Sada je: 18 tra 2024, 22:40.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pa to sa senzorima nije do Linuxa nego do AMD-a jer to sa prikazanim temperaturama je i na penđerima tako i po AMD-u ono što vidiš ide minus dvadeset stupnjeva... AMD k'o AMD :-D

Prema ovome, Ryzen dobro radi (na Gentoou :hihi )
https://wiki.gentoo.org/wiki/Ryzen



https://www.youtube.com/watch?v=LDKJxIqJE-I
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11347
Site Admin
Postovi: 11347
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Hvala, svaki savjet je dobro došao. Oprostite što izlazim izvan teme :udri
A što bi ste vi odabrali kada bi ste birali između, Ryzen 3 1300x ili i3 7300, odnosno Ryzen 5 1500x ili i5 7400- 7500?
Za što mi treba? Za multimediju, internet, ponekad igre. A glavni razlog zašto hoću meni ne potrebno jak procesor, je da ne zastari prebrzo. Razlika od 200-300kn. ne igra neku ulogu.
Glavni uvjet je da nema nikakvih problema za Ubuntu i Linux, a ako se pri tome može uštedjeti 200kn., zašto ne. Zato pitam za Ryzen.

I ima li koja pouzdanija stranica gdje se može vidjeti kompatibilnost komponenti za Linux?
Tko živi u nadi umire u gov....
Avatar
Postovi: 794
Postovi: 794
Pridružen/a: 20 pro 2015, 15:51
Podijelio/la zahvalu: 163 puta
Primio/la zahvalu: 46 puta
Spol: M
OS: Dual Ubuntu 20.04 i win10
Što znači 'da ne zastari brzo'?

Intel ima malo veće frekvencije, AMD ide na više jezgri/niti. Kod Intela je zadnjih par godina i 5-6 generacija IPC možda napredovao 20-ak %. Smanje tranzistor, smanje čip, smanje potrošnju, dignu frekvenciju, smanje sebi troškove i povećaju zaradu. I to je otprilike to, zadnjih par godina. Meni se djeca igraju na Ivy Bridgeu, trećoj generaciji 'i' serije Intela iz 2012. i ne mislim im ništa minjenjat. Stavi 4GB i normalno sufraj.

Ne brini oko 'zastarjevanja', jer čim je na policama jedan proizvod, na proizvodnoj traci je sljedeći, noviji, bolji, brži.
Postovi: 286
Postovi: 286
Pridružen/a: 05 stu 2008, 14:40
Podijelio/la zahvalu: 38 puta
Primio/la zahvalu: 32 puta
Dodao bih na to da Intel sa smanjivanjem proizvodnog procesa (pogotovo od 14 nm proizvodnog procesa) ima velikih problema sa curenjem struje i ugrađivanjem nekih čudnih tehnologija u sam procesor. Sa druge strane AMD ih ne može pratiti u finoći proizvodnog procesa i potrošnji struje.

Osobno mišljenje je da je najbolja core generacija Intelovih procesora bila SandyBridge jer su sa njom popravili sve što je trebalo nakon prelaska na core vrstu CPU-a, a nisu štedjeli na materijalu i kvaliteti, nakon toga iz generaciju u generaciju rade ovo što je @hrvoje napisao (izmusti što više novca uz što manje troškove pod upitnim napretkom performansi).
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11347
Site Admin
Postovi: 11347
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 660 puta
Primio/la zahvalu: 1014 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
Da ne otvaram novu temu, iako nemam Ryzen znači imam acer/amd radeon HD 8240..koliko sam bio na hexchatu i iz očiglednog teže je imati bolji firmware za grafičku iako koristim uvijek preporuku od additional drivers(LM 18.3/Peppermint 8) mene zanima za konkretno tu grafu,iako kažu da naravno to je stariji model iako sam ga kupio prije dva mjeseca, kao jeftini materijali/stari ugrađeni u novo sklopovlje bi trebali imati maximum po pitanju grafe kod tarijih distri ali ja to nisam primjetio..dapače isto se baterija prazni a distre su sporije osjetno od novijih..naravno mene najviše muči baterija i pored toga što deselektiram startup programe,smanjim svjetlinu zaslona..ne znam što još trebam..
exithus lethalis
exithus lethalis
exithus lethalis je napisao/la:Radeon... ...dapače isto se baterija prazni a distre su sporije osjetno od novijih..naravno mene najviše muči baterija i pored toga što deselektiram startup programe,smanjim svjetlinu zaslona..ne znam što još trebam..

Ja sam morao ubaciti jedan kernelov parametar u grub "linux" liniju da bi radeon power management proradio: radeon.dpm=1
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
ja sam ubacio pa ću vidjeti da li ima rezultata..
exithus lethalis
exithus lethalis

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 11 gostiju.