Switch to full style
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.
Odgovori

Promjena boot logo-a unutar BIOS-a

27 sij 2016, 08:28

Ma dakle, probah zamijeniti splash logo ili boot logo, nazovite ga kako hoćete, unutar BIOS-a matične ploče. Po svemu sudeći, može se, no ispada nikako da naletim na pravi alat, što li?! Dakle, radi se o matičnoj ploči baziranoj na intel CPU-u, a BIOS je AMI-jev, zadnja APTIO 5 revizija (dakle modularan je, UEFI je). Nađoh više alata za napraviti to, a onaj s kojim bi trebalo to učiniti bez problema je "ChangeLogo.exe". Uspjeh čak doći do zadnje revizije tog programčića no jednostavno ne ide. Greška je ta da mi izbaci da unutar toga ROM-a nema loga (radi se o jednostavnoj JPG ili BMP sličici). Naravno, moja intencija je staviti Tux-Linux logo :-D . Eto, možda se netko susreo s dotičlnim problemom pa riješio. Da, osim toga, problem je što sa jednim drugim alatom (MMTool.exe) ne mogu pronaći sam logo modul tj. njegov pripadajuću GUID. Eto. Znam da je možda bezpredmetno, no opet, ako se može, a čovjeka veseli, zašto ne?! Hvala svima koji nađu za shodno nešto smisleno odgovoriti!

Re: Promjena boot logo-a unutar BIOS-a

27 sij 2016, 22:52

Evo, do odgvorim sam sebi. Riješeno! Sada. kada se stroj pali, budi iz sleepa, evo ga! :-D
Privitak/ci
tux.jpg
tux.jpg (27 KiB) Pogledano 2589 put/a.

Re: Promjena boot logo-a unutar BIOS-a

27 sij 2016, 22:57

Super :thmb-up

... a još više bi bilo super da si postupak i potrebne alate podijelio s nama jer koliko vidim imao si 48 pregleda upita, tj. posta, iz čega je lako zaključiti da zainteresiranih ima no da nitko nije znao kako :hmm

Re: Promjena boot logo-a unutar BIOS-a

28 sij 2016, 14:56

Hmmm da! Ali to bi onda zahtjevalo nekakav dodatan trud od mene. Pa tko će to meni platit?! Ha?! :hihi

Ma vidi, kod mene je bila ova situacija. Imam tu neku mini itx pločicu, baziranu na intel z97 chipsetu i AMI Aptio 5 UEFI "BIOS-u". To je ono što je bitno u ovoj priči. E sada. Imao sam taj problem što je inicijalni bios koji su strpali u tu ploču bez dijela koji dolazi uz standardno kompajlirani AMI bios, a koji točno kaže koji je modul točno sam logo. To je razlog zbog kojega programski alatić koji se nalazi unutar AMI suite za razvoj njihove zadnje iteracije UEFI BIOS-a nije bio u mogućnosti prepoznati dotični modul (u biti JPG datoteka).

Naravno, kada ideš s nekim hex editorom po samom BIOS-u, možeš uredno "natrapati" na taj modul, dapače, možeš ga i ubaciti unutra no onda ti ostaje problem "kidanja" sigurnosnih certifikata i dobiješ BIOS koji moraš forsirati ne reprogramiranje tj. reći mu da zaboravi na to što nije potpisan i verificiran.

E, onda pogledah na njihovoj WEB stranici kad ono tamo postoji još dvije novije revizije BIOS-a i vidi vraga, ova zadnja je rađena bez njihovog petljanja po strukturi BIOS-a i na divno čudu izostavili su i verifikaciju tako da se može "švrljati" po BIOS bez problema (opet naravno sa pravim alatom, inače radi se o AMIBCP.exe tj. AMIBCP64.exe).

E dakle, što Vam treba? Treba Vam sam BIOS (datoteka sa rom, bin ili fd ekstenzijom koja je veličine od 6 do 8 Mb) te programičić "ChangeLogo.exe" ili "ChangeLogo64.exe". Pomoću njega ekstrahirate sam JPG modul tj. datoteku iz BIOS-a. Tu datoteku editirate (Gimp, Inkscape) ili napravite drugu istih dimenzija i osobina te opet pomoću istog programa injektirate unutar ROM-a.
Naravno, nakon ovoga je potrebno izvršiti reflash BIOS-a (u mom slučaju sam to napravio s FPT.exe, a tako da sam butao sistem s DOS butabilnog USB-a te samo upisao "fpt -f bios.fd", pričekao da se izvrši reprogramiranje i to je to).

Sam proces flashanja zna trajati i do 1 min. tako da budite spremni na to. Osim toga, lijepo je što Vam san FPT.exe daje i informaciju što radi tako da je čitav proces transparentan (prvo verificira kompletan ROM, potom svaki pojedini modul obriše s određene memorijske lokacije te na njegovo mjesto upisuje novi, a onda opet radi verifikaciju dali je to ispravno upisao...)

Uglavnom, to je to. I da! Molim Vas, budite jako, jako pažljivi s ovim alatima, koje, uzgred budi rečeno, sve možete pronaći na internetu. Ako Vam zapne, ja Vam pošaljem, samo se javite! Da! Postoji, kao što i sami vidite, x mjesta gdje možete otići u krivom smjeru tako da, znate onu staru pravničku da sve ovdje opisano radite na VLASTITU odgovornost (žilet ograda jel' :zamisljen ).

Isprika na neuredno napisanom tekstu ali budući je na brzinu, vjerujem da će poslužiti svrsi :-D !
Privitak/ci
AMIBCP.jpg
Low level editiranje BIOS-a bez potrebe za kompajliranjem.
(190.4 KiB) Nije preuzeto niti jednom.
Change Logo.jpg
Samo mijenjanje splash log-a.
(90.9 KiB) Nije preuzeto niti jednom.

Re: Promjena boot logo-a unutar BIOS-a

28 sij 2016, 19:35

Evo, sam prošao kroz tvoj poučni tekst i razlomio ga na pasuse da bude čitljiviji... i da, iako je to zahtjevalo nadljudske napore, besplatno sam to napravio :hihi

Nego, tnx za tekst i pitanje: flash si morao odraditi iz windowsa ili ... szbunjen

Re: Promjena boot logo-a unutar BIOS-a

28 sij 2016, 21:08

:oops eto hvala. Opet, moja isprika. Kada sam to pisao zbilja nisam baš bio pri vremenu. Moja isprika i nastojati ču da se ne ponovi pface .

Što se tiče plaće, ako se ikada sretnemo u stvarnom životu, imaš jelo i piće po izboru, a za ostalo se dogovorimo :hihi . Sada ozbiljno.

Mmmda! Na veliku žalost ovu kompletnu priču moguće je odraditi samo na Win platformi, bilo 32 bilo 64 bitnoj. Štaš! Tako ti je to. U toj nekoj inženjerskoj tehničkoj struci su Win i dalje zakon, opet, na veeliku, veeliku žalost. Opet, tko je za to kriv?! A bože moj, lova, novac...!

Što se tiče striktnog procesa "flešanja" to je uvijek, ali uvijek, najbolje odraditi sa čistog DOS butabilnog USB-a (nema nikakovih popratnih servisa, nema win layera do direktnog pristupa hardware-u, itd, itd) tj. ikakovih memory manager-a i virutalnih drivera za mogući CD.

Dakle, uzmeš nekakav mali USB, uzmeš IMG od DOS 6.22, onaj alatić od HP-a za formatiranje USB-a, ekstrahiraš iz te DOS IMG datoteke sve, pokreneš taj HP-ov USB formater, kažeš mu da formatira taj USB i za boot fajlove mu daš odredište od direktorija u koji si ekstrahirao ove datoteke iz DOS img datoteke. Potom, kada si to napravio, obrišeš SVE osim command.com, msdos.sys i io.sys. Potom presnimiš na taj USB sam flash program i bios datoteku koju si napravio. Na kraju balade, nakon što napraviš boot sa tog USB-a, pokreneš proceduru flashanja!

Voila! To je to! Najbolji, najsigurniji, najčistiji i pravi način! Isto tako ovo preporučujem i za možebitno reprogramiranje VGA kartica!

Eto, evo opet moram dalje tako da...

Re: Promjena boot logo-a unutar BIOS-a

28 sij 2016, 23:21

:-D

Ma sve pet... i ja sam uvijek morao dizati Win za flashanje BIOS-a pa sam pomislio da je možda došlo do kakvog napretka od metoda koje su se za stavljanje modiranog ili modiranje biosa koristile prije pet, deset ili više godina... na žalost nije :pogled_dolje

Re: Promjena boot logo-a unutar BIOS-a

29 sij 2016, 07:42

:-D Ma vidi. Što da Ti kažem. Najgore je u ovoj depersonaliziranoj komunikaciji, između ostaloga, što nikada ne znaš tko ti je s druge strane tako da čovjek ode u krajnosti, htio ne htio. Istina i Bog, ja osobno uvijek nastojim biti krajnje korektan, rječit i srdačan te možda odem u tu krajnost no opet bolje i tako nego biti otresit i bezobrazan. Ergo, što htjedoh reći?! Vjerujem da Ti vrlo dobro znaš sve ovo što sam napisao no opet isto tako vjerujem da ovdje dolazi masa ljudi koji su više vični mekom nego tvrdom dijelu računala... Eto, opet moram ići, nemam više vremena, ....

Re: Promjena boot logo-a unutar BIOS-a

05 vel 2016, 11:07

Dobar dan svima!

Dakle, evo osjetih potrebu s vama podijeliti jedan "mali" dodatak. Naime, prijatelj mi, potaknut ovom mojom "temom", upustio se u mjenjanje loga. I!?. Budući da vam ovo pišem, što mislite da se dogodilo :ljut2 ?! Bekrija je tako kvalitetno poslao bios u vječna lovišta da je to milina jedna pface ! I naravno, onda hajd po onoj narodnoj "kad je muka hajde Đuka, a kad je?edu, Đuku ne zovedu"!

I? Kako je riješeno? Raspberry Pi + flashrom!!! Dakle, iskoristite GPIO pinove s Raspberry Pi, spojite to (najbolje zalemiti) na odgovrajuće nožice SPI čipa, na matičnoj ploči (nema potrebe za odlemljivanjem, ako je zalemljen (a u njegovom slučaju je), potrebno je samo izvaditi RTC bateriju iz matične (ako se može izvaditi bolje je jer se smanjuje rizik kolizije i neuspješnog flasha...))

Nakon toga treba skinuti i iskompajlirati zadnji flashrom, a osim toga, korak koji je esencijalan prije ovoga je da omogućite tj. uklonite "blacklisiting" sa SPI kernel modula jer je isti standardno onemogućen (dakle govorim o standardnoj Raspbian distribuciji).

Korak koji slijedi je skinuti zadnji ROM od dotične ploče i "puknuti" ga u čip! Budući je to korak koji je vrlo specifičan, a ovisi o SPI čipu koji se nalazi na matičnoj, najbolje vam je dobro proučiti redoslijed komandi, a obavezno prije toga napraviti test tj. vidjeti dali flashrom uopće prepoznaje dotični čip koji pokušavate reprogramirati!

Opet, sve što sam ovdje napisao je prilično uopćeno ali sam našao za shodno za napisati ovo iz dva razloga. Prvi, da se po tko zna koji puta svi osvjedočimo koliko je linux fantastična stvar (naravno, iza svega toga stoje dobri ljudi), a drugi iz čistog altruizma tj. možda nekome ovo i pomogne, ako ništa, a ono bar kao ideja vodilja.

Naravno, opet slijedi žilet ograda u smislu da sve ovo ako ćete raditi, radite na vlastitu odgovornost, te da dobro pazite što radite jer postoji opasnost da vam matična ili u najboljem slučaju dotični čip (ovo i nije problem jer ih većina na ebayu košta ispod dolara) ispusti dušu (to vam je ono malo bijelog dima ;) )

Ave!
Odgovori