Sada je: 29 ožu 2024, 11:39.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Poz ljudi, kupio sam novi laptop ASUS ROG G552VW, pogledajte specifikacije na netu.

Instalirao sam WIndows 10 i sredio sve za dualboot napravio unlocated particiju, sve spremno i bootam Kali sa USB-a i idem na Graphics Install i tad mi izbaci error: snd_hda_intel 0000:00:1f.3: failed to add i915 component master (-19).
Trazio sam svugdje po netu i nigdje nisam nasao odgovor, ovo mi je poslednja nada.

slika
Postovi: 23
Postovi: 23
Pridružen/a: 20 vel 2016, 21:25
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Kali Linux
Pozdrav i dobrodošao!
Za početak odmah pitanje: zašto si baš odabrao Kali? Kako si došao baš na njega? Koristiš li ga za nešto posebno?
Općenita je preporuka, posebno ako si početnik, da probaš nešto što pouzdano radi: npr. Mint. Postoje brojne teme o dilemama početnika, a ovdje smo nedavno raspravljali baš o tome.

PS: ako želiš konkretnu pomoć, pomoć moraš i dati. Navedi najvažnije komponente svog laptopa, jer to nitko neće tražiti za tebe.
PSS: ako se u nastavku rasprave ispostavi da nije hardverski problem, temu premještamo u prikadan podforum.


*****************************************

Nakon 5 min elementarnog guglanja, pronašao sam kako je riječ o i915 drajveru za Intelov grafički i audio čip. Možda je problem u ASUS UEFI postavkama. Preporučuje se nekoliko rješenja:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2301908

Isti problem je prijavljen za Kali, te Arch gdje je korisnik rješio problem downfrejdom kernela 3.15->3.14.
Nadam se da Mint nema taj problem:
Kod: Označi sve
There are 4 different Linux Mint 17.x releases available:

    Linux Mint 17 "Qiana" (kernel 3.13, xorg 1.15, mesa 10.1.3)
    Linux Mint 17.1 "Rebecca" (kernel 3.13, xorg 1.15, mesa 10.1.3)
    Linux Mint 17.2 "Rafaela" (kernel 3.16, xorg 1.15, mesa 10.1.3)
    Linux Mint 17.3 "Rosa" (kernel 3.19, xorg 1.17, mesa 10.5.9)
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
Pozdrav i tebi :bok
    1. @calisto ti je već sve napisao pod PS (sorry Vidoviti Milan je na godišnjem)
    2. ako je Skaylake CPU za probu skini nešto s kernelom 4.4.x.xx (Kali je ako se ne varam na 4.3.x.xx)
    3. uđi u UEFI i pogledaj kako je podešena grafika, opcije bi trebala biti
    • Auto
    • Intel
    • NVidia
    ... pa postavi prvo na Auto, a ako ne ide (greška je i dalje) onda probaj ostale kombinacije...
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:sorry Vidoviti Milan je na godišnjem

Jel barem kuglu ostavio??? :excited
Abzeenth je napisao/la:Dobro onda. Baš me briga. Krepajte od offtopica.

jurastublic je napisao/la:Ovaj thread me podsjeća na krepanu mačku. Treba to pokupit lopatom i zakopat. Onda dezinficirati lopatu. :-D
Avatar
Moderator
Postovi: 5812
Moderator
Postovi: 5812
Pridružen/a: 25 ožu 2012, 14:29
Lokacija: ~/kauč
Podijelio/la zahvalu: 155 puta
Primio/la zahvalu: 251 puta
Spol: M
OS: Mint 17.3 Cimet
calisto053 je napisao/la:Pozdrav i dobrodošao!
Za početak odmah pitanje: zašto si baš odabrao Kali? Kako si došao baš na njega? Koristiš li ga za nešto posebno?
Općenita je preporuka, posebno ako si početnik, da probaš nešto što pouzdano radi: npr. Mint. Postoje brojne teme o dilemama početnika, a ovdje smo nedavno raspravljali baš o tome.

PS: ako želiš konkretnu pomoć, pomoć moraš i dati. Navedi najvažnije komponente svog laptopa, jer to nitko neće tražiti za tebe.
PSS: ako se u nastavku rasprave ispostavi da nije hardverski problem, temu premještamo u prikadan podforum.


*****************************************

Nakon 5 min elementarnog guglanja, pronašao sam kako je riječ o i915 drajveru za Intelov grafički i audio čip. Možda je problem u ASUS UEFI postavkama. Preporučuje se nekoliko rješenja:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2301908

Isti problem je prijavljen za Kali, te Arch gdje je korisnik rješio problem downfrejdom kernela 3.15->3.14.
Nadam se da Mint nema taj problem:
Kod: Označi sve
There are 4 different Linux Mint 17.x releases available:

    Linux Mint 17 "Qiana" (kernel 3.13, xorg 1.15, mesa 10.1.3)
    Linux Mint 17.1 "Rebecca" (kernel 3.13, xorg 1.15, mesa 10.1.3)
    Linux Mint 17.2 "Rafaela" (kernel 3.16, xorg 1.15, mesa 10.1.3)
    Linux Mint 17.3 "Rosa" (kernel 3.19, xorg 1.17, mesa 10.5.9)



Kao prvo izvinjavam se, evo specifikacije:
Proizvođač - Asus
Dijagonala ekrana - 15.6"
Procesor - Intel Core i7
Model procesora - 6700HQ do 3.50GHz Quad Core
Memorija - 16 GB
Hard Disk - 1 TB
Grafika - NVIDIA GeForce GTX960M

Kali sam odabrao zato sto sam ga koristio jos od BackTrack verzija, pa sam presao na Kali, ali nisam bog zna sta radio puno u njemu, ali evo sad me opet zainteresovalo Pen Testing, pa sam htio da ispocetka ucim.

Trazio sam citav dan odgovor po netu i sve sam ove stranice prosao ali nisam nasao konkretan odgovor, ili ga barem ja ne vidim.

Naletio sam negje i na pojam Karnel, vidim da si napisao ' korisnik rješio problem downfrejdom kernela 3.15->3.14.)' e sad je problem da ne ispadnem glup ali ne znam sta je Karnel i kako da uradim to.

Hvala na brzim odgovorima, Pozz.
Zadnja izmjena: Sajtri; 20 vel 2016, 22:55; ukupno mijenjano 1 put/a.
Postovi: 23
Postovi: 23
Pridružen/a: 20 vel 2016, 21:25
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Kali Linux
bertone je napisao/la:Pozdrav i tebi :bok
    1. @calisto ti je već sve napisao pod PS (sorry Vidoviti Milan je na godišnjem)
    2. ako je Skaylake CPU za probu skini nešto s kernelom 4.4.x.xx (Kali je ako se ne varam na 4.3.x.xx)
    3. uđi u UEFI i pogledaj kako je podešena grafika, opcije bi trebala biti
    • Auto
    • Intel
    • NVidia
    ... pa postavi prvo na Auto, a ako ne ide (greška je i dalje) onda probaj ostale kombinacije...



Poz drugar, ne razumijem te ovo pod 2, posto ne zelim da ispadnem glup ali ne znam sta je karnel i kako se meijenja.
A pod 3. kako mislis 'udjem u UEFI', gdje kako?
Hvala, poz
Postovi: 23
Postovi: 23
Pridružen/a: 20 vel 2016, 21:25
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Kali Linux
Ok, budem probao biti razumljiviji (jednostavniji):

Kako nisi napisao u prvom postu komponente laptopa, nagađao sam da imaš šestu generaciju mobilnog Intelovog CPU-a (procesora) koji ima kodno ima "Skylake"... u svom slijedećem postu si potvrdio nagađanje napisavši da je CPU 6700HQ (prvi broj je oznaka generacije, ostalim brojevima te neću zamarati jer je nebitno za tvoj problem, a HQ znači da imaš CPU sa zaključanim množiteljem, otključani nosi oznaku HK, no i to je nebitno).

Kernel (ne karnel) je jezgra operativnog sistema i on je jednostavnim rječnikom most koji povezuje hardver i softver na tvom računalu. Malo opširnije, a još uvijek jednostavno imaš na našem WIKI-u.
E sad, kako je Skylake CPU malo kasnio, kasnila je i podrška za njega u kernelu (kasnila je i podrška za chipsete matičnih ploča za Skylake) i da bi ti računalo/laptop optimalno radilo na najnovijem hardveru logika nalaže da bi trebao imati i distribuciju s najnovijim kernelom.

Ovo kako ući u UEFI me je strah i napisati jer ako ne znaš kako u UEFI-a, onda ti je veliki rizik i mijenjati njegove postavke jer si možeš napraviti štetu :hmm ... OK, ugasi laptop i upali ga i stišći tipku ESC i otvoriti ćeš UEFI... odi pod postavke grafike i provjeri koju ti primarnu grafiku diže, Intel ili Nvidia (vjerojatno Intel) pa probaj prvo staviti na Auto pa ako se ništa ne promijeni stavi na NVidia... i da nakon promjene prije izlaska iz UEFIa te promjene moraš spremiti - ali prije svega ti preporučujem da uzmeš manual laptopa u ruke i pročitaš upute.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:Ok, budem probao biti razumljiviji (jednostavniji):

Kako nisi napisao u prvom postu komponente laptopa, nagađao sam da imaš šestu generaciju mobilnog Intelovog CPU-a (procesora) koji ima kodno ima "Skylake"... u svom slijedećem postu si potvrdio nagađanje napisavši da je CPU 6700HQ (prvi broj je oznaka generacije, ostalim brojevima te neću zamarati jer je nebitno za tvoj problem, a HQ znači da imaš CPU sa zaključanim množiteljem, otključani nosi oznaku HK, no i to je nebitno).

Kernel (ne karnel) je jezgra operativnog sistema i on je jednostavnim rječnikom most koji povezuje hardver i softver na tvom računalu. Malo opširnije, a još uvijek jednostavno imaš na našem WIKI-u.
E sad, kako je Skylake CPU malo kasnio, kasnila je i podrška za njega u kernelu (kasnila je i podrška za chipsete matičnih ploča za Skylake) i da bi ti računalo/laptop optimalno radilo na najnovijem hardveru logika nalaže da bi trebao imati i distribuciju s najnovijim kernelom.

Ovo kako ući u UEFI me je strah i napisati jer ako ne znaš kako u UEFI-a, onda ti je veliki rizik i mijenjati njegove postavke jer si možeš napraviti štetu :hmm ... OK, ugasi laptop i upali ga i stišći tipku ESC i otvoriti ćeš UEFI... odi pod postavke grafike i provjeri koju ti primarnu grafiku diže, Intel ili Nvidia (vjerojatno Intel) pa probaj prvo staviti na Auto pa ako se ništa ne promijeni stavi na NVidia... i da nakon promjene prije izlaska iz UEFIa te promjene moraš spremiti - ali prije svega ti preporučujem da uzmeš manual laptopa u ruke i pročitaš upute.


Ako je do UEFI, na ESC mi je boot menu. A ne pise u manualu na koji je UEFI. Ako znas vise brt mozemo na skype ili teamspeak?
Postovi: 23
Postovi: 23
Pridružen/a: 20 vel 2016, 21:25
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Kali Linux
Probaj F2
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11318
Site Admin
Postovi: 11318
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 655 puta
Primio/la zahvalu: 1005 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:Probaj F2

F2 Obican BIOS
Postovi: 23
Postovi: 23
Pridružen/a: 20 vel 2016, 21:25
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Kali Linux

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 19 gostiju.