Sada je: 25 lis 2020, 12:13.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

pozdrav ljudi, imam nekih poteskoca sa instalacijom linuxa. kupio sam laptop acer aspire sa ryen 5 procesorom i radeon vega grafikom.
Na njemu je bio predinstaliran neki drugi linux nemogu se sjetiti tocno koji. pokusao sam instalirati linux mint 19.2 cinamon te nije islo, pokusao sam i ubuntu opet
nije islo.pojavi se ova pogreska (watchdog: BUG: soft lockup - CPU#2 stuck for 23s!). nakon toga sam uspio instalirati linux 18.3 ali mi grafika ne radi dobro grafika.
Podijelio/la zahvalu: 0 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
Samo što sam upisao u tražilicu, izbacilo mi je ovo rješenje:

I also have the same laptop: Dell Inspiron 7559. I managed to boot by adding nouveau.modeset=0 to GRUB's linux line.

When you are in the GRUB menu, press E to enter the GRUB editor. Add nouveau.modeset=0 to the end of the line that starts with linux. After you've added it, press F10 to boot. Your system should start. After that, go to System Settings > Software & Updates > Additional Drivers and then select the NVIDIA driver. Right now I'm using NVIDIA binary driver- version 367.57 from nvidia-367 (proprietary, tested).

However I also have problems. Firstly, the NVIDIA card consumes a lot of power. My battery life is 2 hours with Linux (because it only uses NVIDIA GTX 960). With Windows I get 6 hours if I use it mildly. If I do prime-select intel, and try to log off, it gets stuck and I have to reboot it multiple times to make it boot. Sometimes it never boots back so I have to boot in recovery and switch back to NVIDIA by prime-select nvidia. I have installed all the Dell graphics card drivers and nothing changed - still doesn't boot with Intel selected. However once I managed to boot with Intel and it gave me 6:30 hours of battery life. Something is weird.

Izvor: https://askubuntu.com/questions/875173/ ... ymouthd305
Lista gnjavatora:
Bunker (16.11.2018.-9.9.9999.)
Podijelio/la zahvalu: 42 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
Koliko vidim iz prvog posta, čovik koristi AMD + Radeon grafu, a ne Intel + nVidiu. Moga si čoviku dat relevantniji odgovor.
Dakle, postupak bi trebao biti isti i za Linux Mint 19.2. Na grub liniji di piše koji kernel će bootat dodaš na kraju nomodeset, samo to. Ostatak je identičan. Nemam ništa slično da isprobam, ali većinom to pomogne.
Sretno!
Arch Linux Install Script
Hash Checker
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my days but you man... you're special!
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 274 puta
Primio/la zahvalu: 348 puta
pokusao sam sve to al nista.
Meni to smrdi na Ryzen kojega neki kerneli slabo podržavaju.
Evo našao sam nešto štiva na Manjaro forumu:
https://forum.manjaro.org/t/amd-ryzen-p ... ixes/55533

Probaj recimo u grub linux liniju na kraj kao parametar dodati:
Kod: Označi sve
idle=nomwait

pa bootaj sa Ctrl-X
Ako proradi, promijeni to u /etc/default/grub i updejtaj grub kako piše.
Piše i nešto o isključivanju C6 stanja, whatever that means. Pročitaj.
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 342 puta
a dali netko zna zasto je ova poruka(cinnamon je trenutno pokrenut bez hardverskog video ubrzanja...)
Čini mi se da je @jurastublic na pravom tragu i blizu rješenja. Naletio sam na ovaj link https://www.linux.org.ru/forum/general/15134372

Ljudi opisuju konfiguraciju sličnu tvojoj, @Krešo, pa može dodatno pojasniti netko tko zna ruski bolje od mene :hmm
Podijelio/la zahvalu: 62 puta
Primio/la zahvalu: 102 puta
Pozdrav @kreso, to je vjerojatno neki novi ryzen s vega grafikom pa možda još nije uhodan?
Imaš li WiFi na tom Aspire s Linuxom?
Za razliku od ljubavi poštovanje se ne može kupiti- Homer Simpson
Podijelio/la zahvalu: 131 puta
Primio/la zahvalu: 28 puta
imam wi fi na njemu,a grafika je radeon vega mobile gfx.
Ne mogu se pohvaliti znanjem ruskog jezika, ali čini mi se da su na linku koji sam prije naveo opisali isti problem i gotovo istu konfiguraciju kakva je tvoja. Ako je instaliran Ubuntu 19.04, predložili su pokrenuti secure boot i onda upisati
nomodeset
i/ili
acpi=off
i/ili
pci=noacpi
u "opcije pokretanja kernela", kako doslovno prevodim izraz
в параметры загрузки ядра
. Pretpostavljam da se time misli na podizanje sustava.
Podijelio/la zahvalu: 62 puta
Primio/la zahvalu: 102 puta

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.