Sada je: 07 kol 2020, 02:29.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Ljudi nisam ja škrt na riječima,već sam napisao u gornjem postu:da bi uzeo 15.6",da je ugl. za surfanje po netu,da je integrirana GPU(radi manjeg zagrijavanja),CPU neka je i5 ili i7,ne bi lenovo već asus, acer,dell ili hp,veličina diska nije bitna.Hvala na dosadašnjim prijedlozima.U primjerima je lenovo(kažu da je špijun?) i koliko vidim ima dodatnu GPU: pretpostavljam da bi morao petljati s bamblbijem (ili ne bih?), što bih htio izbjeći,takođe radi zagrijavanja.
Preformuliraću pitanje:ja bi quad core,da li je brže surfanje po netu?Ima li ga ovdje netko,i kakva su iskustva?
Ako se odlučim za dual core,neće li mi brzo zastariti?Hvala.
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 11 puta
Spol: M
Zašto ne Dell s Ubuntu? Zar ne bi takav laptop bio idealan za svijet Linuxa,i logično bi trebao podržavati i ostale linuxe? Ili nisam u toku.

Kolega ako ti je samo za surfanje obavezno SSD. Acer Aspire je odličan, lijep, jeftin, jako sam zadovoljan s njim, iako je OS Windows,nikada nije imao nekih problema sa Wi-Fi ili LANom. Jedina mana mu je problem sa spavanjem i hibernacijom, a to je sigurno zbog windowsa, (a laptop ima 8GB RAM) .
Dok sam isprobao i neki Asus i pokazao se kao katastrofa. Toliko lošija plastika, problemi sa grafičkom. Premda je skuplji gotovo za tisuću kuna od spomenutog Acera, i ima istu grafičku gtx 950 m. Ima duplo jači procesor ali je spor, stalno nešto vrti-puni. A razlog sporosti je što nema SSD, nego SSHD. Vjerojatno ima i Asus odličnih laptopa, ali ja naletih na smeće.

Kolega nemoj ni pod razno kupiti nešto sa SSHD diskom, samo SSD. (Tako su i mene ovdje savjetovali za kupnju, i hvala im).
S rogatim se bodeš samo kada je dobro pečen
Podijelio/la zahvalu: 127 puta
Primio/la zahvalu: 26 puta
Naravno,može i dell. Možeš li navesti modele koje si nabrojao?
barbaivo je napisao/la:Naravno,može i dell. Možeš li navesti modele koje si nabrojao?

https://www.acer.com/ac/en/AU/content/series/aspire-e
Model e5 mislim. Intell i5 7200u, 8GB RAM, 256GB SSD, graf. GTX 950m.
To mi je od supruge poslovni laptop, i ona je prezadovoljna.
Neka mana ili prednost je težina radi velike baterije, autonomija je 12 sati.
I tebi možda nepotrebna jaka grafička koja opet daje na težini. Laptop se grije samo radi grafičke, koja se opet pali samo po potrebi npr. video igre, inače radi integrirana Intelova, i ne zagrijava se nešto osjetno. Normalno vrti Firefox i filmove full HD u isto vrijeme na intelovoj.
A za Asus sam i zaboravio koji je model u pitanju. Uglavno supruga ga dobila od firme na korištenje, i vratila ga. Nagovarao sam ju da ga korisi, da sačuva svoj Acer za privatno. Ali je asus bio toliko loš, premda je koštao nekih 7000kn.
S rogatim se bodeš samo kada je dobro pečen
Podijelio/la zahvalu: 127 puta
Primio/la zahvalu: 26 puta
Fala Jeremija,sad bar znam da se dodatna GPU pali tek rijetko.Ima netko iskustva sa quad core,i da li bi,da netko od vas uzima laptop u ovom trenutku,išli na quad core ili dual core?
barbaivo je napisao/la:Fala Jeremija,sad bar znam da se dodatna GPU pali tek rijetko.Ima netko iskustva sa quad core,i da li bi,da netko od vas uzima laptop u ovom trenutku,išli na quad core ili dual core?

Išao bih na i5 ili i7 CPU, 2 ili 4 jezgre nebitno jer je bilo koji od njih jači/brži od Pentiuma ili Celerona (od kojih neki dolaze sa 4 jezgre).

Ovdje sam ti predložio laptop sa za i protiv... ovo sa špijunskim sodtverom je stara priča i odnosi se samo na jednu verziju Lenovo aplikacija za Windowse, kako ćeš ti koristiti Linux nećeš nikakav Lenovo softver instalirati ;)
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T440p
Intel Core i5-4300M
Intel HD Graphics 4600
16GB DDR3L
1xSanDisk X400 512 GB & 1x240GB Intel 2500 Pro
15.6" FHD IPS anti-glare
6 & 9 cell Li-Ion battery
Slika: dio kolekcije

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 576 puta
Primio/la zahvalu: 795 puta
Ma to te pitam :-D Dakle zasad svejedno vam je jeli quad ili dual core,to je ono što sam želio znati.
Zaboravih pitati:ako uzmem SSD za OS,to je vjerojatno eksterni?Kako je sa instalacijom OS-a,rut na SSD, houm na HD tj. kako ide instalacija u tom slučaju,što sve trebam znati?
barbaivo je napisao/la:Ma to te pitam :-D Dakle zasad svejedno vam je jeli quad ili dual core,to je ono što sam želio znati.

https://www.mikronis.hr/acer-aspire-5-a ... dium=click

Quad core i5 sa 4 jezgre i 8 threadova, 8 GB RAMa, SSD, 17.3" Full HD IPS ekran i nije ni težak. Jedino nema čini mi se keyboard backlight, onaj kojega sam prije postao je jači samo sa manjim ekranom i ima keyboard backlight.
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
barbaivo je napisao/la:Zaboravih pitati:ako uzmem SSD za OS,to je vjerojatno eksterni?Kako je sa instalacijom OS-a,rut na SSD, houm na HD tj. kako ide instalacija u tom slučaju,što sve trebam znati?

Interni. Cijeli OS se instalira na SSD.
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.