Sada je: 16 lis 2019, 22:35.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

shrike je napisao/la:ak ne vrtiš fstrim i nemaš discard mount opciju, performanse diska će padati.

Vrijedi li ovo i za HDD?
@shrike, možeš li malo detaljnije podijeliti svoje znanje, kako bi i mi slabije upućeni poboljšali/zadržali te performanse diska.
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 199 puta
Primio/la zahvalu: 250 puta
Spol: M
Vl@do je napisao/la:
shrike je napisao/la:ak ne vrtiš fstrim i nemaš discard mount opciju, performanse diska će padati.

Vrijedi li ovo i za HDD?
@shrike, možeš li malo detaljnije podijeliti svoje znanje, kako bi i mi slabije upućeni poboljšali/zadržali te performanse diska.

To je problematika vezana uz SSD-e ne i klasične diskove, arch wiki ima dobar segment o tome vezano za SSD-e: https://wiki.archlinux.org/index.php/So ... Drive#TRIM

U njemu ima i ova lijepa usporedba pada performansi (sa time da postaje gore što više vremena prođe bez fstrima/discard): https://www.techspot.com/review/737-ocz ... page9.html
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 158 puta
Primio/la zahvalu: 269 puta
Spol: Y
I ja sam primjetio da je komp nako odrađene Trim funkcije malo življi pa sam htio da to radim dnevno umjesto tjedno, kako je automatski postavljeno.

Eh tako @Shrike sad me zanima kako se postavlja "discard mount". Dali je dovljno promjeniti sadržaj fstrim datoteke u "/etc/cron.weekly" kako je OVDJE opisano ili se to radi drugačije (promjena u fstab) ?

Pozz
Sinko moj, vidiš što ti je život ....
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
NoMaam je napisao/la:I ja sam primjetio da je komp nako odrađene Trim funkcije malo življi pa sam htio da to radim dnevno umjesto tjedno, kako je automatski postavljeno.

Eh tako @Shrike sad me zanima kako se postavlja "discard mount". Dali je dovljno promjeniti sadržaj fstrim datoteke u "/etc/cron.weekly" kako je OVDJE opisano ili se to radi drugačije (promjena u fstab) ?

Pozz

Promijeniš fstab u tipa ovo:

Kod: Označi sve
UUID=43cd829f-7db8-4790-ad33-1ccc4851892d /               ext4    errors=remount-ro,discard 0       1

ak ne koristite UUID isti je vrag, samo /dev/sda ili što već je.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Moderator
Moderator
Hvala @Shrike :bok

Pozz
Sinko moj, vidiš što ti je život ....
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 38 puta
To usporenje SSD-a koje izmjeri sintetika je kao i gubitak snage dizel motora nakon što odvrti 100 ili 200 k km pa se krene sa savjetovanjem da treba koristiti razne aditive za gorivo kako bi se motor pročistio i vratila mu se snaga jer je eto vozač/vlasnik osjetio da mu auto više ne ide kao kad je bio novi... jednom riječju bullshit :-D

Trenutno koristim po raznim laptopima 5-6 SSD-a različitih proizvođača, različitih kapaciteta (od 128 do 512 GB) sa različitim kontrolerima i jedino im je zajedničko što svi koriste MLC čipove (SLC su mi za kućnu upotrebu ipak neisplativi) i što ih držim popunjene do 70% kapaciteta i usporenje o kojem govorite je meni kako korisniku neprimjetno i nevidljivo (ako uopće postoji).

Drugim riječima, usporenje SSD-a ćete osjetiti ako imate premali kapacitet SSD-a pa ga većinu vremena držite popunjenog 90/95%.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T440p
Intel Core i5-4300M
Intel HD Graphics 4600
16GB DDR3L
1xSanDisk X400 512 GB & 1x240GB Intel 2500 Pro
15.6" FHD IPS anti-glare
6 & 9 cell Li-Ion battery
Slika: dio kolekcije

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 573 puta
Primio/la zahvalu: 748 puta
bertone je napisao/la:gubitak snage dizel motora nakon što odvrti 100 ili 200 k km pa se krene sa savjetovanjem da treba koristiti razne aditive za gorivo kako bi se motor pročistio i vratila mu se snaga jer je eto vozač/vlasnik osjetio da mu auto više ne ide kao kad je bio novi...

Eh, pa tek se tada razradia ... nije ti dobar primjer. :hihi

SSD
+ 8 GB i više RAM-a = TMPFS >4GB
Podijelio/la zahvalu: 68 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Spol:
bertone je napisao/la:To usporenje SSD-a koje izmjeri sintetika je kao i gubitak snage dizel motora nakon što odvrti 100 ili 200 k km pa se krene sa savjetovanjem da treba koristiti razne aditive za gorivo kako bi se motor pročistio i vratila mu se snaga jer je eto vozač/vlasnik osjetio da mu auto više ne ide kao kad je bio novi... jednom riječju bullshit :-D

Trenutno koristim po raznim laptopima 5-6 SSD-a različitih proizvođača, različitih kapaciteta (od 128 do 512 GB) sa različitim kontrolerima i jedino im je zajedničko što svi koriste MLC čipove (SLC su mi za kućnu upotrebu ipak neisplativi) i što ih držim popunjene do 70% kapaciteta i usporenje o kojem govorite je meni kako korisniku neprimjetno i nevidljivo (ako uopće postoji).

Drugim riječima, usporenje SSD-a ćete osjetiti ako imate premali kapacitet SSD-a pa ga većinu vremena držite popunjenog 90/95%.

Naravno da postoji i osjeti se i u realnom workloadu bez ikakve sintetike.
Moderator
Moderator
Kako je meni lijepo... ja ništa ne osjetim :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T440p
Intel Core i5-4300M
Intel HD Graphics 4600
16GB DDR3L
1xSanDisk X400 512 GB & 1x240GB Intel 2500 Pro
15.6" FHD IPS anti-glare
6 & 9 cell Li-Ion battery
Slika: dio kolekcije

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 573 puta
Primio/la zahvalu: 748 puta
bertone je napisao/la:Kako je meni lijepo... ja ništa ne osjetim :-D

Da provrtiš fstrim bi osjetio :D Iako, možda ti distra ima cron neki koji to vrti automatski pa misliš da ti ne treba.
Moderator
Moderator

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.