Sada je: 28 ožu 2024, 09:08.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Eh, dodajem samo epilog uz riješeni problem bežične: s drugog sam računala, gdje je instaliran LMDE kao OS, a internet preglednik Firefox, otišao na citirani mega-link i bez problema skinuo željeni sadržaj. Dakle, Iceweasel je donio nevolju... trebam ga bolje proučiti. Ovo je bilo jako poučno iskustvo. Bravo još jednom, Shicy! :bravo
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
nema na čemu, bitno da je riješeno ;)
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
Razmišljao sam da li da otvorim novu temu, pod naslovom Novi kernel, novi problem, ali ipak ostajem uz ovu. Samo sam maknuo "Riješeno" iz naslova, jer se pojavio novi problem.
Dakle, veselo sam nadogradio novi kernel uz Debian Jessie, pa sam s 3.11 skočio na 3.12. U skoku mi je, nažalost, negdje nešto ispalo, pa je tako bežična Broadcom BCM 43142 opet zamrla i kontakt tajanstveno iščezao. Kad vratim stari kernel, sve je OK, lijepo i pravilno radi, ali s 3.12 nažalost ne. Meni bi, dakako, bilo od srca drago da radi i s novim kernelom. Zahtjevan sam.
Krenuo sam hrabro u potragu za rješenjem, pa me najprije obradovala spoznaja da se i kolege s Archa bore s istom nevoljom poslije nadogradnje na novi kernel, kako se može vidjeti ovdje: https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?pid=1371004
No, to je Arch, koji ima svoje osobitosti, a moj je svijet Debian. Tada sam vidio da i uvaženi kolege s Debiana već raspravljaju o istom problemu, no žustra diskusija teče na njemačkom jeziku, koji mi nije jača strana. U to se možete po želji uvjeriti ovdje http://debianforum.de/forum/viewtopic.php?f=13&p=975809
Da je riječ o razmjerno egzotičnoj kartici, mogao sam se uvjeriti ovdje: http://wireless.kernel.org/en/users/Drivers/b43 budući da nema odgovarajućeg drivera baš za to što meni treba, kako se čini (a još sam se čudio zašto se ovaj laptop toliko reklamira; valjda da ga se brže riješe; no nisam toliko negativan, uređaj ipak dobro radi i optimistično vjerujem da će se i ova nevolja brzo riješiti).
Skupio sam odlučnost (tko zna gdje je sve ruda, treba svuda zapeti trnokopom i bušilicom, nema druge) i zapitao savjet kod uvaženih znalaca na specijaliziranom forumu Debian. Javio se ljubazni kolega iz Australije i ponudio mi dragulj iz Ubuntu riznice (vidi: http://www.thinkwiki.org/wiki/Installin ... _Edge_E135 ) uz simpatičnu napomenu da osobno ne bi nikada i nikome preporučio Ubuntu, ali ovo je iznimka, jer stvar provjereno radi. Eto, nažalost moram reći da ne radi, tj. mogla je raditi uz stariji kernel, ali ne i uz 3.12.
Budući da mi polako nestaje ideja (iako još ne i entuzijazma i dobrog raspoloženja), htio sam zato podijeliti problem s vama na ovom forumu i ponadati se da će se opet javiti neka dobra duša i rasvijetliti mračno mi okno (tu je bio nekadašnji Shicy, a sadašnji Salkof; preporučujem se svima, prošlima, sadašnjima i budućima...).
Da rezimiram: BCM43142 radi s Debian Jessie kernel 3.11. Ne radi s Debian Jessie kernel 3.12. Kako bi mogla proraditi?
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
to ti je problem firmwarea koji očito ima problem sa drugi mkernelom. gotovo sigurno ti je riješenje u rekompilacij dotičnog firmwarea (ako je moguće) ili nalaženju za taj kernel.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10321
Moderator
Postovi: 10321
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
na tvom mjestu bi vratio kernel 3.11 i ne bi se previše zamarao novijim kernelima. na koncu, bitno je da stvar radi, je** najnovije kernele ;)
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware
kali je debian based;

http://www.kalilinux.net/community/thre ... -kali.814/

generalno, treba patchirati driver i ponovo ga zbildati.
...."Have you mooed today?"...
..It’s that time of the decade: I’m reinstalling Debian..
Avatar
Postovi: 5678
Postovi: 5678
Pridružen/a: 28 vel 2009, 16:36
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 41 puta
salkof je napisao/la:na tvom mjestu bi vratio kernel 3.11 i ne bi se previše zamarao novijim kernelima. na koncu, bitno je da stvar radi, je** najnovije kernele ;)


Pa, ukoliko mi treba dulja i stabilna veza, kroz Grub aktiviram kernel 3.11 i onda radi. Međutim, nadogradnje ipak imaju valjda neku korisnu svrhu, i stariji kernel vjerojatno ima nekih drugih nedostataka u odnosu na noviji. Možda ne zaključujem pravilno, ali progoni me misao da je samo neka sitnica 'mrvicu' poremećena i eto... Tražit ću dalje, samo zanimljivo je da nisam jedini kojem se problem pojavio s novim kernelom.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
glaskoncILLa je napisao/la:kali je debian based;

http://www.kalilinux.net/community/thre ... -kali.814/

generalno, treba patchirati driver i ponovo ga zbildati.


Hvala, ovo sam također vidio, ali taj link nisam uvrstio među gornje navedene. Priznajem da mi nije (bilo i ostalo!) posve jasno o čemu su raspravljali, pa sam odgodio za drugi put.
Avatar
Postovi: 1058
Postovi: 1058
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 149 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
Kompajliraš sebi najnoviji kernel 3.13 , nego oduzimaš vrijeme
Avatar
Postovi: 1799
Postovi: 1799
Pridružen/a: 15 sij 2014, 09:37
Lokacija: Zaljev svetaca
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
OS: Leap 15.1 / Hera 5.1
rudar je napisao/la:Pa, ukoliko mi treba dulja i stabilna veza, kroz Grub aktiviram kernel 3.11 i onda radi. Međutim, nadogradnje ipak imaju valjda neku korisnu svrhu, i stariji kernel vjerojatno ima nekih drugih nedostataka u odnosu na noviji.

naglasak je na ovome "vjerojatno". Osjećaš li prednosti u radu novijeg kernela u odnosu na 3.11? Osjećaš li ikakvu razliku, osim što ti na novijem ne radi wireless?
Ne vidim razloga kompliciranju i tucanju mermera ako ti sve radi na starijem kernelu...
Avatar
Postovi: 8902
Postovi: 8902
Pridružen/a: 28 lip 2009, 22:49
Podijelio/la zahvalu: 209 puta
Primio/la zahvalu: 245 puta
Spol: M
OS: Slackware

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 21 gostiju.