Switch to full style
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.
Odgovori

najjeftiniji linux pc

08 vel 2018, 15:00

Pritom najviše me zanima koji je hardware minimum za svakodnevno surfanje,bezbrižan rad,copy/paste bez zahtjevnih aplikacija, najzahtjevnija virtualka..dakle brzo bootanje,prijenos podataka,maksimalna grafa iskoristivost ,odnosno da driveri budu pandan ili čak i bolji od win podrške..

bez igrica,video editiranja,audio...

Re: najjeftiniji linux pc

08 vel 2018, 16:19

Na službenim stranicama svake distribucije imaš "Minimum system requirements". Opet ovisi o Desktop okruženju koje želiš koristiti (Xfce, Mate, KDE...).
Za početak preporučam ti Xubuntu. Ako vrijedi ona "Preko trnja do zvijezda", onda ćeš završiti na Archu. To ti je ona najsjajnija. :lulz

08 vel 2018, 17:05

exithus lethalis je napisao/la:Pritom najviše me zanima koji je hardware minimum za svakodnevno surfanje,bezbrižan rad,copy/paste......

Taj, kako ga ti zoves minimum, će ti i pružiti minimum. Nijedan sistem u mirovanju nije neki potrošač resursa, a kada pokreneš aplikaciju, npr yt u firefoxu, tada ti je svejedno koja distra i de je u pozadini i tada snaga hardvera dolazi do izražaja. Internet sadtzaj je danas dosta zahtjevan i surfanje nije vise laganini radnja. I uredski poslovi znaju imati zahtjevnih koraka za tvoj hardver a i softver.

Dobra grafa puno toga moze preuzeti na sebe ( hardverska akceleracija ).

Virtualku na minimum hardveru zaboravi osim ako si mazohista.

Kolko para, tolko muzike :-)

08 vel 2018, 22:13

Evo rezultat malog eksperimenta:
Lubuntu 17.10
Prastari Thinkpad T41, pentium M na 1.6 GHz, 512MB RAM.
360p youtube video.

- Najnoviji Chromium, Firefox, Opera: 1 video, jad i bijeda, trza, posve neupotrebljivo.

- GTK Youtube Viewer/mpv (gui, nešto poput minitube-a): 4 različita videa rade istovremeno i besprijekorno. CPU oko 80%, potrošena memorija oko 350MB.
:place

08 vel 2018, 22:22

Imao sam ~ ovo "pentium M na 1.6 GHz, 512MB RAM" netrivijalno vrijeme kao jedini komp i mogu reći da yt na tome radi maks 360p i to ako si sretan. HD video play 720p maksimum, 1080p samo ako je fajl manji od 1GB, browsanje strava i užas sa više od 4-5 tabova.

08 vel 2018, 22:59

Na tu temu ThinkPad R50e (Pentium M 1.6 Dothan + 1,25 GB RAM-a + Manjaro)

slika

Danas (ili prije pola godine):
    - YT 360p = (CPU = 80-100%)
    - FF = dva taba sa ne zahtjevnim stranicama
    - FF + LO = brže pišem u LO nego kaj se pojavljuju slova :hihi
... ali 2003. godine je razvaljivao :) ... no i dalje je to čvrsta, ispravna i potpuno funkcionalna fosna ::bravo

Neki minimum minimuma kaj trenutno posjedujem (o nečemu što nemam ne mogu pisati ;) ) je AM1 platforma koju sam prije oko godinu dana išao slagati tek da vidim da li doista mogu složiti pasivno hlađeni PC (ova HEXA je aktivna, ali tek kada se zagrije, a na ovoj platformi/komponentama se ne zagrije nikad :-D ).
Koristio sam jedno vrijeme kao HTPC, torrent mašinu i da klinci mogu igrati neke lake igre na TV-u... sad stoji i skuplja prašinu jer nije mogao vrtjeti bez trzanja HEVC (znači ni to nije dovoljno jako za neki minimum).

slika

slika

slika

slika

09 vel 2018, 13:29

Hvala na odgovorima, dakle nisam išao s pitanjem na system requirements nego na provjereni hardware koji radi jednako dobro kao i pod win ili bolje na linuxu, hardware koji možemo kupiti "gotov" bez pretjeranog/nimalo customize..

u svakom slučaju hvala na podjeljenim informacijama i slikama :thmbs-up

P.S. Vlado za mene je xfce/lubuntu/xubuntu dovoljno

09 vel 2018, 17:06

exithus lethalis je napisao/la:... provjereni hardware koji radi jednako dobro kao i pod win ili bolje na linuxu, hardware koji možemo kupiti "gotov" bez pretjeranog/nimalo customize....

Doma buš ti teško vršio hardverski "customize". Tvoj domet je isprobavanje raznih op sistema, više linux distri, više DE , više verzija upravljačkih programa , a na same hardverske mogućnosti hardvera baš i nemaš načina utjecati osim kaj buš se malo igrao overclockom , boljim hladilom i sl... Bolji i jači hardver će imati svoju cijenu.

Ako ti treba devices za neke najosnovnije radnje ( surfanje, yt, IM aplikacije , mailovi, fb , ... i sl ) onda će ti te funkcije bolje odrađivati neki tablet ili smartphone od 1500 kn nego pc od 2500 k , uz naravno daleko manji ekran.

Izbor distre ili DE ima utjecaja dok je sistem u mirovanju, no kada ga opteretiš konkretnim radom tada se to sve manje više ponaša podjednako. Evo ti par primjera kojeg sam nedavno odradio za potrebe jednog drugog foruma gdje smo razglabali o usageu distre ili DE:

Manjaro KDE :

slika

Manjaro XFCE .

slika

Manjaro xfce sa comptonom :

slika

Kako vidiš, uz istovrsne pokrenute apk ( defaultne za taj DE ) brojke su skoro pa jednake.

Glede želje koju si naveo da očekuješ da će neka komponenta pod linuxom raditi jednako dobro ili još bolje nego na win je samo tvoja želja , jer zbog tržišnog udjela će proizvođači hardvera biti daleko motiviraniji da napišu kvalitetan upravljački program za npr win10 koji je trenutno na oko 580 miliona računala aktivnih korisnika
( http://gs.statcounter.com/os-version-ma ... 701-201801 ) nego za linux koji je nažalost još uvjek na jednocifrenoj statističkoj brojci u home desktop segmentu. To neznači da nema odlično podržanih komponenti i pod linuxom, no daleko je ipak veći broj hardvera koji će pod win imati kvalitetnije upravljačke programe.

09 vel 2018, 18:56

[url][/url]
Bunker je napisao/la:
exithus lethalis je napisao/la:... provjereni hardware koji radi jednako dobro kao i pod win ili bolje na linuxu, hardware koji možemo kupiti "gotov" bez pretjeranog/nimalo customize....

Doma buš ti teško vršio hardverski "customize". Tvoj domet je isprobavanje raznih op sistema, više linux distri, više DE , više verzija upravljačkih programa , a na same hardverske mogućnosti hardvera baš i nemaš načina utjecati osim kaj buš se malo igrao overclockom , boljim hladilom i sl... Bolji i jači hardver će imati svoju cijenu.

Ako ti treba devices za neke najosnovnije radnje ( surfanje, yt, IM aplikacije , mailovi, fb , ... i sl ) onda će ti te funkcije bolje odrađivati neki tablet ili smartphone od 1500 kn nego pc od 2500 k , uz naravno daleko manji ekran.

Izbor distre ili DE ima utjecaja dok je sistem u mirovanju, no kada ga opteretiš konkretnim radom tada se to sve manje više ponaša podjednako. Evo ti par primjera kojeg sam nedavno odradio za potrebe jednog drugog foruma gdje smo razglabali o usageu distre ili DE:

Manjaro KDE :

slika

Manjaro XFCE .

slika

Manjaro xfce sa comptonom :

slika

Kako vidiš, uz istovrsne pokrenute apk ( defaultne za taj DE ) brojke su skoro pa jednake.

Glede želje koju si naveo da očekuješ da će neka komponenta pod linuxom raditi jednako dobro ili još bolje nego na win je samo tvoja želja , jer zbog tržišnog udjela će proizvođači hardvera biti daleko motiviraniji da napišu kvalitetan upravljački program za npr win10 koji je trenutno na oko 580 miliona računala aktivnih korisnika
( http://gs.statcounter.com/os-version-ma ... 701-201801 ) nego za linux koji je nažalost još uvjek na jednocifrenoj statističkoj brojci u home desktop segmentu. To neznači da nema odlično podržanih komponenti i pod linuxom, no daleko je ipak veći broj hardvera koji će pod win imati kvalitetnije upravljačke programe.

Razumijem, eventualno kupiti manjarov spitfire :P bojim se da je to prevelika investicija, raspberry..? sa nekim manjim ekranom..ma tablet imam međutim android opet nije linux..nego njegov "sin" više me i možda zanima manji ekran zbog baterije, koliko god backlight smanjio ipak je sad ovo u odnosu na prethodni laptop 16 inča ili 15,6 a onaj je bio 11..i intel
slika

09 vel 2018, 19:27

exithus lethalis je napisao/la:Pritom najviše me zanima koji je hardware minimum za svakodnevno surfanje,bezbrižan rad,copy/paste bez zahtjevnih aplikacija, najzahtjevnija virtualka..dakle brzo bootanje,prijenos podataka,maksimalna grafa iskoristivost ,odnosno da driveri budu pandan ili čak i bolji od win podrške..

bez igrica,video editiranja,audio...

Tražiš li nešto gotovo složeno, Dell ima dosta proizvoda s predinstaliranim Ubuntu ili System 76 ( https://system76.com/pop ).
A računalo i ja planiram. Za sada mi je plan matična Asus b350 prime plus, procesor Ryzen 5 1600. Pošto je to mainstream od komponenti vjerojatnost je valjda veća da će Linux odlično raditi.
Odgovori