Sada je: 01 pro 2020, 03:40.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Fedora je masovno zabrljala s osamnaesticom.
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
iv@n je napisao/la:
merlllin je napisao/la:Možda niste dovoljno obratili pažnju ali postavio sam pitanje vezano za moju konfiguraciju računara.
Iz nekih razloga treba dugo vremena da bota ubuntu 12.04 i 12.10 da li se odnosi na probleme s grafikom ne znam.
Iz tog' razloga pitao sam vas prema konfiguraciji koju imam koju distribuciju predlažete :) a eto budem skinuo Mint pa probam da vidim da li će on raditi ok :D

Konfiguracija je dovoljno jaka za sve, ako bih pogađao, rekao bih da je problem u ATI grafičkoj. Kakve drivere koristiš, otvorene ili vlasničke?

Razumijes o cemu govorim :) upravo sam instalirao Mint 14 i isto se desava isti problem treba 5 minuta da se podigne i onda radi, ali steka .. za ovu konfiguraciju ne radi dovoljno dobro .. vjerovatno da je do drivera. Pokusao sam instalirati drivere s ATI stranice oficijelne tj. otvorene ali s obzirom da sad nemaju tu podrsku nisam uspio.. budem cackao opet nesto kad imadnem vremena pa se javim. Hvala svima na pomoci.
Podijelio/la zahvalu: 8 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: m
merlllin je napisao/la:Razumijes o cemu govorim :) upravo sam instalirao Mint 14 i isto se desava isti problem treba 5 minuta da se podigne i onda radi, ali steka .. za ovu konfiguraciju ne radi dovoljno dobro .. vjerovatno da je do drivera. Pokusao sam instalirati drivere s ATI stranice oficijelne tj. otvorene ali s obzirom da sad nemaju tu podrsku nisam uspio.. budem cackao opet nesto kad imadnem vremena pa se javim. Hvala svima na pomoci.

Pozdravljam novog člana ovom prigodom i imam jedno pitanje .. pretpostaviti ću (iako je pretpostavka majka svih zaje**) da na istom PC-u imaš i windowse .. kako se ponašaju windowsi na tom računalu? .. također sporo ili dizanje sistema i rad s aplikacijama ima ipak bolji odaziv.
Naime pitam zato što simptomi koje si opisao vuku na neispravan HDD, a ne toliko na nedostatak odgovarajućeg drivera za grafičku,
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T440p
Intel Core i5-4300M
Intel HD Graphics 4600
16GB DDR3L
1xSanDisk X400 512 GB & 1x240GB Intel 2500 Pro
15.6" FHD IPS anti-glare
6 & 9 cell Li-Ion battery
Slika: dio kolekcije

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 580 puta
Primio/la zahvalu: 832 puta
Bertone je napisao/la:
merlllin je napisao/la:Razumijes o cemu govorim :) upravo sam instalirao Mint 14 i isto se desava isti problem treba 5 minuta da se podigne i onda radi, ali steka .. za ovu konfiguraciju ne radi dovoljno dobro .. vjerovatno da je do drivera. Pokusao sam instalirati drivere s ATI stranice oficijelne tj. otvorene ali s obzirom da sad nemaju tu podrsku nisam uspio.. budem cackao opet nesto kad imadnem vremena pa se javim. Hvala svima na pomoci.

Pozdravljam novog člana ovom prigodom i imam jedno pitanje .. pretpostaviti ću (iako je pretpostavka majka svih zaje**) da na istom PC-u imaš i windowse .. kako se ponašaju windowsi na tom računalu? .. također sporo ili dizanje sistema i rad s aplikacijama ima ipak bolji odaziv.
Naime pitam zato što simptomi koje si opisao vuku na neispravan HDD, a ne toliko na nedostatak odgovarajućeg drivera za grafičku,

Pozdravlja i novi član tebe :) dobro pretpostavljaš imam i windowse :D windowsi Vista i Windows 8 kao i Windows 7 rade super bez štekanja ili bilo kakvih problema .. znači sve je ok. Isto tako što se tiće podizanja Windowsa nisam mjerio ali nek bude da je to jedna minuta .. dok ne probam Suse ili nešto drugo neću znati o čemu se zapravo radi. Mada dobra sugestija, hvala ti :)
Skakanje s distre na distru očito ne pomaže, stoga ne moraš to raditi više. Ostajem pri svom da je grafička u pitanju, kod ATI-a stvari ovako stoje, imaš vlasničke drivere koji su prilično ok, i imaš otvorene koji su kako-kome, uglavnom lošiji od vlasničkih. Problem je što je ATI u svojom vlasničkim driverima izbacio podršku za starije čipove.

Proguglaj taj svoj čip, spada li on pod "legacy". Ako da, nećeš moći koristiti vlasničke drivere i moguće da će problemi ostati.

Ako postoje novi vlasnički driveri, instaliraj ih tako da povučeš iz repozitorija.

Ako se ispostavi da grafička nije u pitanju, sljedeći best guess bi bio matična odnosno neki njezin dio (također proguglaj).
To avoid criticism ~ do nothing, say nothing, be nothing.
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 273 puta
Primio/la zahvalu: 167 puta
iv@n je napisao/la:Skakanje s distre na distru očito ne pomaže, stoga ne moraš to raditi više. Ostajem pri svom da je grafička u pitanju, kod ATI-a stvari ovako stoje, imaš vlasničke drivere koji su prilično ok, i imaš otvorene koji su kako-kome, uglavnom lošiji od vlasničkih. Problem je što je ATI u svojom vlasničkim driverima izbacio podršku za starije čipove.

Proguglaj taj svoj čip, spada li on pod "legacy". Ako da, nećeš moći koristiti vlasničke drivere i moguće da će problemi ostati.

Ako postoje novi vlasnički driveri, instaliraj ih tako da povučeš iz repozitorija.

Ako se ispostavi da grafička nije u pitanju, sljedeći best guess bi bio matična odnosno neki njezin dio (također proguglaj).

Eh ovako stvari stoje, skinuo sam opensuse 12.3 64/bitni instalirao i eto brze i bolje ga dize od ubuntu tj. mint .. to sam rjesio valjda.
Ali dolazi mi bas taj dio Ivane o kojem govoris, trebam instalirati drivere za ATI HD 2400. Kako sam guglao i shvatio radi se upravo o legacy medjutim ne shvatam sta i kako da instaliram. Sve mi se malo pomjesalo oko tog pa da pitam da li je dovoljno da instaliram AMD catalyst 12.6 s obzirom da on podrzava navodno grafiku koju imam ali opet s druge strane mozda ne moze na opensuse verziju 12.3 ?? eto jos neki prijedlog ..
Legacy driveri (dakle ovi koje ti trebaš) nisu kompatibilni sa xserverom 1.13 (jednostavnije rečeno, grafičkim podsustavom), koji dolazi sa openSUSEtom 12.3.
Ako ti sustav dobro radi kak je sad, nema potrebe da instaliraš ATI drivere. Slobodni driveri su već aktivni
Listen, I gotta fight the lion. That's what that guy Scott's all about. I know. I've studied him already.
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 9 puta
Primio/la zahvalu: 92 puta
sumski je napisao/la:Legacy driveri (dakle ovi koje ti trebaš) nisu kompatibilni sa xserverom 1.13 (jednostavnije rečeno, grafičkim podsustavom), koji dolazi sa openSUSEtom 12.3.
Ako ti sustav dobro radi kak je sad, nema potrebe da instaliraš ATI drivere. Slobodni driveri su već aktivni

Baš to čitam cjelo vrijeme, trebao bih vratiti xserver na 1.12 da bih nešto ko mogao učiniti :D ne radi baš dobro, mislim funkcioniše ali pomalo šteka, da imam drivere bilo bi sve perfektno. Zapravo me opensuse 12.3 pozitivno iznenadio :) sve super radi i predobar je osjećaj tj. uživam za sad :D inaće nekad sam instalirao suse 8.4 i 9.2 koji su bili na 5 CD.eova.. ali nisam mogao D-link podesiti pa sam odustao .. to je neke 2007- 2008 kako se sjećam. Ako ko ima kakav prijedlog za drivere kažite :) hvala vam svima.
Reci koji dio šteka? Po osobnom iskustvu, otvoreni driveri su 20-50% bolji (ajmo reći fluidniji) u "običnom"/desktop radu od službenih ATI drivera.
Veliš openSUSE. KDE ili GNOME?
Listen, I gotta fight the lion. That's what that guy Scott's all about. I know. I've studied him already.
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 9 puta
Primio/la zahvalu: 92 puta
Šteta što više nema podrške. Da imaš stariju verziju distribucije, vlasnički driveri bi radili normalno. Ovako, ne znam postoji li neki workaround, tipa downgradeati Xserv/kernel ali čisto sumnjam. Jedino se nadati razvoju još boljih otvorenih drivera ili možda ako ti procesor ima ugrađeni GPU, da se prebaciš na njega (Intelovi driveri su otvoreni i rade uglavnom skroz ok).

Btw, evo primjer kako je openSUSE 11 (dok je KDE SC 4x još bio u pelenama) radio na računalu tipa jednojezgreni AMD, 1 GB RAM-a i neka stara Nvidia:

To avoid criticism ~ do nothing, say nothing, be nothing.
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 273 puta
Primio/la zahvalu: 167 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.