Switch to full style
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.
Odgovori

Re: [RIJEŠENO] Koji PHD kupiti?

10 vel 2019, 11:29

bertone je napisao/la:Prijenosni SSD se isplati slagati kad uleti neka akcija za SSD ili sa diskovima manjeg kapaciteta.

Trenutne cijene najjefninijih 120GB SSD-a se kreću oko 160 kn, a 240GB oko 250 kn pa kad se na to doda cijena kućišta od 150-200 kn za 300 ili 400 kn se da složiti mehanički otporan prijenosni disk.

Početne cijene 1TB SSD su oko 1000, a 2TB oko 2000 kn što je puno jer na to treba dodati još kvalitetnije kućište za disk, no ako je primarna sigurna pohrana bitnih podataka koji se moraju nositi okolo-naokolo onda se i to da izdržati.

Osobno kao prijenosni disk kojeg nosim okolo-naokolo imam 120GB SSD kojeg sam sam složio od starog SSD-a i novo kupljenog alu kućišta i on je otporan na transport i udarce, a kapacitetom mi je dovoljan za prijenos podataka koje trebam pohraniti na back-up diskove. Za back-up kopije ipak koristim klasične 2TB diskove no oni se ne prenose često, odnosno koriste se jednom-dvaput mjesečno kad se pohranjuju kopije podataka (da, govorim u množini jer imam trostruku kopiju podataka koja je pohranjena na tri različite lokacije... ili između redova => paranoja :-D )

He, he, nije to paranoja tko se dobro opekao... imam i ja na tri mjesta važne stvari. Na SSD u računalu, na jednom HDD i na mobitelu ista kopija.
Nije nešto velika datoteka 20GB, pa bolje spriječiti.

Nedavno sam svjedočio jednom gubitku, (nazovimo lika Pero). Pero je imao sve slike i videa od djetetovog odrastanja, kao i ostale podatke samo na mobitelu. Pero je imao upaljen google disk oblak kao sigurnosnu kopiju. Ne znam kako je Pero naredio što da mu oblak sprema ali nakon što je mobitel poludio, Pero je morao mob. vratiti na tvorničke postavke. A google disk je vratio samo neke slikice koje je Pero objavio. (Koliko sam puta napisao Pero :D)
zato copy/paste samo jako.

Složio bih se da je PSSD (portable) nužan kome treba kopija na terenu. Tko ga non stop nosi na posao, auto, trzanje, drmanje, padovi. I takav PSSD ne mora biti nešto velik (skup). (ako se rad odnosi samo na laptop može SD kartica ili USB, bitno da odrađuje posao, opet ovisi i koja vam brzina prijenosa treba).

Re: [RIJEŠENO] Koji PHD kupiti?

10 vel 2019, 13:08

Iskreno za backup važnih stvari poput obiteljskih slika, dokumenata i slično bolje je imati neku vrstu cloud usluge gdje sinkaš sve tamo. Takve pizdarije koštaju 5-10$, ali ako ti toliko ne vrijede slike i uspomene onda se ne moraš baktati niti sa eksternim diskovima. Iako, osbno ja bih dao razviti najbitnije sliek a ne ih držati samo u digitalnom obliku.

Re: [RIJEŠENO] Koji PHD kupiti?

10 vel 2019, 17:35

shrike je napisao/la:Iskreno za backup važnih stvari poput obiteljskih slika, dokumenata i slično bolje je imati neku vrstu cloud usluge gdje sinkaš sve tamo. Takve pizdarije koštaju 5-10$, ali ako ti toliko ne vrijede slike i uspomene onda se ne moraš baktati niti sa eksternim diskovima. Iako, osbno ja bih dao razviti najbitnije sliek a ne ih držati samo u digitalnom obliku.


Sve to stoji, ali opet mnogi savjetuju da se privatne stvari ne bi trebale držati u oblaku, a pogotovo ne na besplatnim. I nekako osjećam nelagodu oko takvih stvari da mi netko čuva slike i ostalo. To sada ovisi od čovjeka do čovjeka.
I tako već dajem otpor i pokušavam skynetu otežati put do pobjede, podbacujem mu klip gdje god mogu :lulz -u svakoj šali pola istine :thmb-up
Odgovori