Sada je: 07 kol 2020, 02:20.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Imam laptop Lenovo G505s sa grafickom R5 M230 i integrisanom Radeon HD 7640. Vec duze vreme pokusavam da nadjem drajvere ili distribuciju koja odgovara ovoj konfiguraciji ali ne ide. Imate li neki predlog?
5ar
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
5ar je napisao/la:Imam laptop Lenovo G505s sa grafickom R5 M230 i integrisanom Radeon HD 7640. Vec duze vreme pokusavam da nadjem drajvere ili distribuciju koja odgovara ovoj konfiguraciji ali ne ide. Imate li neki predlog?

A koji je točno problem? Piše ti da imaš Ubuntu Gnome 15.10, driveri iz repositoryja ne rade? Oni što ih instaliraš iz Ubuntu Software Centera-Edit-Software Sources pa u Additional Drivers.
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Najbolje radi sa default-nim drajverima, dakle kad je tek instaliran i nista ne diram, ali je to daleko od dobrog.
Kacim monitor na laptop i to pravi dodatne probleme. Prilikom vise prebacivanja slike(dual, extended, monitor only) zaglupi totalno, pojave se neke linije oko svakog otvorenog prozora i jos stosta, samo restart pomaze.
Inace radi malo sporije nego sto bi trebalo. (CPU: A8 4500M, 8 GB RAM)

Probao sam iz Additional drivers druge dve opcije - posle restarta nece uopste da se upali, prodje logo slika pocrni i to je kraj.

Zatim drajvere sa AMD-ovog sajta i Catalyst Control Center, prvo za R5 pa za 7640G..ista prica.

Sad ja ne znam da li on uopste pali R5 ili samo 7640 i pretpostavljam da je to problem. Gde god sam citao i koga kog pitao do sada, svi kazu sto se tice AMD-a, instaliras i pomolis se Bogu da radi, sa dual graphic posebno.

Moze li se nekako iskljuciti integrusa pa da samo radi na ovog drugoj i da li bi to mozda pomoglo?

I da, teram ga dual boot sa Win7, ne znam ima li to kakvog uticaja.
5ar
5ar je napisao/la:Najbolje radi sa default-nim drajverima, dakle kad je tek instaliran i nista ne diram, ali je to daleko od dobrog.
Kacim monitor na laptop i to pravi dodatne probleme. Prilikom vise prebacivanja slike(dual, extended, monitor only) zaglupi totalno, pojave se neke linije oko svakog otvorenog prozora i jos stosta, samo restart pomaze.
Inace radi malo sporije nego sto bi trebalo. (CPU: A8 4500M, 8 GB RAM)

Probao sam iz Additional drivers druge dve opcije - posle restarta nece uopste da se upali, prodje logo slika pocrni i to je kraj.

Zatim drajvere sa AMD-ovog sajta i Catalyst Control Center, prvo za R5 pa za 7640G..ista prica.

Sad ja ne znam da li on uopste pali R5 ili samo 7640 i pretpostavljam da je to problem. Gde god sam citao i koga kog pitao do sada, svi kazu sto se tice AMD-a, instaliras i pomolis se Bogu da radi, sa dual graphic posebno.

Moze li se nekako iskljuciti integrusa pa da samo radi na ovog drugoj i da li bi to mozda pomoglo?

I da, teram ga dual boot sa Win7, ne znam ima li to kakvog uticaja.

Jesi gledao u BIOSu da li ima opcija za gašenje integrirane grafičke? Sa AMDove stranice si probao zadnji onaj Crimson Catalyst driver?

https://help.ubuntu.com/community/BinaryDriverHowto/AMD ovdje su detaljnija uputstva za instalaciju AMDovih proprietary drivera.
BIOS je vrlo siromašan. Mogu samo diskretnu da ugasim.
Nisam instalirao poslednju, verziju pre.

Da ugasim onda diskretnu i instaliram drajvere za integrisanu?
5ar
5ar je napisao/la:BIOS je vrlo siromašan. Mogu samo diskretnu da ugasim.
Nisam instalirao poslednju, verziju pre.

Da ugasim onda diskretnu i instaliram drajvere za integrisanu?

Probaj zadnju verziju ili ugasiti ovu koju možeš, nemaš što izgubiti. Ili probaj Ubuntu 16.04 LTS betu, ima noviji kernel pa možda budeš imao više sreće.
https://help.ubuntu.com/community/HybridGraphics

Moze li mi neko pomoci da rastumacim ovo?
Cackao sam malo, pratio korake i uspeo da uradim nesto, ali ne znam tacno sta. :D
5ar
5ar je napisao/la:https://help.ubuntu.com/community/HybridGraphics

Moze li mi neko pomoci da rastumacim ovo?
Cackao sam malo, pratio korake i uspeo da uradim nesto, ali ne znam tacno sta. :D

Je li onda radi sada ili ne? :-D Što ti nije jasno sa linka?
Ma sve radi, nisam nista dirao. :D
Koliko sam ja skontao pomocu vga_switcheroo-a mogu da palim/gasim integrisanu/diskretnu graficku?
Sad mi nije bas najjasnije kako to funkcionise ako je to tacno.
5ar

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.