Sada je: 10 kol 2020, 23:14.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

sidex je napisao/la:zanima me kakav je Kali Linux, jeli bolji od ubuntu ili nekog drugog? Htio bi instalirati po prvi puta linux,a ne znam koji da izaberem.

Mislim da ćeš u ovoj temi naći sve potrebne odgovore ;)
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T440p
Intel Core i5-4300M
Intel HD Graphics 4600
16GB DDR3L
1xSanDisk X400 512 GB & 1x240GB Intel 2500 Pro
15.6" FHD IPS anti-glare
6 & 9 cell Li-Ion battery
Slika: dio kolekcije

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 576 puta
Primio/la zahvalu: 797 puta
Spol: M
OK, hvala
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
sidex je napisao/la:zanima me kakav je Kali Linux, jeli bolji od ubuntu ili nekog drugog? Htio bi instalirati po prvi puta linux,a ne znam koji da izaberem.

Riječ "bolji" je subjektivna te je nepotrebna s obzirom na to da si početnik. Ako hoćeš instalirati i koristiti distribuciju linuxa bez da moraš pretjerano zadirati "ispod haube" i/ili te to ne zanima uzmi neku od *buntu (Ubuntu/Kubuntu/Xubuntu/....) distribucija ovisno o konfiguraciji računala. Ako želiš znati kako i zašto nešto radi onda preporučujem dokumentaciju i instalaciju (Debian, Archlinux, Slackware, ...) te dovoljno vremena i volje.

Počni od: http://wiki.open.hr/wiki/Linux_za_po%C4%8Detnike

Što se Kali Linuxa tiče možeš ga slobodno zaboraviti. Ne treba ti ako ti je ovo prva instalacija "neke" distribucije.

Sretno :-D
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 8 puta
Pročitaj malo o LinuxMintu i Ubuntuu i odaberi što ti se više svidi.

Za oba sistema imaš veliku korisničku bazu, kako na ovom forumu, tako i na stranima... i ne bi trebalo biti problema da se sam snađeš ili dobiješ eventualnu pomoć ako negdje zapne.

Nadalje, najbolje ti je oba skinuti i putem USB-a ili DVD-a ih isprobati kao Live distribuciju kako bi provjerio kako se tvoj hardver slaže s njima te kako izgledaju, gdje je što i sl.

Za ostalo malo prelistaj forum i naslovnicu (recenzije).
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T440p
Intel Core i5-4300M
Intel HD Graphics 4600
16GB DDR3L
1xSanDisk X400 512 GB & 1x240GB Intel 2500 Pro
15.6" FHD IPS anti-glare
6 & 9 cell Li-Ion battery
Slika: dio kolekcije

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 576 puta
Primio/la zahvalu: 797 puta
sidex je napisao/la:Htio bi instalirati po prvi puta linux,a ne znam koji da izaberem.

Baci oko i na Manjaro. Sprži si live DVD ili stavi na USB stick pa bez obaveze pokreni live da vidiš kako radi na tvom stroju. Kad skidaš .iso sliku (ovisno o tvom hardveru), odaberi 32-bitnu verziju koja radi gotovo na svim mašinama.
Znači, za početak isprobaj u live modu nekoliko njih (Uvuntu, Mint, Manjaro....) pa ćeš lakše odlučiti, a neke ćeš možda u startu eliminitati ako ne prorade kako treba na tvom hardveru.
EDIT: u tvom profilu ne vidimo spec. tvog računala pa je teško reći koju distru odabrati. Savjetujem da nam se predstaviš u temi za početnike (ne ti, nego tvoj stroj), pa ćemo lakše dalje.
Kali zaboravi, kao što je već rečeno, a sa sljedećim pitanjima nastavi u temi vezanoj za konkretno pitanje. Ako već ne postoji sličan problem, otvori novu temu.
L.P. i dobrodošao. :-)
Moj pogled na sve to.
Glavna snaga GNU/Linuxa nije besplatnost, nego SLOBODA.
http://wiki.open.hr/wiki/Linux_CLI_naredbe
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 206 puta
Primio/la zahvalu: 261 puta

Mint je najviše user-friendly za nekoga tko prvi puta ulazi u svijet linuxa. Kao što ekipa kaže, ima odličnu osnovu, veliku zajednicu koja rješava probleme, dobru dokumentaciju i jednostavne upute. U VirtualBoxu skini i pokreni sve Mintove "okuse" na jednom mjestu.
Za osnoven upute pogledaj službenu stranicu, naš forum, portal i wiki.
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Kali je linux kao i svaki drugi, samo što ima hrpu predinstaliranih programa za testiranje sigurnosti sustava.
Malo je problem za potpunog početnika što je to Debian rolling release, tako da može ponekad doći do problema u održavanju, za koje ipak treba nešto iskustva.

Osim tofa, Kali već ima milijun instaliranih stvari u paketu, tako da je to jednostavno prevelika navala na nesretnog početnika.

Ako te baš zanima sigurnost sustava i mreže, to što ljudi nazivaju Mint ili Ubuntu početničkom distrom ne znači da su one manje sposobne u tome. Praktički svaki linux već dolazi s vrlo sposobnim alatima i komandama i ako samo njih naučiš koristiti, bit ćeš u tome ko riba u vodi. Zato lijepo uzmi Mint ili nešto slično, prvenstveno nauči osnovne komande što imaš u wikiju. Uz osnovne, dobro će ti poslužiti komande poput ifconfig, top, ps.
Za kontrolu mreže, preporučio bih ti prvenstveno nmap, netstat, tcpdump ili bolje Wireshark, inssider za wifi signal i etherape za pregled konekcija.

Mislim da ti je to dovoljno za po doma, a osim toga, daje ti dobru osnovu, bolji pogled na stvari i na odgovornosti ako se misliš dalje usavršavati u tim stvarima.
Koliko vidim, sad se u svijetu naveliko traže baš takvi stručnjaci.

edit: I da, tu i tamo baci pogled na temu "Tete dana" u podforumu "Razno". To je jako važan dio linuxa.
"Hodor bre foobar"
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 341 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.