Sada je: 19 tra 2024, 20:18.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pozdrav svima,

zanima me da li bi se moglo i kolika bi bila cijena instaliranja Linux-a, za npr., knjigovodstveni ured .... 3. pc-a i jedan laptop jer bih predložio micanje microsoft-a. Za sada je ovo samo moja zamisao kao zaposlenika u knj. uredu .... novog pa :zvizdi :hmm čisto kada idući puta bude prilika/razgovor da znam reći.
Avatar
Postovi: 108
Postovi: 108
Pridružen/a: 10 svi 2016, 15:27
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 57 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux/Ubuntu
0 kuna, pod pretpostavkom da imaš softver koji ti treba i da sam radiš. Ako želiš da ti netko to instalira, podesi i održava dosta više od MS rješenja.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:0 kuna, pod pretpostavkom da imaš softver koji ti treba i da sam radiš. Ako želiš da ti netko to instalira, podesi i održava dosta više od MS rješenja.



1. Znači ... npr., mogu od doma donijeti "svoj-u" 16-icu ili 18-icu i onda klasika sa instalacijom ... komp po komp ?
2. Knjigovodstveni program koji je sada na "kompovima" ..... da li bi ga mogao preko wine-a, instalirati ?
3. Budući da smo povezani i sa ovim državnim ustanovama (porezna, mirovinsko ....) ..... kak' stoje stvari s tim ?

:thmb-up :kava
Avatar
Postovi: 108
Postovi: 108
Pridružen/a: 10 svi 2016, 15:27
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 57 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux/Ubuntu
1. Da
2. Ovisi o programu - najbolje ti je probati. Neki pouzdano rade super preko winea, neki grozno.
3. Koliko znam, iskustvo ti jako ovisi od usluge do usluge, ali je u principu moguće. To će ti drugi znati bolje odgovoriti.

Nažalost, mislim da ti je prijelaz na Linux neisplativ ne zbog direktnih troškova (instalacija, licence, održavanje - tu nemaš velike brige), već zbog latetnih troškova (gubljenje živaca dok se ljudi naviknu na drugi OS, trčanje IT-ju za svaki problem jer se nisu susreli sa sustavom dotad i sl.)

Linux ti je smisleno imati u firmi od početka ili nikada (osim ako imaš nadvladavajuće enterprise interese), po meni - kao i svaki OS i većinu bitnijih programa.
Avatar
Site Admin
Postovi: 4639
Site Admin
Postovi: 4639
Pridružen/a: 07 ožu 2009, 17:00
Podijelio/la zahvalu: 101 puta
Primio/la zahvalu: 209 puta
Spol: M
OS: fedora 34
iweb je napisao/la:1. Da
2. Ovisi o programu - najbolje ti je probati. Neki pouzdano rade super preko winea, neki grozno.
3. Koliko znam, iskustvo ti jako ovisi od usluge do usluge, ali je u principu moguće. To će ti drugi znati bolje odgovoriti.

Nažalost, mislim da ti je prijelaz na Linux neisplativ ne zbog direktnih troškova (instalacija, licence, održavanje - tu nemaš velike brige), već zbog latetnih troškova (gubljenje živaca dok se ljudi naviknu na drugi OS, trčanje IT-ju za svaki problem jer se nisu susreli sa sustavom dotad i sl.)

Linux ti je smisleno imati u firmi od početka ili nikada (osim ako imaš nadvladavajuće enterprise interese), po meni - kao i svaki OS i većinu bitnijih programa.


Dakle ... kao prvo ilitiga pod 1.: :thmb-up :thmb-up

..."poznavajući" (kao i većina), kako naše državne ustanove "rade" :zvizdi :hihi :place pface ....npr., kada je u pitanju "njihova" umreženost (povlačenje/razmjena/usklađivanje podataka između mirovinskog i zdravstvenog i naravno i pogotovo -- porezne) .. sve je jasno jer "oni" ipak koriste/prate najviše svjetske i europske standarde :lulz :lulz :lulz

Kao što rekoh ... ovo pitanje sam postavio čisto da znam nešto više reći ako počne priča jer sam im rekao već da sam na Linux-u.

Hvala još jednom na odgovorima pa tko zna ...i e, kad' sam već ovdje čisto da priupitam ..... da li postoji ikakav način da se compiz koji je odličan na 16-ici, aktivira i u 18-ici jer koliko sam kao laik uspio shvatiti, 18-ica je sada neki GNOME, a 16-ica je bila Unity pa se kao zbog toga na compiz-u (iako se može instalirati) ne mogu aktivirati oni efekti ala wobly windows i windows animation ... dok s druge strane, na 18-ici se recimo i preko ubuntu software centre i terminala može instalirati unity tweak tool ???

Eto ... pozz
Avatar
Postovi: 108
Postovi: 108
Pridružen/a: 10 svi 2016, 15:27
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 57 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux/Ubuntu
Ako budeš išao na Linux, moj savjet ti je da onda bez rasrpave staviš neki skin koji izgleda kao windows. Znači, start gumb od win-a, redmond tema windows desktop background, promijeni nazive ikona i slikice. To je jasno i dalje linux, ali će ti reducirati 80-90% žalbi na novi sustav i ~100% nepostojećih problema za koje će se kriviti linux po automatizmu.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Biti će ti problema na relaciji dokumenata libre ofis na ms ofis:znate dobro da često dokument izgleda drugačije(a naročito eksel tablice:budu razlomljene),još ako se tu nađe i ms font.Ja uvijek svaki dokument napisan u lbr ofisu prvo pretvorim u pdf,pa onda šaljem npr mejlom,što bi tebi sad trebala svaka referentica trebala raditi. :place Zaključak: na kraju koristiš ms ofis,pa se postavlja smisao svega toga.Nisam siguran da se to isplati,što svi znamo iz svojih iskustava(naravno drugo smo mi kao pojedinci koji se znamo u svemu tome snaći).
Postovi: 149
Postovi: 149
Pridružen/a: 21 lip 2016, 18:37
Podijelio/la zahvalu: 1 puta
Primio/la zahvalu: 17 puta
Spol: M
OS: mint 13 64bit xfce
MS fontovi zapravo postoje u linuxu i mogu se instalirati sa paketom "msttcorefonts" ~
Kod: Označi sve
sudo apt-get install msttcorefonts
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
barbaivo je napisao/la:Biti će ti problema na relaciji dokumenata libre ofis na ms ofis:znate dobro da često dokument izgleda drugačije(a naročito eksel tablice:budu razlomljene),još ako se tu nađe i ms font.Ja uvijek svaki dokument napisan u lbr ofisu prvo pretvorim u pdf,pa onda šaljem npr mejlom,što bi tebi sad trebala svaka referentica trebala raditi. :place Zaključak: na kraju koristiš ms ofis,pa se postavlja smisao svega toga.Nisam siguran da se to isplati,što svi znamo iz svojih iskustava(naravno drugo smo mi kao pojedinci koji se znamo u svemu tome snaći).


barbaivo ... problema neće biti jer sve si rekao baš onako kako i je pa ću se držat' one stare narodne ... ne ću talasat :lulz :thmbs-up :bravo :thmb-up
Avatar
Postovi: 108
Postovi: 108
Pridružen/a: 10 svi 2016, 15:27
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 57 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux/Ubuntu
shrike je napisao/la:Ako budeš išao na Linux, moj savjet ti je da onda bez rasrpave staviš neki skin koji izgleda kao windows. Znači, start gumb od win-a, redmond tema windows desktop background, promijeni nazive ikona i slikice. To je jasno i dalje linux, ali će ti reducirati 80-90% žalbi na novi sustav i ~100% nepostojećih problema za koje će se kriviti linux po automatizmu.


...neću ja nigdje ić' već na pivu :hihi :thmb-up
Avatar
Postovi: 108
Postovi: 108
Pridružen/a: 10 svi 2016, 15:27
Lokacija: Zagreb
Podijelio/la zahvalu: 57 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Linux/Ubuntu

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: Google [Bot] i 13 gostiju.