Sada je: 16 tra 2024, 19:21.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

sttipe je napisao/la:Problem mi je šta ne znam instalirati ništa šta skinem sa interneta, a imam nekoliko različitih paketa.
Šta sam god proba nema takvog paketa ni direktorija, pa ni kad ga donesem iznad terminala i pustim. A putanju pokaže, a kad upišem; sudo apt-get install + putanju ili ime datoteke, nemože ga nać...


možda te nisam dobro razumio ( oprosti ) , za svaki slučaj da napišem. kad skineš deb paket sa interneta ne koristiš apt-get nego dpkg , ovako:

Kod: Označi sve
sudo dpkg -i ime_paketa.deb
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
Hvala.
To nisam znao, morat ću nać po internetu šta više takvih detalja, jer skinutih paketa ima gomila, raznih ekstenzija, a ja sad neznam šta smim instalirat za ne učinit gore.
Dođe mi da sve obrišem, šta sam skinija, i napravim nekakav bekap, ili nekakvu sliku diska...
Pomogao je onaj tekst s brojem kernela, 4.7, jer je taj postojao u izborniku aplikacije/programa, Ukuu, koji onda sam instalira kernel pod onim brojem kojeg odabereš, i ne moram ja znat kako ga "ručno instalirat".
Kad je taj kernel instaliran ušao sam u recovery, njegov, (jer mi je inače opet diza najnoviji kernel), i uputio da odradi recovery s "oslobađanjem prostora".
Tad se podigao Ubuntu s tim kernelom, i sad mi You tube ne zapinje, samo nema zvuka nikakvog, ni na koji uređaj, sa djeka od slušalica.
Monitor mi ima samo vga ulaz + s kabelom koji se ušteka u djek od slušalica, (obe strane isti djek). Možda ga probam iduće dane na tv, koji ima hdmi, iako na njega neće bit spojen.
Samo za vidit jel taj vid audio izlaza radi. Na postavkama zvuka u kartici izlaz više nije intel,svašta nešto, nego stoji "lažni izlaz", doslovno.
Možda tako i triba bit.
Još da mi je dobit wi-fi, da traži mreže, kao mobitel, i prikaže ih da mogu svoju odabrat, da mi oslobodi mjesto u modemu, to bi volija i više od zvuka!!
Sad tamo mogu nešto postavljat, ali ne znam šta ni kako, i mislim da driver za wi-fi nije instaliran, ili nije konfiguriran..
Provjerit ne znam.
Ali s urednom video reprodukcijom, i bez trzanja i smrzavanja preglednika, box/mini pc je za mene već sad solidno upotrebljiv!!
ako te put nanese u moje krajeve imaš pivu!
(dvi,tri...)
Postovi: 17
Postovi: 17
Pridružen/a: 04 ruj 2016, 18:43
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux Mint
sttipe je napisao/la:ako te put nanese u moje krajeve imaš pivu!
(dvi,tri...)


s dve, tri pive bi mogli zalit deku ( he he )
'81: ZX81 '83:ZX spectrum '85: Apple IIe '86:C-64 *** '87:PC-XT *** '88:PC-AT *** '90:386 *** 'itd.
Avatar
Postovi: 492
Postovi: 492
Pridružen/a: 26 svi 2012, 13:47
Lokacija: orahovica
Podijelio/la zahvalu: 59 puta
Primio/la zahvalu: 27 puta
Spol: M
OS: openSUSE-kde
E sad bi mi dobro došle...
Zasxxa sam nešto u žaru borbe za wi fi.
Koji nisam uspija posložit.
Bt jesam, ali radi slabašno, triba se borit za običnu datoteku prebacit s moba.
Možda ja nisam dobro uvatija mot, na kraju je pokusna datoteka pribačena..
Video mi opet trza i zapinje, (apdejta sam sustav, čini se da mu nije sija dobro apdejt), pa će sutra tribat opet recovery onog kernela...
To ću kad još proučim wi fi driver koji sam skinija od realteka, 8111, tgz, ekstenzije, i vidim šta mogu s njim..
Dobro, borit ću se dok ne posložim, a ako ne, ostavit ću najbolje šta dobijem. pozz.
Postovi: 17
Postovi: 17
Pridružen/a: 04 ruj 2016, 18:43
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux Mint
Ne uspjevam ništa.
Uvik je poruka da nema takve datoteke ni direktorija.
Ponekad i da nema "aces" u neki folder kad sam kopirao i pejstao upute (isorespin.sh), i to sam probavao puno puta, a ni ovu skriptu za path kernela 4.7 ne mogu ni pokrenit ni ništa s njom.
Redovito mi zapinje odma na prvoj komandi, pa možda nemam djelove sustava koje bi triba imat da to krene..Ili baš neznam..
Šteta, čini se stabilan i brz sustav, na ovom kernelu, samo šta ga ovi najnoviji zbucaju, pa isključim update.
edit,
Možda sam i uspio. Ukuu mi ispisuje da je 4.7 instaliran i pokrenut, a 4.7.040.700.201608021801 -instaliran,
Znači li to da je kernel apgrejdan??
Otvorija sam datoteku u terminalu i samo upisao sudo apt-get install -- + enter!!
I instaliralo se nešto..
Pretpostavljam taj folder s pathom...
Video opet radi skroz ok, zvuk sa slušalica ne radi, via hdmi neznam, a wi fi i bt ne rade...
Možda opet tribam instalirat driver.
Možda ništa nisam ni instalira...
Postovi: 17
Postovi: 17
Pridružen/a: 04 ruj 2016, 18:43
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux Mint
Miče se nešto..
Naša sam program wi-fi radar, dosad ga nije bilo instaliranog, klik na njega otvara terminal, i onda u terminalu dobivam poruku;
get_network_device: No WiFi device found, please set this in the preferences.
Interface doesn't support scanning.

pa to ponovi,
pa ponovi,
pa stalno ponavlja...
naša sam na guglu, (na to gori upisano/pejstano), naredbu;

sudo dpkg-reconfigure wifi-radar

Ta naredba izbaci mali grafički prozor s jednom trakom u koju triba nešto upisat.
A ja nemam ideje šta napisat u taj redak, "da aladin izadje"...

edit2,
zasad zaključujem da nemam driver.
Sa ove stranice,
ftp://ftp.us.debian.org/debian/pool/non ... e-nonfree/
, niti jedan od 8 realtek drivera se neda instalirati, svi puknu na 16%..
Možda nemam pravi kernel, ili path?
Možda je zadnjih par dana iznenada crka wi-fi čip..
Kernel će bit prije...
Ili još nešto šta još neznam...
Postovi: 17
Postovi: 17
Pridružen/a: 04 ruj 2016, 18:43
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux Mint
sttipe je napisao/la:Ili još nešto šta još neznam...

Svaka čast na trudu ali bojim se da se boriš protiv vjetrenjača. Tvrdnja trgovaca da Ubuntu radi na tom stroju je kako vidim obična laž. A bilo je neko vrijeme isto i za Win10. Jednostavno nema pravih drajvera za to čudo.
Avatar
Postovi: 1907
Postovi: 1907
Pridružen/a: 16 tra 2011, 08:34
Lokacija: i grupa Film
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
Spol: M
OS: Mint 10 LXDE itd...
Da, šteta.
Hardver je u principu odličan, vrti fhd, skroz ok, dovoljno je brz, i dovoljno rama ima za moje potrebe, a ima i usb3.0..
Već sad s kernelom 4.7, dosta pristojno sve to radi, nema pucanja, firefox je fluidan, sve šta radi, dobro radi..
Jedino me žalosti ovaj "okljaštreni " ubuntu, nije to ono šta je nekad bija, čini se ka "vrlo pojednostavljen" u najmanju ruku.
(Bios mi je isto par stranica s par opcija, fali ga pola od onog iz laptopa a uefi particija mi je trenutno potpuno prazna, jer sam ju proširiva kad mi se napunila skroz.)
Zvuk mi u principu baš toliko i ne fali, iako je komp bez zvuka "pola kompa"..
Wi fi mi baš fali..
Na windozama (10) je sve radilo turbo fluidno
Odgovarala bi mi čak i opcija instalacije w7, (s ubačenim driverima od w10), i ovakvim linuxom u dual bootu..
W10 koji šalje svaki moj klik nekome nekud, jednostavno mi nije napet, pogotovo ne za internet bankarstvo, ebay, ili takvo šta.
I na linux mi dica neće doć ništa instalirat i skupljat smeće...
Iz te perspektive možda shvatiš trud.
Dobija sam prijedlog na drugom forumu, sad probam w10 drivere ubacit pomoću ndiswrappera, ali jako loše radi.
Grafički dio sam uspija jednom otvorit, pa je smrza, pa više ne otvara...
Postovi: 17
Postovi: 17
Pridružen/a: 04 ruj 2016, 18:43
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux Mint
Skini drajver za winse.Skini program windows wirelless drivers,pokreni ga.Zatim :instaliraj drajver.Odeš do mjesta gdje si skinuo drajver,odaberi .info datoteku.Još ćeš morati u terminal pa sudo ndiswrapper,sudo ndiswrapper -ma.Ovo pretpostavljam učita drajver,zato je tebi bila prazna datoteka(vidi forum.hr).Ovo sam ti ukratko opisao kako sam našao na jutjubu,pa ti ipak pogledaj da ja nisam šta krivo stavio:
https://youtu.be/wchimaoe9KE
Postovi: 149
Postovi: 149
Pridružen/a: 21 lip 2016, 18:37
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 17 puta
Spol: M
OS: mint 13 64bit xfce
Uspija sam dobit grafički dio ndisgtk, ubacija sam drivere i on ih je upisa u svoje direktorije. na prozorčetu svi driveri su mi invalid, ime crveno prekriženo, ubacija sam mu sve inf datoteke iz mape di su driveri (w10) za ovaj box.
Vjerovatno nema djela kernela, na koji bi se zakačili driveri za te komponente koje ne rade...
Driveri valjaju jer sam ih ubaciva kod ponovne instalacije desetke, koja je crkla kad mi je žena ištekala box iz struje, tokom apdejta od ure vrimena, da ušteka usisivač...
I to je jedan od razloga migracije na pingvina..
Postovi: 17
Postovi: 17
Pridružen/a: 04 ruj 2016, 18:43
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux Mint

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.