Sada je: 25 ruj 2020, 21:33.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

OEM ubuntu
23 vel 2015, 15:37
Evo jedna metoda kada je potrebno na više računala instalirati ubuntu te pritom želite imati instalacijsku proceduru na skrivenoj disk particiji. Također je metoda dobra u slučaju težih problema kada je proizvođač računala raznim trikovima otežao instalaciju drugog os-a osim onog koji je predinstaliran :

Znači, povadim diskove van iz mašina, stavim ih u clon stroj, odjednom na svima njima odradim format, kreiram skrivenu particiju te na nju stavim oem ubuntu iso. Vratim diskove u matične strojeve, biose na default i tada se prilikom prvog paljenja odradi generička ubuntu instalacija, baš kao da ste kupili npr dell-a sa predinstaliranim ubuntom...

slika

Nije neka pamet, ali možda nekome pomogne u pomanjkanju drugih mogućnosti....( na jednom drugom portalu kolega nikako nije mogao instalirati linux na oem laptop pa me to potaklo da postupak stavim i ovdje jer je stvarno jednostavan a niko ga se ne sjeti u datom trenutku )
:-D

EDIT: by bertone
Zadnja izmjena: Max Bunker; 23 vel 2015, 17:00; ukupno mijenjano 1 put/a.
Max Bunker
Max Bunker
Max Bunker je napisao/la:Evo jedna metoda kada je potrebno na više računala instalirati ubuntu te pritom želite imati instalacijsku proceduru na skrivenoj disk particiji. Također je metoda dobra u slučaju težih problema kada je proizvođač računala raznim trikovima otežao instalaciju drugog os-a osim onog koji je predinstaliran :

Znači, povadim diskove van iz mašina, stavim ih u clon stroj, odjednom na svima njima odradim format, kreiram skrivenu particiju te na nju stavim oem ubuntu iso. Vratim diskove u matične strojeve, biose na default i tada se prilikom prvog paljenja odradi generička ubuntu instalacija, baš kao da ste kupili npr dell-a sa predinstaliranim ubuntom...

slika

Nije neka pamet, ali možda nekome pomogne u pomanjkanju drugih mogućnosti....( na jednom drugom portalu kolega nikako nije mogao instalirati linux na oem laptop pa me to potaklo da postupak stavim i ovdje jer je stvarno jednostavan a niko ga se ne sjeti u datom trenutku )
:-D

Znaš li što si nam ovim rekao? Ravno - ništa. :pogled_dolje
Arch Linux Install Script
Hash Checker
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my days but you man... you're special!
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 272 puta
Primio/la zahvalu: 348 puta
Spol: M
Je, u pravu si, ništa nisam rekao, a sad sam i prepravio pa da je odmah vidljivo da je ništa.
Dojadio mi je taj vaš stav pa je ovako lakše...

Bude admin obrisao i sve ok.
Max Bunker
Max Bunker
ovo što je Max predložio je kulna metoda instalacije za relativno malen broj instalacija. prava je igra mrežno instaliranje više desetaka/tisuća instalacija istodobno ;)
Podijelio/la zahvalu: 199 puta
Primio/la zahvalu: 238 puta
Ja neću brisati temu, dapače razmišljam da vratim obrisano u tvoj prvi post.
I ne razumijem tvoj stav da ti je dojadio "naš" stav.. imao si ideju kako zaobići problem i to si napisao. Kome se ne sviđa nek ne čita, a za sve što bilo tko od nas napiše unaprijed znamo da možemo popušiti kritiku ili pohvalu no ako ćemo unaprijed razmišljati da li je nešto pametno ili ne, onda će nam forum zjapiti prazan :pogled_dolje

Da ti se da, mogao bi malo i proširiti tekst, kvalitetnije i opširnije napisati što si i kako sve napravio, složiti par prigodnih slika pa bi se moglo objaviti i kao članak.. jbg, najlakše je odustati :zabrinut
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T440p
Intel Core i5-4300M
Intel HD Graphics 4600
16GB DDR3L
1xSanDisk X400 512 GB & 1x240GB Intel 2500 Pro
15.6" FHD IPS anti-glare
6 & 9 cell Li-Ion battery
Slika: dio kolekcije

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 578 puta
Primio/la zahvalu: 818 puta
Pa sve ima svoje granice, i fakat mi je dojadilo da se skoro sve kaj napišem ovdje dočeka na nož.
Pišem u nadi da će nekome pomoći to kaj sam napravio više stotina ili tisuća puta , jer sam i sam nekad tako skupljao znanje i stvarno mi u životu netreba da vodim jalove i nekonstruktivne rasprave sa pojedincima.

Članak mi nepada napamet da ovdje pišem niti da sijem razdor pa kaj se mene tiče slobodno obriši temu.

Postupak koji sam naveo i je za manji broj instalacija pogotovo u verziji za pc bez neta ( u trenutku instalacije ) jedino kaj sam zaboravio napisati da treba sitne izmjene u grubu napraviti da bi se taj iso sa harda uopće pokrenuo.

Tutorijala za to ima bezbroj po netu tako da nema smisla da pišem više o tome. Tnx.
Max Bunker
Max Bunker
Max, ja nisam rekao da je tvoj postupak loš ;)
to je odlična stvar za koliko toliko automatiziranje instalacije za manji broj računala ;)
što se mene tiče, malo detaljnije opiši postupak i to će biti jako vrijedan članak ;)
Podijelio/la zahvalu: 199 puta
Primio/la zahvalu: 238 puta
bertone je napisao/la:Da ti se da, mogao bi malo i proširiti tekst, kvalitetnije i opširnije napisati što si i kako sve napravio, složiti par prigodnih slika pa bi se moglo objaviti i kao članak.. jbg, najlakše je odustati :zabrinut

Upravo ovo. To sam i rekao, napisano je ravno ništa. Trebalo je objasniti što i kako, možda dati i kakav link, ovako je samo informacija o tome da se to može, što vjerujem većina i zna da se može.

@Max: Sorry, kritiku si shvatio preosobno. Htio sam te samo potaknuti na ovo gore što sam citirao. Nikakvi noži, palice, nunčake i štatijaznam. ;)
Arch Linux Install Script
Hash Checker
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my days but you man... you're special!
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 272 puta
Primio/la zahvalu: 348 puta
Gle @Max, nekidan sam napisao u temi o tweakanju ubuntua kako sam u dcofu našao gdje se isključuje Overlay Scrollbar i to sam stavio u temu jer sam smatrao da time mogu nekome pomoći.
JH-IM je na to odgovorio da ta mogućnost gašenja Overlay Scrollbara postoji i u UTT (što nisam znao jer ga ne koristim) no to nisam shvatio kao napad na ono što sam napisao već kao na dobrodošlu dupunu onog što sam napisao jer time drugi korisnici sad imaju dvije mogućnosti za gašenje Overlay Scrollbar ako ga ne žele.
I da, možda to negdje ima već napisano na netu i možda se to moglo za dvije sekunde naći na netu da da sam išao tražiti no nisam.. kao što i ovdje ne pišemo za nekoga iz Zanzbara već za ljude iz Hr i okolnih zemalja kako bi na lako razumljivom jeziku našli riješenje za neki problem.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T440p
Intel Core i5-4300M
Intel HD Graphics 4600
16GB DDR3L
1xSanDisk X400 512 GB & 1x240GB Intel 2500 Pro
15.6" FHD IPS anti-glare
6 & 9 cell Li-Ion battery
Slika: dio kolekcije

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."