se malo prouci dokumentacija, odmah se vidi da konfiguracija uopce nije komplicirana, nego je stovise, cak i logicna. Istina, ima puno malih fajlova (poput /etc/adjtime, /etc/locale.conf, /etc/timezone i sl.) koji sadrze tek jednu ili dvije linije, medjutim, kad se malo bolje razmisli, zakljucuje se da je to zapravo prednost:
*) konfiguracija je organiziranija, a ne sve na jednom mjestu
*) moguce je paralelno ucitavanje konfiguracije kod diskova koji to podrzavaju (SSD, noviji rotacijski) umjesto serijskog citanja jedne datoteke - to olaksava paralelizaciju boot procesa (npr. network i hwclock vise ne moraju cekati da se ucita i isparsira cijeli rc.conf, nego mogu u paraleli svaki svoje citati i pokretati se).

Upravo stoga sto su moderni procesori visejezgreni, a moderni diskovi omogucavaju paralelno citanje nezavisnih datoteka, postavlja se pitanje zasto se ne bi te mogucnosti hardwarea iskoristile za brzi i efikasniji boot sustava? Iako ce neki reci da cjepidlacim, ali u mom slucaju se boot sa SSD diska od 8 sec pomocu starog init-a spustio na cca 3 sec pomocu systemd-a. Ako ovdje netko ima rotacijski disk, neka veli kolko su kod njega ubrzanja.

Tako mogu zakljuciti da je systemd nesto kaj je linuxu itekako potrebno, nesto kaj mu opet daje prednost pred windowsima i os x-om, pogotovo u vremena kad navedeni OS-evi postaju sve stabilniji, brzi i s manjim trosenjem resursa.

Zao mi je jedino kaj Ubuntu nema planove migrirati na systemd, vec su se u Canonicalu odlucili drzati Upstarta. Medjutim, koncept Upstarta je dosta slican konceptima iz systemd-a, no nekako mi se cini da systemd ima nesto vise featureova.

EDIT: eto i prebacivanje privatnog laptopa uspjesno proslo... Boot pao sa cca 6 sec na ispod 3 sec.

Kod: Označi sve
[dodo@2nd-of-12 ~]$ systemd-analyze
Startup finished in 1455ms (kernel) + 1234ms (userspace) = 2690ms
[dodo@2nd-of-12 ~]$ systemd-analyze blame
   510ms NetworkManager.service
   283ms systemd-logind.service
   233ms systemd-vconsole-setup.service
   163ms console-kit-log-system-start.service
    96ms systemd-tmpfiles-setup.service
    94ms systemd-remount-fs.service
    72ms systemd-udev-trigger.service
    68ms ntpd.service
    45ms systemd-sysctl.service
    44ms bluetooth.service
    44ms dev-hugepages.mount
    39ms systemd-user-sessions.service
    39ms dev-mqueue.mount
    37ms sys-kernel-debug.mount
    37ms tmp.mount
    28ms console-kit-daemon.service
    27ms systemd-udevd.service
    17ms wpa_supplicant.service
    13ms upower.service
    12ms udisks.service
:mrgreen: Smile! It makes people wonder what you're thinking about... :mrgreen:
I am NaN, I am a free man!
Započnite svoje Linux iskustvo na http://wiki.open.hr
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 18 puta
:thumbs
stefan je napisao/la:tu mač gemišta

To understand recursion, you must first understand recursion.
Podijelio/la zahvalu: 20 puta
Primio/la zahvalu: 26 puta
@DoDo - uf koja brzina.. :o :D

Kod: Označi sve
# systemd-analyze
Startup finished in 4114ms (kernel) + 15942ms (userspace) = 20056ms

najviše mi vremena pojedu wicd (oko 6sec) i mountanje 4 particije (po oko 2 sekunde svaka)..
ali nije mi to neka stavka, ne palim i ne gasim kompjuter 100 puta na dan pa mi je svejedno :D

veći mi je problem što ovaj novi init izgleda gadnije od onog starog.. a to što vidim da je malo brži.. meh, svejedno.. kad upalim komp odem popit čašu vode i zbootano je sve :D

btw., ti imaš SSD?
...I put on my robe and a wizard hat...
pootzko je napisao/la:ne palim i ne gasim kompjuter 100 puta na dan pa mi je svejedno :D

veći mi je problem što ovaj novi init izgleda gadnije od onog starog.. a to što vidim da je malo brži.. meh, svejedno.. kad upalim komp odem popit čašu vode i zbootano je sve :D

Baš iz tog razloga nikako da odradim taj prelazak. A i nisam znao da je ružnije bootanje. Što, neuredan ispis ili...?
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2002-2004: Windows98, XP /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 122 puta
Primio/la zahvalu: 156 puta
pootzko je napisao/la:@DoDo - uf koja brzina.. :o :D
btw., ti imaš SSD?

Jeste.

drone je napisao/la:A i nisam znao da je ružnije bootanje. Što, neuredan ispis ili...?

Nema ispisa. Samo crni ekran. Ali mozes sloziti plymouth za boot screen.
DoDo je napisao/la:Nema ispisa. Samo crni ekran.

:o
nedopustivo
1986-1990: Commodore64 / 1990-1994: Amiga 500 / 1995-1996: Amiga 1200 / 1997-2001: N/A@home /
2002-2004: Windows98, XP /
2004-2005: Knoppix, Mandrake / 2005: Mandriva, Ubuntu / 2005-2009: LFS / 2009-2010: Mint /
2010-... Arch
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 122 puta
Primio/la zahvalu: 156 puta
ima ispisa... možda si stavio na "quiet"?

nije neuredan ispis, ali je manje lijep od onog kakav je arch imao do sad (onaj plavo-bijeli). sad su obična ona standardna siva slova i s lijeve strane imaš [OK] (zeleni) i [FAILED] (crveni) i to je to.. :'(
...I put on my robe and a wizard hat...
pootzko je napisao/la:ima ispisa... možda si stavio na "quiet"?

nije neuredan ispis, ali je manje lijep od onog kakav je arch imao do sad (onaj plavo-bijeli). sad su obična ona standardna siva slova i s lijeve strane imaš [OK] (zeleni) i [FAILED] (crveni) i to je to.. :'(

Meni je uvijek na quiet. Inace, dok manje ispisuje, brze boota (jer ne mora cekati na stdout flush) - jedino kaj prividno izgleda duze bootanje :(

Inace, stari init je ispisivao prilikom boota cak i dok mi je bilo postavljeno na "quiet" - samo je ispisivao malo...
Yet another systemd comment
stefan je napisao/la:tu mač gemišta

To understand recursion, you must first understand recursion.
Podijelio/la zahvalu: 20 puta
Primio/la zahvalu: 26 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 1 gost.