Sada je: 29 ožu 2024, 07:28.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Već sam se bio poveselio da sam gotov s instaliranjem dodatnih uređaja na Mint, kad za Skype mi treba kamera. Kako imam appleovu stolnu fireware kameru treba instalirati drivere. Naime probao sam razne kamere na Win. i na OS X pa ovoj kameri ostale nisu do koljena. Jedini problem je što je stara pa tada nije bilo čipova za snimanje pri slabijem svijetlu. Slika je tamnija i zrnata ali ne toliko da se nemože vidjeti. Inače je slika jasnija od većine USB kamera srednje klase a video da i ne govorim, puno je fluidniji i jasniji.
Zato bih volio nju instalirati. Našao sam nešto uputa sam pokušao po njima ali fali nekih kernela ili ih ne nalazim ili neznam instalirati.
http://www.linux-hardware-guide.com/201 ... ght-webcam
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1162294
Treba me malo pogurati da mi uspije. Hvala na pomoći ! :welcome:
Privitak/ci
Screenshot.png
Screenshot.png (42.61 KiB) Pogledano 1686 put/a.
Zadnja izmjena: oldman; 17 tra 2015, 21:09; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Postovi: 624
Postovi: 624
Pridružen/a: 25 stu 2011, 17:12
Lokacija: vanjski otok
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Manjaro Mate,Mint 17.3
oldman je napisao/la:Već sam se bio poveselio da sam gotov s instaliranjem dodatnih uređaja na Mint, kad za Skype mi treba kamera. Kako imam appleovu stolnu fireware kameru treba instalirati drivere. Naime probao sam razne kamere na Win. i na OS X pa ovoj kameri ostale nisu do koljena. Jedini problem je što je stara pa tada nije bilo čipova za snimanje pri slabijem svijetlu. Slika je tamnija i zrnata ali ne toliko da se nemože vidjeti. Inače je slika jasnija od većine USB kamera srednje klase a video da i ne govorim, puno je fluidniji i jasniji.
Zato bih volio nju instalirati. Našao sam nešto uputa sam pokušao po njima ali fali nekih kernela ili ih ne nalazim ili neznam instalirati.


Nisam se dosada susretao sa tom kamerom, ali sam malo proučio tvoj problem iz čiste radznalosti. Evo mojih razmišljanja.
Ove upute su nepotrebne, jer spomenuti paketi već su instalirani s novijim verzijama ,-22, pa u repoima niti nema verzije -13, zato ona greška.
Pod pretpostavkom da tim uputama dosad ništa nisi pobrljao, ovo što slijedi trebalo bi srediti stvar:
otvori synaptic i pokreni instalaciju paketa isight-firmware-tools, i slijedi uputstva čarobnjaka, next,next, itd
Ovo bi trebalo raditi ako imaš dual boot sa mac os-om, jer če ti prilikom instalacije paketa, čarobnjak automatdki povući potreban eplov firmware. Nakon toga je dovoljno rebutat i uštekat kameru. Možeš i sam pogledati u /lib/firmware dali ti je smjestio isight.fw ili tak neki naziv u taj folder.

( a ako ne proradi tako, uštekaj kameru, pa postaj izlistanje naredbe lsusb
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
Još me buni ovo https://help.ubuntu.com/community/Macte ... ppleiSight jer mi se čini da je instalacija stolne i ugrađene drugačija. Tamo piše da je najviše OS do 10.5 dok je moj 10.8 tako da je iznad. Mislim da mi je na starom stroju još ostao 10.5 pa mogu skinuti taj kext i prebaciti ga Linux. Hvala na informaciji za taj paket -22 jer njega ima ali nisam znao da je OK. :-D
Avatar
Postovi: 624
Postovi: 624
Pridružen/a: 25 stu 2011, 17:12
Lokacija: vanjski otok
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Manjaro Mate,Mint 17.3
neznam dali postoji razlika u instalaciji stolne i ugrađene, ali ono gore ti je sigurno za stolnu. Obrati pažnju da se nakon svakog neuspješnog pokušaja, mora u potpunosti ukloniti onaj mintov paket za ekstrakciju firmwera i ponovno instalirati. isight-firmware-tools. Tako sam barem ja shvatio. Igraj se. Prvo probaj sa postojećom verzijom maca. Ako ne proradi, probaj iskopirati sa starije verzije.
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
Odupire se svim snagama. :ljut2 Bit će da negdje griješim. Ne nalazim pravu opciju.
Avatar
Postovi: 624
Postovi: 624
Pridružen/a: 25 stu 2011, 17:12
Lokacija: vanjski otok
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Manjaro Mate,Mint 17.3
oldman je napisao/la:Odupire se svim snagama. :ljut2 Bit će da negdje griješim. Ne nalazim pravu opciju.


možeš li napisati dvije, tri, rečenice kako si pokušao, što si točno napravio kad se odupro.
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
teorijavelikogpraska je napisao/la:
oldman je napisao/la:Odupire se svim snagama. :ljut2 Bit će da negdje griješim. Ne nalazim pravu opciju.


možeš li napisati dvije, tri, rečenice kako si pokušao, što si točno napravio kad se odupro.


Evo ja sam sada sebi iako mi netreba, instalirao sve što treba za isight kameru, a uopće nemam nikakav mac os. Trebalo mi je pet minuta. Znači možeš i ti, bez obzira na tvoju verziju mac osa.
idi na ovaj link i slijedi korake kako tamo piše. Valjda je stranica u redu. Na toj stranici ti piše kako do eplovog drivera. samo klikneš i skini si zip fajl. Unzipaj ga u /home/tvojeime. Onda si prvo deinstaliraj isight-firmware-tools. Odmah si u synapticu pokreni ponovo instalaciju isight-firmware-tools. Kada te pita želiš li ekstrakciju klikni naprijed. Zatražit će lokaciju, izbriši onu eplovu i upiši ovu lokaciju /home/tvojeime/točannazivfajla i klikni naprijed. Instaler će sam izvući firmwer i smjestiti ga u /lib/firmware. Restartaj i prikači si kameru.Evo to ti je sva mudrost, a možeš i dosljedno pratiti korake sa ovog linka.

https://turanct.wordpress.com/tag/appleusbvideosupport/
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
Evo postupak po ovom. Na USB sam kopirao taj VideoSupport i prebacio ga u Download kao i firmvare tools. Žao mi je šta se mučiš, ali nisam uspio jer negdje fulam.
Snimka Terminala. Sram me , ali ne kužim u čemu griješim.
Privitak/ci
Slika4.jpg
Slika4.jpg (72.26 KiB) Pogledano 1610 put/a.
iSight-guide.jpg
(118.26 KiB) Nije preuzeto niti jednom.
Avatar
Postovi: 624
Postovi: 624
Pridružen/a: 25 stu 2011, 17:12
Lokacija: vanjski otok
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Manjaro Mate,Mint 17.3
Da možda ne zeza jer imam Linux 64 bita?
Privitak/ci
Screenshot-1.png
Screenshot-1.png (86.81 KiB) Pogledano 1606 put/a.
Avatar
Postovi: 624
Postovi: 624
Pridružen/a: 25 stu 2011, 17:12
Lokacija: vanjski otok
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Manjaro Mate,Mint 17.3
Kad mi završi instalacija ispada da se nije sve instaliralo.
Privitak/ci
Sl.2.png
Sl.2.png (46.27 KiB) Pogledano 1603 put/a.
SL 1.png
SL 1.png (93.94 KiB) Pogledano 1603 put/a.
Avatar
Postovi: 624
Postovi: 624
Pridružen/a: 25 stu 2011, 17:12
Lokacija: vanjski otok
Podijelio/la zahvalu: 5 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Spol: M
OS: Manjaro Mate,Mint 17.3

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 12 gostiju.