Sada je: 28 ožu 2024, 09:04.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

exithus lethalis je napisao/la:....

;)) Mene zanima kako mnoge od tih matičnih stranica tipa manjaro i etc imaju na sourceforgeu linkove,release/archive..?


Web mjesta promatraj kao skladista, a svako od tih skladista ima svog vlasnika. Svaki od tih vlasnika moze uploadati u svoje skladiste sto god zeli. Ako sam ja vlasnik nekog online skladista, ja mogu uploadati orginalni manjarov instalacijski iso file i sve bu ok. No ja isto tako mogu u svoje skladiste uploadati modificirani iso file manjara sa ubacenim backdoor malwdrom, i tada manjaro tvorci nisu krivi jer nikako nemogu uticati kaj bum ja stavio u svoj cloud storage.

Isto mi netko moze i provaliti u moje online skladiste ( yt je pun tutorijala kako lako provaloti u npr wordpress na kojem je vecina web siteova ) i bez mog znanja postaviti modificiran iso. I u tom slucaju opet tvorci manjara niti znaju za to niti su krivi.

Svaki gazda je odgovoran za svoje dvoriste. Osim toga, ni orginalni izvot nije 1000% garancija, sto imas ne tako stari primjer da je izvrsena provala na mintov site i orginalni iso je zamijenjen modificiranim.

Apsolutne sigurnosti nema, no bar mozes u cim vecoj mjeri smanjiti potencijalne rizike, a download sa maticnih stranica i provjera hasha je korak u tom smjeru.

.
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
http://www.njuskalo.hr/dell-prijenosnici/del-vostro-serije-3000-15-inca-i5-intel-procesor-1terabajt-hd-oglas-23704119

Kaj velite na ovaj..nemaš li ti sličan Bertone..?
linux mint 21.1 (Vera) xfce
Postovi: 232
Postovi: 232
Pridružen/a: 25 kol 2017, 15:13
Lokacija: Dragalić
Podijelio/la zahvalu: 24 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: LM 21.2 xfce
exithus lethalis je napisao/la:http://www.njuskalo.hr/dell-prijenosnici/del-vostro-serije-3000-15-inca-i5-intel-procesor-1terabajt-hd-oglas-23704119

Kaj velite na ovaj..nemaš li ti sličan Bertone..?


Loš oglas gdje uopće ne pišu detalji o laptopu, a i 2800 kn za 4 mjeseca star laptop, a koštao je 4200 kn je meni pomalo sumnjivo, preveliko snižavanje cijene za "malo korišteni" laptop. Ti bi trebao najprije reći koliko najviše možeš platiti za laptop pa da onda ljudi daju svoje preporuke.
Avatar
Postovi: 2806
Postovi: 2806
Pridružen/a: 23 ruj 2013, 21:19
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol: M
OS: Ubuntu 18.04 LTS
JH-IM je napisao/la:
exithus lethalis je napisao/la:http://www.njuskalo.hr/dell-prijenosnici/del-vostro-serije-3000-15-inca-i5-intel-procesor-1terabajt-hd-oglas-23704119

Kaj velite na ovaj..nemaš li ti sličan Bertone..?


Loš oglas gdje uopće ne pišu detalji o laptopu, a i 2800 kn za 4 mjeseca star laptop, a koštao je 4200 kn je meni pomalo sumnjivo, preveliko snižavanje cijene za "malo korišteni" laptop. Ti bi trebao najprije reći koliko najviše možeš platiti za laptop pa da onda ljudi daju svoje preporuke.


Pa nažalost ja nemam niti za kvas, samo gledam općenito modele koji su provjereni sa linuxom tako da neobavezno češljam njuškalo i ove strane prijedloge..zbilja mi se dopada wewi (canada) sa svojim ubuntu Sol laptopom..nisu neke high user specs ali to ni nisam..kad vidim one solarne ploče zbilja impresivno..2,5h na svijetlu dovoljno za 6-7h ..a s njim dobiš i kabao za struju
linux mint 21.1 (Vera) xfce
Postovi: 232
Postovi: 232
Pridružen/a: 25 kol 2017, 15:13
Lokacija: Dragalić
Podijelio/la zahvalu: 24 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: LM 21.2 xfce
exithus lethalis je napisao/la:..nemaš li ti sličan Bertone..?

Ni približno tome :-D
Klik na spoiler pa imaš moj laptop ;)
slika
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:
exithus lethalis je napisao/la:..nemaš li ti sličan Bertone..?

Ni približno tome :-D
Klik na spoiler pa imaš moj laptop ;)
slika


kaj je najbolje tolko put sam otvaral u potpisu i još se pital zakaj imaš cinamon :nee al opet on je teži od nekog kde okruženja, po mojem iskustvu..
linux mint 21.1 (Vera) xfce
Postovi: 232
Postovi: 232
Pridružen/a: 25 kol 2017, 15:13
Lokacija: Dragalić
Podijelio/la zahvalu: 24 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: LM 21.2 xfce
Zašto Cinnamon? Pa zato kaj sam u životnoj fazi kad nemam vremena nekoliko sati razmišljati kako dodati ili ukloniti ikonu aplikacije iz panela :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:Zašto Cinnamon? Pa zato kaj sam u životnoj fazi kad nemam vremena nekoliko sati razmišljati kako dodati ili ukloniti ikonu aplikacije iz panela :-D


Kaj,dotle si dogural....ccccc... :-)
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
bertone je napisao/la:Zašto Cinnamon? Pa zato kaj sam u životnoj fazi kad nemam vremena nekoliko sati razmišljati kako dodati ili ukloniti ikonu aplikacije iz panela :-D


+1

to mene isto nekad iznervira, ovak barem desni klik i add to panel i bok..ili još bolje u xfce drag and drop ;)
linux mint 21.1 (Vera) xfce
Postovi: 232
Postovi: 232
Pridružen/a: 25 kol 2017, 15:13
Lokacija: Dragalić
Podijelio/la zahvalu: 24 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
Spol: M
OS: LM 21.2 xfce

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 18 gostiju.