Sada je: 16 tra 2024, 06:42.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav,

Koristim logitech wireless periferiju koja se na komp spaja preko logitech unifying receivera.

Unifing sam riješio preko Solaar podrške za Linux, međutim problem nastaje kod spajanja Unifying receivera na USB koji se nalazi na Monitoru (Dell p2414h). U tom slučaju periferija ne radi iako vidim da je Unifying device (usb) prepoznat.
USB inputi u monitoru sa drugim uređajima rade bez problema. Isti stick spojen direktno u komp radi bez problema.


lsusb output (sa dva USB Unifying devicea, jedan u monitoru/drugi direktno u kompu) :

Kod: Označi sve
lsusb
Bus 007 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 011 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 010 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 006 Device 003: ID 0bda:8179 Realtek Semiconductor Corp. RTL8188EUS 802.11n Wireless Network Adapter
Bus 006 Device 004: ID 046d:c52b Logitech, Inc. Unifying Receiver
Bus 006 Device 002: ID 0424:2514 Standard Microsystems Corp. USB 2.0 Hub
Bus 006 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 009 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 008 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 003 Device 005: ID 046d:c52b Logitech, Inc. Unifying Receiver
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub


Vidim da je usb u oba slučaja prepoznat na isti način pa neznam gdje bi mogao biti problem.
Je li netko naišao na sličan problem?
Avatar
Dot
Postovi: 5
Postovi: 5
Pridružen/a: 14 ožu 2016, 21:46
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Antergos
Dot je napisao/la:USB inputi u monitoru sa drugim uređajima rade bez problema. Isti stick spojen direktno u komp radi bez problema.


Vidim da je usb u oba slučaja prepoznat na isti način pa neznam gdje bi mogao biti problem.
Je li netko naišao na sličan problem?


Mogao si baš i napisati o kojem linuxu se radi, da znamo otprilike kako izgleda fajl sistem.
Moguće je da ako pojedinačno rade, a zajedno ne ( iako su uredno prepoznati ), problem leži u " udev rules " ili ti "pravilima".
Na ubuntoidima ili debianidima ti se to nalazi u fajlu /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules.
Možda da iskopiraš sadržaj tog fajla, da bacimo pogled na taj sadržaj.
Možda ti je dovoljno promijeniti "name" atribut ( ili ga dodati kao novo pravilo)(wlan0,wlan1).
Zadnja izmjena: teorijavelikogpraska; 15 ožu 2016, 08:40; ukupno mijenjano 1 put/a.
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
teorijavelikogpraska je napisao/la: Mogao si baš i napisati o kojem linuxu se radi, da znamo otprilike kako izgleda fajl sistem.
.


Čovjek ima Mint u potpisu, pa se valjda radi o toj distri. Linux pak je jedan i jedini... :-D
Avatar
Postovi: 1067
Postovi: 1067
Pridružen/a: 27 ruj 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 86 puta
Primio/la zahvalu: 150 puta
Spol: M
OS: Kubuntu 22.04, Debian 12
rudar je napisao/la:
teorijavelikogpraska je napisao/la: Mogao si baš i napisati o kojem linuxu se radi, da znamo otprilike kako izgleda fajl sistem.
.


Čovjek ima Mint u potpisu, pa se valjda radi o toj distri. Linux pak je jedan i jedini... :-D


određen broj linux korisnika ( u koje i ja spadam ), češće mijenjaju linux distre nego vlastite profile na forumu, zato sam pitao za potvrdu o kojoj distribuciji se radi. A ovo drugo, radije nebih o tome..... :-D
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
Evo da nastavim ovdje :-D . Dakle, svašta ti tu može biti. Kao prvo, pogledaj koji ti je HUB u monitoru. To što neka periferija radi, a neka ne nije nikakav pokazatelj, ako to gledamo čisto sa tehničke strane (vidim da je to glavna varijabla koja te zbunjuje). Postoji mogućnost da dolazi do nekakove kolizije. Postoji mogućnost da dotični port ne daje dovoljno "soka" dotičnom prijamniku. Osim toga, postoji još jedna tako banalna opcija. Naime, ti logitechovi prijamnici su poznati po tome da ta mala pločica, koja se nalazi unutar toga USB konektora onako malo "pleše" te zbog toga ne ostvaruje dobar kontakt s konektorom u koji se umeće. Zbog toga ljudi idu na rastavljenje te se ispod pločice umetne komadić papira ili neke plastične folije izrezane ne mjeru, a što će malo izdignuti dotičnu pločicu i njene kontakte i spriječiti "šetnju" po kućištu (ovo rješenje čak možeš vidjeti i na youtube-u). Osim svega ovoga, trebaš vidjeti u kakovom stanju su ti baterije u tipkovnici. Pogledaj kako kernel vidi tu periferiju tj. koje je module podigao. U zadnjim iteracijama kernela su, iz nekog razloga, prilikom kompajliranja modula tj. kernela, onemogućili dio modula koji šalje stanje baterije u periferiji te su išli nekim zaobilaznim načinom tako da to ponekada radi, nekada ne. Uglavnom, sve sam ovo prošao pa znam koliko problema može biti u toj kombinatorici periferije i to te kad tad izludi :ljut2 .
Jehonan
Jehonan
Ispričavam se kolegama forumašima na potpuno krivom tragu koji sam predložio. Ne radi se o wifi, nego o wifi risiveru. Ja sam to previdio. Neznam puno o toj temi pa se povlačim. Zahvaljujem se kolegi Juri koji me je na to upozorio.
Postovi: 252
Postovi: 252
Pridružen/a: 09 pro 2013, 17:28
Podijelio/la zahvalu: 12 puta
Primio/la zahvalu: 24 puta
Spol: M
OS: ubuntu mate/linux mint
Hvala svima na odgovorima.

Inače, da - radi se o distri Linux Mint 17.3 Rosa.
Kernel 3.19.0-32-generic

@ Jehonan, Hvala još jednom.
Isključio bi moguće tehničke greške samog unifying receivera jer u drugim portovima radi bez problema, uz to problem je potvrđen na dva različita receivera.
"Postoji mogućnost da dolazi do nekakove kolizije. Postoji mogućnost da dotični port ne daje dovoljno "soka" dotičnom prijamniku. " Ovo mi zvuči kao najvjerovatniji razlog, iako moram priznati da neznam kako bi taj problem mogao troubleshootati.
Avatar
Dot
Postovi: 5
Postovi: 5
Pridružen/a: 14 ožu 2016, 21:46
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Antergos
Ma kada razmisliš, po logici stvari i to otpada. Naime, taj HUB u monitoru je napajan od strane monitora, tako da bi "soka" trebalo biti i više nego dovoljno. Valjalo bi samo provjeriti koje je kvalitete. To opet možeš na dva načina. Najbolji je osciloskopom, malo lošiji je s USB monitorom (imaš ih na aliju, dx-u, jebaju za smiješne novce, čak s OLED display-om), a najlošiji multimetrom. Naime, ako je napajanje HUB-a izvedeno nekvalitetno, onda se u tih 5V probija sva sila :cenzura i može biti svašta. Pogotovu kod tih malih, naoko beznačajnih periferija, a koje su opet vezane striktnim tajmingom od protokola koje koriste u radu. Iako, iz iskustva, to je sigurno nekakova budaleština na koju nikada nebi niti pomislio, nešto jednostavno, ali eto...
Jehonan
Jehonan
Jehonan je napisao/la:Iako, iz iskustva, to je sigurno nekakova budaleština na koju nikada nebi niti pomislio, nešto jednostavno, ali eto...


Da, zato mi i neda mira jer, čini se, nikakav logičan problem nije u pitanju.
Mazohist u meni uvijek se zainati za rješavanje baš ovakvih problema :)

Tnx na savjetima.
Javim ako bude kakvih pomaka.
Avatar
Dot
Postovi: 5
Postovi: 5
Pridružen/a: 14 ožu 2016, 21:46
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Antergos
Mene zanima zašto unifying receiver mora biti uštekan u monitor kad tamo ne radi, a ne u komp gdje radi?
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11345
Site Admin
Postovi: 11345
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 658 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 7 gostiju.