Sada je: 23 ruj 2020, 23:12.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav svima,
Znaci problem je sljedeci, pri instalacije bilo koje distribucije (novije), pri bootanju se javlja crni ekran, koji se izbjegne sa postavkom no mode set, instalacija se izvrši normalno, pri pokretanju instaliranog sustava opet crni ekran, znaci opet se mora kretat iz no modeset-a.
Kada se i uspije doci do toga da se pali i normalno ulazi u sustav bez ikakvih postavka u boot-u, sustav je ( primjer mint16 ) u rendering mode-u, znaci grafa je nikakva ne prepoznaje karticu jako sporo sve radi.
Na forumu sam naisao na jedan slican post, i jedino rjesenje ( znaci rijesen post ) je bilo da se instalira mint9, s time da sam gledo jos po raznim foromimia, znaci probao sam i blacklight=on i xorg i update i intalaciju grafe i jos milijon kombinacija i nisam mogao naci nista sto bi funkcioniralo.
Stavit cu ako nista drugo mint9 ali voli bih raditi i koristiti se sa 16-icom, pa vas molim za pomoc prije moje zadnje solucije, znaci minta 9.
Unaprijed hvala

I da li znate bi li 13-ica koja ima LTS do 2017 funkcionirala ?
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
Nemoj instalirati Mint 9, jer je zastario i ne podržavaju ga još od proljeća prošle godine. Provjeri ovdje kakvo je stanje s verzijama distre: http://www.linuxmint.com/oldreleases.php
Podijelio/la zahvalu: 62 puta
Primio/la zahvalu: 102 puta
Stanje je da sam probao staviti 13 i nista opet crni ekran, sumnjam onda da bi verzije koje jos prdzavaju radile a to su 14, 15, 16 ako ne radio 13, a za 9 sam na ovom fomumu nasao post koji tvrdi da rad, znam da je ztarija verzija i da se ne podrzava ali jednostavno ne mogu nac rjesenje koje bi me trajno i kvalitetno maknulo od tog crnog ekrana na bootu
Mint 9 je stavljen i radi normarlno, ali to nije rjesenje, molim vas ako netko zna ili ako ima netko tko ima vise znanja da jos pokusa pomoc

Lp
ne znam jesi li bio na ovoj stranici i probao s onime što oni imaju tamo:

https://01.org/linuxgraphics/
https://01.org/linuxgraphics/downloads

Mint 13-ica ti ima 3.2 kernel, koliko se sjećam, a temeljen je na Ubuntu 12.04, pa nek ti to bude orijentacija za verzije koje trebaš
Primio/la zahvalu: 6 puta
jesam ali od toga nista, ali sam dosao do necega prego xorg/a istalirao sam najnoviju verziju, dosao do ljubicatog boot screena, i onda dobio podatak, broken pipe, i od tud se vise nisam maknuo
stvar je u kernelu i driverima . instaliraju novi mint 16+ ili novi kernel kompiliraj . ne kužim zasto uopće koristis te prastare distre ?
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 169 puta
Primio/la zahvalu: 279 puta
Spol: Y
Pa koliko vidim koristi jer mu jedino taj stari Mint ne pravi problem sa crnim ekranom. Možda noviji kernel i driver za grafiku stavljaju rezoluciju koju monitor ne može da prikaže. Meni se to desilo na jednom kompu pa sam napravio xorg.conf sa parametrima za rezoluciju za koju znam da radi. Jer definitivno su drajveri problem, čim ovi generički (koje pokrećeš kada dodaš nomodeset komandu) rade.
Podijelio/la zahvalu: 32 puta
Primio/la zahvalu: 34 puta
dada u driverima je problem, upravo u grafici gma4500mhd, jednostavno je ne prepoznaje niti jedna nova distibucija, nado sam se da ce se nesto izmjenit na ubuntu 14.04, ali nista, a i dao sam laptop prijatelju koji je dosta dobro upoznat sa linuxom i niti on nije uspio nista napraviti
Problem je u driverima (i kernelu) ali prilikom isprobavanja ostalih distri, dali se isto ponaša sa različitim okruženjima?
Mint 9 koristi kernel 2.6 a sada je jako malo distri koje koriste kernel 2.xx

Neznam dali da provaš staviti:
ROSA Marathon LTS (desktop)
gNewSense (ima kernel 2.6)
Podijelio/la zahvalu: 69 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.