Sada je: 31 lis 2020, 18:21.
Diskusije usko vezane uz Arch Linux i srodne distribucije.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Medojedni jazavac je napisao/la:
Dear njanja,

if you find Archlinux difficult to use, please use then Ubuntu or Windows.

Jesi ti taj DoDo? :lol:

:mrgreen:
:mrgreen: Smile! It makes people wonder what you're thinking about... :mrgreen:
I am NaN, I am a free man!
Započnite svoje Linux iskustvo na http://wiki.open.hr
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 18 puta
Spol: M
Pozor: ako si bootao sa starim initom i onda instalirao ova tri paketa, initscripte ce biti obrisane, sto znaci da kad pokrenes reboot, kompjutor se nece moci ugasiti (nema inita da ga ugasi). Tada je potrebno napraviti hard reboot (na gumbu).

Može li se napraviti prijelaz odmah nakon instalacije, prije nego se instalira xorg i ostalo? da li je ista procedura ili ima nešto posebno. Čitao sam o systemd-u, ali mi baš i nije jasan wiki.
"Bolje je šutjeti i bit smatran budalom, nego progovoriti i otkloniti svaku sumnju!"
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Evo napravio prijelaz na novoj instalaciji.
Boot pao sa 23 sekunde na:
Startup finished in 4202ms (kernel) + 10577ms (userspace) = 14780ms

Dani je napisao/la:
Pozor: ako si bootao sa starim initom i onda instalirao ova tri paketa, initscripte ce biti obrisane, sto znaci da kad pokrenes reboot, kompjutor se nece moci ugasiti (nema inita da ga ugasi). Tada je potrebno napraviti hard reboot (na gumbu).

Može li se napraviti prijelaz odmah nakon instalacije, prije nego se instalira xorg i ostalo? da li je ista procedura ili ima nešto posebno. Čitao sam o systemd-u, ali mi baš i nije jasan wiki.

Mislim da je svejedno kad ćeš ga instalirati. Glavno da prije instalacije podesiš sve kako treba:
1.Install systemd from the official repositories.
2.Add init=/bin/systemd to the kernel parameters in your bootloader.
3.Create systemd configuration files.
4.Enable services with systemctl enable service. Systemd services replace the daemons from /etc/rc.conf. For a translation of the daemons from /etc/rc.conf to systemd services, see: List of Daemons and Services
5.Reboot and remove the init=... entry.
6.Manually remove initscripts, and then install systemd-sysvcompat.

Meni pod 4. nije radilo, nego sam napravio odmah instalaciju systemd-sysvcompat i rebootao.
Pri sljedećem paljenju sam uključio sve servise koje koristim, kao što je DoDo napomenuo.
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
Danas ću vjerovatno instalirati arch i sve to napraviti. Malo mi je bad jer sam do sada u ubuntu-u sve radio na način google=copy/paste, a sada se malo moram namučiti i bolje proučiti stvari. Ali neka, barem ću nešto naučiti :D

Hvala i pozdrav!
"Bolje je šutjeti i bit smatran budalom, nego progovoriti i otkloniti svaku sumnju!"
Ne copy/paste!!!! Najveća glupost koju možeš napraviti!
Ajd ovo iz mog siga copy/paste i to još pod rootom. Mislim da nakon toga više nikad nećeš raditi copy/paste.
Lutherus
Lutherus
Iz tutoriala jednog našeg autora, mislim da je tema "hack the shell", sam pročitao da nikada naslijepo ne copy/Pastamo naredbe u terminal jer bu svašta. Na ubuntuu sam ipak provjerio što je koja naredba.

Ugl, želim reći da si nisam dao truda na ubuntuu shvatiti kako nešto radi, jer je radilo, dok ja nisam zeznuo :lol: , a na archu ipak malo moraš uključiti moždane vijuge.
Zapravo vijuge moraš uključiti i na komadu daske pa i na ubuntu. Samo ljudima nije stalo jer je kliketanje lakše. Hebo vas kliketanje. Sve mševe pobiti!
Lutherus
Lutherus
točno, bilo mi je lakše klikati nego razmišljati.Hebi ga, linija manjeg otpora..
e di ste bili prije windowsa kad se koristil cmd a miš je bil ukras u sobi...
Lutherus
Lutherus
igral tetris. doslovce
stefan je napisao/la:tu mač gemišta

To understand recursion, you must first understand recursion.
Podijelio/la zahvalu: 20 puta
Primio/la zahvalu: 26 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.