Sada je: 18 tra 2024, 08:15.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

exithus lethalis je napisao/la:.....a o win stranici gdje se sad skida 10 iso slika i instalacijski medij bira je prije novina nego uobičajen način imanja win os-a..ili se varam.?

Distrowatch je provjeren za iso slike i torrente i nije jedini kad se skida nešto sa neta je li..?....


Pa načelno se varaš : operativni sistem se u pravilu downloada sa stranica proizvođača tog os-a a nikako sa nekakvih softpedia i sl ili nedajbože sa nekakvih tpb ili torent siteova. Distrowatch je samo site na kojem su objedinjene neke informacije, ali kao što vidiš iz priložene slike, link za preuzimanje će te odvesti na orginalno mjesto za preuzimanje :

slika


Za win, jedno jedino mjesto je sigurno i legalno a sve ostalo je teški rizik ( pa kad kao ja koji na računalu obavljam aktivnosti poput internet bankarstva, online kupnje i prodaje, poslovna komunikacija, onda mi je sigurnost top prioritet ( bude te već bertone ili neko upgredao znanjem o mojoj sigurnosnoj fobiji,,,heheh ) ):

slika

No, kako smo na temi o odabiru laptopa , bolje da dalje neširimo spiku o ovome.
Uglavnom, moj je stav i nadalje da se i hardver i softver ( os i aplikacije ) biraju prema onoj namjeni za koju će to računalo služiti. Nema smisla puknuti 40 000 kn za alienwarea ako ćeš na tom računalu primati i slati mailove , pdf, doc, xcel... kao što niti nema smisla kupiti neko office računalo ( do 2000 kn ) i onda na njemu pokušavati pokrenuti novije 3d igre u full rezi i slično...

:-D
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
JH-IM je napisao/la:https://www.links.hr/hr/prijenosno-racunalo-lenovo-ideapad-510-80sr00mwsc-core-i3-6006u-dvdrw-8gb-256gb-ssd-geforce-940mx-15-6-led-fhd-lan-bt-kamera-hdmi-usb-3-0-dos-crno-014620248

Bolji CPU, 8 GB RAMa, 256 GB SSD, bolja grafička, veći 15.6" Full HD IPS ekran i cijena je ok također.


Hvala za info :thmb-up ... ne za laptop nego kad sam pogledao vidio sam da imaju ponovno Logija M705 u ponudi i da mu je cijena napokon ispod 300 kn :-D

b4sh je napisao/la:Lenovo IdeaPad 520S-14IKB Ultrabook 14 Zoll, danas stigo moram samo jos formatirati i Debian instalirati :thmb-up

Slika: :hmm szbunjen pface
LP b4sh :kava


To je Yoga? A'j javi kak na Linuxu radi preklapanje/rotiranje ekrana i koliko se to grije?
PS. ... i ak može, daj si nađi neki drugi servis za upload slika, ovaj trenutni najčešće ne vidimo :-D

Bunker je napisao/la:... ( bude te već bertone ili neko upgredao znanjem o mojoj sigurnosnoj fobiji,,,heheh ) ):

O čemu ti pričaš? Pa ja račune plaćam iz Tailsa rofl2

Bunker je napisao/la:... Nema smisla puknuti 40 000 kn za alienwarea ako ćeš na tom računalu primati i slati mailove , pdf, doc, xcel... kao što niti nema smisla kupiti neko office računalo ( do 2000 kn ) i onda na njemu pokušavati pokrenuti novije 3d igre u full rezi i slično...
:-D

Ima smisla ako čovjek ima mogućnosti i ako mu je to po guštu...
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11346
Site Admin
Postovi: 11346
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:
JH-IM je napisao/la:https://www.links.hr/hr/prijenosno-racunalo-lenovo-ideapad-510-80sr00mwsc-core-i3-6006u-dvdrw-8gb-256gb-ssd-geforce-940mx-15-6-led-fhd-lan-bt-kamera-hdmi-usb-3-0-dos-crno-014620248

Bolji CPU, 8 GB RAMa, 256 GB SSD, bolja grafička, veći 15.6" Full HD IPS ekran i cijena je ok također.


Hvala za info :thmb-up ... ne za laptop nego kad sam pogledao vidio sam da imaju ponovno Logija M705 u ponudi i da mu je cijena napokon ispod 300 kn :-D

b4sh je napisao/la:Lenovo IdeaPad 520S-14IKB Ultrabook 14 Zoll, danas stigo moram samo jos formatirati i Debian instalirati :thmb-up

Slika: :hmm szbunjen pface
LP b4sh :kava


To je Yoga? A'j javi kak na Linuxu radi preklapanje/rotiranje ekrana i koliko se to grije?
PS. ... i ak može, daj si nađi neki drugi servis za upload slika, ovaj trenutni najčešće ne vidimo :-D

Bunker je napisao/la:... ( bude te već bertone ili neko upgredao znanjem o mojoj sigurnosnoj fobiji,,,heheh ) ):

O čemu ti pričaš? Pa ja račune plaćam iz Tailsa rofl2

Bunker je napisao/la:... Nema smisla puknuti 40 000 kn za alienwarea ako ćeš na tom računalu primati i slati mailove , pdf, doc, xcel... kao što niti nema smisla kupiti neko office računalo ( do 2000 kn ) i onda na njemu pokušavati pokrenuti novije 3d igre u full rezi i slično...
:-D

Ima smisla ako čovjek ima mogućnosti i ako mu je to po guštu...



Nije Yoga nego Lenovo IdeaPad 520s-14IKB Ultrabooks (SerieYOGA) javim ti za temperaturu a za preklapanje/rotiranje ekrana nemoguce :hihi inace je namjenjen zeni za poso :thmb-up ja osobno mrzim Notebook && Laptop :zvizdi

http://www.mediamarkt.de/de/product/_le ... 74112.html

LP b4sh
Privitak/ci
lenovo-ideapad-520s-14-hero.png
lenovo-ideapad-520s-14-hero.png (73.41 KiB) Pogledano 1606 put/a.
"The quieter you become, the more you are able to hear...."
Avatar
Postovi: 440
Postovi: 440
Pridružen/a: 04 tra 2012, 21:31
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Debian
b4sh je napisao/la:Nije Yoga nego Lenovo IdeaPad 520s-14IKB Ultrabooks (SerieYOGA) javim ti za temperaturu a za preklapanje/rotiranje ekrana nemoguce :hihi inace je namjenjen zeni za poso :thmb-up ja osobno mrzim Notebook && Laptop :zvizdi

http://www.mediamarkt.de/de/product/_le ... 74112.html

LP b4sh

Ošli su Kinezi (Lenovo) u maunu pface ... tko može više pratiti kako se koji model zove i iz koje je serije kad ih imaju 73... prije je bilo bolje jer si imao samo IBM model Txx Xxx, Rxx i Wxx seriju :D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11346
Site Admin
Postovi: 11346
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Imam jedan stari IBM ThinkPad radi jos uvjek a ovo je prvi Lenovo pa me bas zanima u svakom slucaju javim se :thmb-up
"The quieter you become, the more you are able to hear...."
Avatar
Postovi: 440
Postovi: 440
Pridružen/a: 04 tra 2012, 21:31
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Debian
Imam i ja još svoj prvi ThinkPad, model je bio R50e sa 1,3 GHz Celeronom, 256 MB RAM-a i 40 GB 4200 rpm HDD-om kojeg sam kupio početkom 2004. godine za sitnih 8k kn :-D Kasnije je nadograđen sa Pentium 1,6 GHz CPU, 1,2 GB RAM-a i 160 GB HDD na 5400 rpm.
Trebam li reći da osim baterije koja je kreplala prije xy godina sve drugo radi, odnosno da i dan danas vrti Manjaro :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11346
Site Admin
Postovi: 11346
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
E, sa tim laptop diskom od 4200 RPM sam spoznajno naučio prvi put koliko je zapravo bitan disk za percepciju brzine, jer je upgrade na 5400 poprilično osjetno ubrzao stvari iako se razlika i nečini toliko velika. prelazak sa 5400 rpm hdd → SSD je jednako vrijedan i može čak i starije laptope vratiti u domenu realne iskoristivosti (puno više nego CPU upgrade).
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Vjerovao ili ne, ali mislio sam za tog R50e nabaviti ATA SSD... na kraju sam odustao kad sam vidio cijene, a da je HDD na 4200 rpm bol to je istina :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11346
Site Admin
Postovi: 11346
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
slika

http://newatlas.com/sol-solar-powered-u ... top/28611/

da imam viška tih novaca kupio bih ga odmah

pišem trenutno s mobilnog interneta jer struje nema pface i usb tetheringa, vijet iz 2013.te
exithus lethalis
exithus lethalis
Bunker je napisao/la:
exithus lethalis je napisao/la:.....a o win stranici gdje se sad skida 10 iso slika i instalacijski medij bira je prije novina nego uobičajen način imanja win os-a..ili se varam.?

Distrowatch je provjeren za iso slike i torrente i nije jedini kad se skida nešto sa neta je li..?....


Pa načelno se varaš : operativni sistem se u pravilu downloada sa stranica proizvođača tog os-a a nikako sa nekakvih softpedia i sl ili nedajbože sa nekakvih tpb ili torent siteova. Distrowatch je samo site na kojem su objedinjene neke informacije, ali kao što vidiš iz priložene slike, link za preuzimanje će te odvesti na orginalno mjesto za preuzimanje :

slika


Za win, jedno jedino mjesto je sigurno i legalno a sve ostalo je teški rizik ( pa kad kao ja koji na računalu obavljam aktivnosti poput internet bankarstva, online kupnje i prodaje, poslovna komunikacija, onda mi je sigurnost top prioritet ( bude te već bertone ili neko upgredao znanjem o mojoj sigurnosnoj fobiji,,,heheh ) ):

slika

No, kako smo na temi o odabiru laptopa , bolje da dalje neširimo spiku o ovome.
Uglavnom, moj je stav i nadalje da se i hardver i softver ( os i aplikacije ) biraju prema onoj namjeni za koju će to računalo služiti. Nema smisla puknuti 40 000 kn za alienwarea ako ćeš na tom računalu primati i slati mailove , pdf, doc, xcel... kao što niti nema smisla kupiti neko office računalo ( do 2000 kn ) i onda na njemu pokušavati pokrenuti novije 3d igre u full rezi i slično...

:-D


Tails,Tor i te stvari..?

;)) Mene zanima kako mnoge od tih matičnih stranica tipa manjaro i etc imaju na sourceforgeu linkove,release/archive..?
exithus lethalis
exithus lethalis

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 27 gostiju.