Sada je: 07 kol 2020, 02:47.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

vision je napisao/la: a najbolje je u dućan upaliti ga prije kupovine .

Mislim da je ovako najpametnije. I sa sobom ponijeti live-usb sa Xubuntu :-D
Momci, hvala na javljanu.

Pozz
Jesi li sretan ???
Podijelio/la zahvalu: 42 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
Dobro da nisam otvaral temu, ja vidim da a priori otvaratelj teme traži za grafiku i etc..nešto kompleksnije a vidim ima i linkova gdje se povoljno kupiti laptopi za low end user poput mene..dakle više nikad ne kupujem laptop s predinstaliranim win 10, UEFI bi volio zaobići..probao sam kod djevojke na starijem stolnom računalu +5 godina i tamo nema acpi errora i ničega pri live sesiji..skoro mi suza potekla kad znam da kod mene zajebava a želim manjaro xfce bez tog sranja..Bios mi je najnoviji tako da ga ne mogu proflashti a downgradeati mi isto ne polazi za rukom a ne znam što bi uopće dobio..

EDIT by bertone
- premještanje posta
Podijelio/la zahvalu: 19 puta
Primio/la zahvalu: 1 puta
exithus lethalis je napisao/la:....dakle više nikad ne kupujem laptop s predinstaliranim win 10, UEFI bi volio zaobići....

Uefi sam po sebi nije problem za ubuntu, mint, manjaro, opensuse...

Ako je ista ili slicna cjena za laptop sa win10 i bez win10, zar nije ekonomski mudrije uzeti ipak taj sa win10 pa ukoliko ikad ti ili bilo tko drugi odluci da mu treba win ima ga vec potpuno free i legalno ? To sto je predinstaliran, neznaci da ga mmoras koristiti, cak slobodno i formatiras hdd jer je key u uefiju ( biosu ) i ms serverima i automatizmom ce novoinstalirani win10 biti aktivirani. Mislim, govorim cisto sa aspekta cijene da za istu cijenu imas mogućnost vise os-eva...

EDIT by bertone
- premještanje posta
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
Bunker je napisao/la:
exithus lethalis je napisao/la:....dakle više nikad ne kupujem laptop s predinstaliranim win 10, UEFI bi volio zaobići....

Uefi sam po sebi nije problem za ubuntu, mint, manjaro, opensuse...

Ako je ista ili slicna cjena za laptop sa win10 i bez win10, zar nije ekonomski mudrije uzeti ipak taj sa win10 pa ukoliko ikad ti ili bilo tko drugi odluci da mu treba win ima ga vec potpuno free i legalno ? To sto je predinstaliran, neznaci da ga mmoras koristiti, cak slobodno i formatiras hdd jer je key u uefiju ( biosu ) i ms serverima i automatizmom ce novoinstalirani win10 biti aktivirani. Mislim, govorim cisto sa aspekta cijene da za istu cijenu imas mogućnost vise os-eva...

Pa sa aspekta jednog legalnog os-a, ako zatreba da je aktiviran ali s obzirom na torrente i iso slike sa provjerenih siteova vec aktivnog ga instaliraš..Mislim ok i razumijem,ali meni je ključ po sebi bitan onaj koji se odnosi na komplikacije prilikom instalacije samih distribucija i hardware koji je najviše podešen za win..

EDIT by bertone
- pripazi kad pišeš postove, ako vidiš (a nemoguće je da nisi vidio) da si odgovorio unutar @Bunkerovog posta, imaš iznad objavljenog posta gumb uredi pa popravi sam grešku
Jeftin laptop nije nužno i loš laptop... barem danas kad su cijene otišle jako dolje. Prije još samo 2-3 godine laptop sa FHD IPS ekranom se nije moglo kupiti za ispod peteroznamenkaste cifre... danas možete kupiti recimo Acer Swift 1 sa ulaznom cijenom ispod 3,200 kn za što dobijete full alu kućište laptopa, 13,3" FHD IPS ekran, osvijetljenu (da backlight) Hr tipkovnicu, SSD...
Naravno da hardver ispod habe nije u ulaznom modelu nešto, ali zato pametnim odabirom jačih konfiguracija dobijete puno za uloženi novac.
  • 3,135 kn = Pentium N4200, 4GB, 64GB SSD
  • 3,800 kn = Pentium N4200, 4GB, 128GB SSD
  • 4,180 kn = Pentium N4200, 4GB, 256GB SSD
Naravno, iako je i ovaj najjeftiniji OK, najisplativiji je zapravo najskuplji jer kod takvih jeftinih laptopa mogućnost nadogradnje je skoro ravna nuli.

Koga zanima, ovdje imate mali osvrt/recenziju na Hr.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T440p
Intel Core i5-4300M
Intel HD Graphics 4600
16GB DDR3L
1xSanDisk X400 512 GB & 1x240GB Intel 2500 Pro
15.6" FHD IPS anti-glare
6 & 9 cell Li-Ion battery
Slika: dio kolekcije

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 576 puta
Primio/la zahvalu: 795 puta
exithus lethalis je napisao/la:.... s obzirom na torrente i iso slike sa provjerenih siteova vec aktivnog ga instaliraš..Mislim ok i razumijem,ali meni je ključ po sebi bitan onaj koji se odnosi na komplikacije prilikom instalacije samih distribucija i hardware koji je najviše podešen za win....

Pa valjda se operativni sistem downloada sa proizvodjaceve matične web stranice a ne sa "provjerenih siteova"....?? OS je kostur i ako nemas orgigi nego nekakvi "modificirani", to je vrlo vrlo loša ideja.

Ne postoji unaprijed aktivirani, jer se od 2012 veze uz ID stroja, pa se aktivacija vrsi zasebno na svakoj racunaljki ( neovisno dal legalnom ili manje legalnom metodom ).

Takodjer ne postoji hardver koji je "više podešen" za neki os, jer je postupak redoslijedno drugačiji u naravi. Gpu je gpu, a kako bu radio ovisi o upravljackom programu . Problem linuxa je mala trzisna rasprostranjenoat pa to demotivira proizvodjace. Niti system76 neradi svoje procesore, memorije, ekrane....nego ugradi iste one komponente koje idu i u laptope sa windowsima. Mozemo pricati o tome da si daju truda u smislu izbjegavanja komponenti za koje se zna da nisu dobro podrzane pod linuxom, tj nemaju dovoljno kvalitetne drajvere.

Pc se bira prema namjeni za koju ti treba, bas poput automobila ( autobus, kamion i formula1 imaju tocno odredjenu namjenu... ). Prema ocekivanim zadacima ( igranje, multimedija, office.. ) biras hardver a onda biras softver ( os za koji si siguran da za njega postoje kvalitetni drajveri koji će tvoje komponente do maximuma iskoristiti ali u nekom optimalnom radnom režimu ).

Moje je misljenje da bi pc trebalo birati prema namjeni a ne po manufaktureru koji je tudje komponente zašarafio u nekakvo univerzalno tajvansko kućiste i nakeljio svoj logo...
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
Naravno da prema namjeni, iskreno jeftino kućište kao kostur mi ne smeta iako po mnogim androidima i ostalim mobilnim uređajima se kvaliteta "kao" prepozna po kućištu.
Nisu stvari crno-bijele a o win stranici gdje se sad skida 10 iso slika i instalacijski medij bira je prije novina nego uobičajen način imanja win os-a..ili se varam.?

Distrowatch je provjeren za iso slike i torrente i nije jedini kad se skida nešto sa neta je li..?

Razumijem problematiku netransparentnosti i firmwarea i da nije hardware kriv ali oprosti kad ipak je na manjaru mi problem xfce a stavit ću i kod koji mi napiše, a sam developer mi napiše nek flasham bios a ne mogu onda imam nezahvalni BIOS, firmware svih firmwarea..
bertone je napisao/la:Jeftin laptop nije nužno i loš laptop... barem danas kad su cijene otišle jako dolje. Prije još samo 2-3 godine laptop sa FHD IPS ekranom se nije moglo kupiti za ispod peteroznamenkaste cifre... danas možete kupiti recimo Acer Swift 1 sa ulaznom cijenom ispod 3,200 kn za što dobijete full alu kućište laptopa, 13,3" FHD IPS ekran, osvijetljenu (da backlight) Hr tipkovnicu, SSD...
Naravno da hardver ispod habe nije u ulaznom modelu nešto, ali zato pametnim odabirom jačih konfiguracija dobijete puno za uloženi novac.
  • 3,135 kn = Pentium N4200, 4GB, 64GB SSD
  • 3,800 kn = Pentium N4200, 4GB, 128GB SSD
  • 4,180 kn = Pentium N4200, 4GB, 256GB SSD
Naravno, iako je i ovaj najjeftiniji OK, najisplativiji je zapravo najskuplji jer kod takvih jeftinih laptopa mogućnost nadogradnje je skoro ravna nuli.

Koga zanima, ovdje imate mali osvrt/recenziju na Hr.

Zalijani moj acer ne može nadograditi niti n..a zvučnik i tako nešto mi je sporedna stavka, naravno da kad vidiš omjer cijena od ova tri poredana s obzirom na SSD samo se isplati uzeti "najskuplji" al meni osobno i ovaj u sredini je dovoljan ako gledam kapacitet..nisam previše u nekim pregledima laptopa ali definitivno sljedeći bi trebao biti SSD i više linux friendly nego kojeg koristim..
https://www.links.hr/hr/prijenosno-racu ... -014620248

Bolji CPU, 8 GB RAMa, 256 GB SSD, bolja grafička, veći 15.6" Full HD IPS ekran i cijena je ok također.
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Lenovo IdeaPad 520S-14IKB Ultrabook 14 Zoll, danas stigo moram samo jos formatirati i Debian instalirati :thmb-up

slika

Tehnički podaci:

Prozessor: Intel® Core™ i5-7200U Prozessor (bis zu 3,10 GHz mit Intel Turbo-Boost-Technik 2.0, 3 MB Intel® Smart-Cache)
    Arbeitsspeicher: 8 GB DDR4
    Festplatte: 256 GB SSD
    Laufwerk: ohne Laufwerk
    Display: 35,6 cm (14") entspiegeltes 1920 x 1080 Full HD IPS LED TFT
    Grafik: Intel® HD 620 Grafik
    Sound: 2x Lautsprecher ,Harman + Dolby Audio
    Ethernet LAN: 10/100/1000 Mbits
    Wireless LAN: 802.11 ac/a/b/g/n
    Bluetooth: Bluetooth 4.1
    Webcam: HD Webcam
    Schnittstellen: 1x USB 3.0, 1x USB 2.0, 1x USB Type-C, 1x HDMI, Audio-Kombianschluss, 1x RJ-45 LAN
    Kartenleser: 4-in-1-Kartenleser
    Eingabekomponenten: Tastatur mit Nummernblock, Fingerabdruck-Leser,Hintergrundbeleuchtete Tastatur
    Betriebssystem: Debian (64 Bit)
    Software: Diverse Lenovo Tools
    Akku: 2-Zellen, Akkulaufzeit bis zu 7 Stunden
    Abmessungen (B x H x T): 32,7 x 1,93 x 23,65 cm
    Gewicht: 1,69 kg
    Farbe:Mineralgrau

LP b4sh :kava
"The quieter you become, the more you are able to hear...."
Podijelio/la zahvalu: 11 puta
Primio/la zahvalu: 29 puta

Na mreži