Switch to full style
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.
Odgovori

[Riješeno] Linux za laptop s non-PAE procesorom

24 tra 2016, 18:50

Igrom slučaja prije desetak dana došao sam u posjed IBM ThinkPada R51 te sam na njega uspješno instalirao Xubuntu 14.04 koji sam prije nekoliko dana zamijenio s Lubuntom 16.04. Naravno, kako je to non-PAE procesor (Pentium M 1.60GHz) poslužio sam se forcepae metodom klik: jedina izmjena u odnosu na opisani postupak jeste u tome što su sada tri a ne dvije crtice između riječi forcepae.

Što se tiče rada s laptopom, dolazi do povremenog zastajkivanja pri reprodukciji videa (grafika je mobilni Radeon 7500), a sa svim ostalim sam prezadovoljan:
- radi brzo,
- troši malo memorije: od raspoloživih 1023MB, sa samo s instaliranim Lubuntuom u radu je koristio je oko 230 MB a s naknadno instaliranim i uključenim LibreOfficeom (npr. dok pišem ovaj tekst) koristi oko 300MB (Edit: instalirao sam si i GIMP, radi brzo i bez problema, a zauzima također oko 300MB)
- ekran je rezolucije 1024x768 pixela i kvaliteta prikaza je odlična (za laptop)
- tipkovnica radi odlično, a i općenito, kvaliteta izrade cijelog laptopa je vrhunska.

Za kraj bih samo napomenuo da je laptop i s Xubuntuom 14.04 radio jednako dobro kao i sada s Lubuntuom 16.04, pa vjerujem da ni s Xubuntuom 16.04 ne bi bilo problema.
Zadnja izmjena: iStop; 25 tra 2016, 20:05; ukupno mijenjano 1 put/a.

Re: Linux za laptop s non-PAE procesorom

24 tra 2016, 23:37

A sad lijepo stavi Manjaro i686 i bez ikakvog kemijanja će raditi još bolje :-D

slika

R50e (1.6 MHz Dothan)

Re: Linux za laptop s non-PAE procesorom

25 tra 2016, 19:53

Dođoh, vidjeh, instalirah...
Instalacija uopće nije komplicirana (jako nalik na one kod ubuntoida), ali sve skupa (skidanje iso datoteke, instalranje, pa 809 MB nadogradnje) traje dva i pol sata.
Jedino ne znam da li da stavim u naslov "riješeno" (u smislu: Manjaro je najbolja linux distribucija za laptope s non-PAE procesorima) ili da tu dvojbu ostavim nerješenom ;)

Re: Linux za laptop s non-PAE procesorom

25 tra 2016, 20:02

Po meni nema dvojbe :bleh Ako je Manjaro riješio problem, stavljaj [RIJEŠENO] pa ćemo uvrstiti u popis.

Re: Linux za laptop s non-PAE procesorom

25 tra 2016, 20:21

iStop je napisao/la:Dođoh, vidjeh, instalirah...
Instalacija uopće nije komplicirana (jako nalik na one kod ubuntoida), ali sve skupa (skidanje iso datoteke, instalranje, pa 809 MB nadogradnje) traje dva i pol sata.
Jedino ne znam da li da stavim u naslov "riješeno" (u smislu: Manjaro je najbolja linux distribucija za laptope s non-PAE procesorima) ili da tu dvojbu ostavim nerješenom ;)

Super... sad će te tenkić još godinama služiti :-D

Re: Linux za laptop s non-PAE procesorom

25 tra 2016, 21:57

iStop je napisao/la:...Jedino ne znam da li da stavim u naslov "riješeno" (u smislu: Manjaro je najbolja linux distribucija za laptope s non-PAE procesorima) ili da tu dvojbu ostavim nerješenom ;)

Kh..Arch..kh.. :zvizdi
Odgovori