Sada je: 28 tra 2024, 09:28.
Diskusije o hardveru i driverima pod Linuxom.

Moderator/ica: Moderatori/ce

Ima li netko iskustva sa mrežnim PCIe 10/100/1000Mbps karticama, kompatibilnim sa linuxom, odnosno postoji li odgovarajući driver koji će pokrenuti TP-LINK TG-3468, ovu karticu do približno deklarirane brzine...
Kod: Označi sve
optimus@lmde5:~$ inxi -n
Network:   Device-1: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet driver: r8169
           IF: ens32 state: up speed: 1000 Mbps duplex: full mac: 10:27:f5:65:f7:8f
           Device-2: Realtek RTL810xE PCI Express Fast Ethernet driver: r8169
           IF: ens33 state: down mac: 18:a9:05:2b:d1:48  ## ens33 sa matične ploče
optimus@lmde5:~$

Kod: Označi sve
optimus@lmde5:~$ speedtest
Retrieving speedtest.net configuration...
Testing from A1 Hrvatska (213.149.61.38)...
Retrieving speedtest.net server list...
Selecting best server based on ping...
Hosted by WiracNet (Gracanica) [221.13 km]: 36.463 ms
Testing download speed..........................................................
Download: 90.59 Mbit/s
Testing upload speed............................................................
Upload: 83.49 Mbit/s
optimus@lmde5:~$

Download i Upload skoro izjednačeni... ?
Možda neka druga kartica, kojoj linux neće biti problem...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Dobro, a koje bi brzine trebale biti?
Koji kabel koristiš za povezivanje LAN-a na kompu i LAN-a na routeru (Cat4, Cat5, Cat5e, Cat6, Cat7, Cat8 ili je li obični ili crossover)?
Koji je ruouter i koji izlaz na njemu koristiš (kakve on ima LAN/WAN portove)?

... drugim riječima mislim da nije problem (ako ga uopće ima) mrežna kartica nego nešto drugu u lancu.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11351
Site Admin
Postovi: 11351
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 662 puta
Primio/la zahvalu: 1018 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:Dobro, a koje bi brzine trebale biti?
Koji kabel koristiš za povezivanje LAN-a na kompu i LAN-a na routeru (Cat4, Cat5, Cat5e, Cat6, Cat7, Cat8 ili je li obični ili crossover)?
Koji je ruouter i koji izlaz na njemu koristiš (kakve on ima LAN/WAN portove)?

... drugim riječima mislim da nije problem (ako ga uopće ima) mrežna kartica nego nešto drugu u lancu.

Da, razumijem te potpuno o čemu govoriš, ranije sam se pobrinuo promjeniti switch i router u Gb/ps, između glavnog ulaznog modema u moju kuću (Fritz!Box 6660 Cable) i PCa na kome radim, i u koji sam ugradio ovu karticu, (ens32).

Istina je da sam propustio provjeriti kompatibilnost ove kartice na portalu trgovca, gdje su navedeni samo Windowsi, ali očito me linux razmazio, jer štagod sam do sada uštekao, sve je šljakalo... Čini mi se da Cat5e kablovi koji su razvedeni po mojoj kući, nebi trebali biti toliki problem, ili mi se to samo tako čini...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Radikalno je veća vjerojatnost da nemaš gigabitni internet ili da ti je kabel problem nego da ti kartica na redi kako treba. Prvo provjeri da li ti uopće na lokalnom LAN-u radi gbit internet. Ja imam istu karticu (tj isti chipset, ovo je na laptopu) i sve radi kako je deklarirano (tj sa paketom koji sam kupio):

Kod: Označi sve
root@brood:/home/shrike# speedtest
Retrieving speedtest.net configuration...
Testing from A1 Hrvatska (188.252.199.82)...
Retrieving speedtest.net server list...
Selecting best server based on ping...
Hosted by OMONIA (Zagreb) [1.43 km]: 16.27 ms
Testing download speed................................................................................
Download: 189.97 Mbit/s
Testing upload speed......................................................................................................
Upload: 19.83 Mbit/s
root@brood:/home/shrike#  inxi -n
Network:   Device-1: Qualcomm Atheros QCA9377 802.11ac Wireless Network Adapter driver: ath10k_pci
           IF: wlp3s0 state: down mac: 94:e9:79:c1:d8:57
           Device-2: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet driver: r8169
           IF: enp4s0f1 state: up speed: 1000 Mbps duplex: full mac: a8:1e:84:08:36:3f
           IF-ID-1: docker0 state: down mac: 02:42:b7:c0:f9:ac
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
A koliko dobiješ na drugim uređajima preko Fritza (žicom)?
Usput, ne znam kako je danas ali prije pola godine kad je A1 krenuo sa većim brzinama preko koaksijalca su imali velikih problema zbog čega sam još uvijek na Ubeu iako su mi nudili Fritza i veće brzine (hebeš veću brzinu, ak svako malo nešt ne radi :-D ).

PS. Ja bi prvo nazvao stručnjake u A1 i prijavio problem pa nek oni razbijaju glavu gdje je problem.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11351
Site Admin
Postovi: 11351
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 662 puta
Primio/la zahvalu: 1018 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
bertone je napisao/la:A koliko dobiješ na drugim uređajima preko Fritza (žicom)?
Usput, ne znam kako je danas ali prije pola godine kad je A1 krenuo sa većim brzinama preko koaksijalca su imali velikih problema zbog čega sam još uvijek na Ubeu iako su mi nudili Fritza i veće brzine (hebeš veću brzinu, ak svako malo nešt ne radi :-D ).

PS. Ja bi prvo nazvao stručnjake u A1 i prijavio problem pa nek oni razbijaju glavu gdje je problem.


Ako ništa ne radi i ništa drugo ne skida oko 200 Mbps koliko je i paket, interno na LAN-u puni gigabit.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
shrike je napisao/la:Ako ništa ne radi i ništa drugo ne skida oko 200 Mbps koliko je i paket, interno na LAN-u puni gigabit.


Aj fala kaj si to podijelio sa nama, ali nisam pitao tebe jer ti nemaš problem :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11351
Site Admin
Postovi: 11351
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 662 puta
Primio/la zahvalu: 1018 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon
E jeb*** sad :D Samo 'oću reći da na istom provajderu i chipsetu mi radi kak treba. Sada kada se pokušavam sjetiti nekog slučaja di je tak radilo efektivno na 100 mbps a trebalo je na gigabitu, bio je baš kabel problem jer nije podržavao veće brzine.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
bertone je napisao/la:
shrike je napisao/la:Ako ništa ne radi i ništa drugo ne skida oko 200 Mbps koliko je i paket, interno na LAN-u puni gigabit.


Aj fala kaj si to podijelio sa nama, ali nisam pitao tebe jer ti nemaš problem :-D

Evo samo ilustracije radi... brzina prema dva routera...
slika
Na katu iznad mene ide 1 Gb, prema meni ide 100 Mb, ali uletia je dobri susid sa svojim laptopom, oba smo na jednom kabelu od A1, te je uslijedilo malo testiranja... 800 do 900 Mb, direktno na Fritz!boxu ide bez problema..

Tako da smo skinuli krivnju sa kartice, jer istu ovu brzinu (100 Mb) postiže i na direktnom kabelu koji dolazi od Fritz!boxa, a prije mog routera i PCa (kartice)... slijedi malo kućnih kabelskih radova, kada već plaćamo Gb internet...

Dakle linux guta sve što mu ponudiš, iako mu to nije na jelovniku... kao što je bio slučaj sa ovom karticom, u svakom slučaju, Hvala na suradnji...
Avatar
Postovi: 452
Postovi: 452
Pridružen/a: 08 ruj 2018, 11:21
Podijelio/la zahvalu: 403 puta
Primio/la zahvalu: 13 puta
Spol: M
OS: Debian 9.8; LM 19.1
Optimus je napisao/la:Na katu iznad mene ide 1 Gb, prema meni ide 100 Mb, ali uletia je dobri susid sa svojim laptopom, oba smo na jednom kabelu od A1, te je uslijedilo malo testiranja... 800 do 900 Mb, direktno na Fritz!boxu ide bez problema..

Tako da smo skinuli krivnju sa kartice, jer istu ovu brzinu (100 Mb) postiže i na direktnom kabelu koji dolazi od Fritz!boxa, a prije mog routera i PCa (kartice)... slijedi malo kućnih kabelskih radova, kada već plaćamo Gb internet...

Dakle linux guta sve što mu ponudiš, iako mu to nije na jelovniku... kao što je bio slučaj sa ovom karticom, u svakom slučaju, Hvala na suradnji...


Ništa mi nije jasno tko ide kome i kako (što se kemijali sa kućnim mrežnim instalacijama), ali drago mi je da ste otkrili uzrok :-D
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T14s Gen. 1
AMD Ryzen 7 PRO 4750U
16 GB DDR4-3200
Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB
14" FHD IPS (Innolux N140HCG-GQ2)
WiFi Intel® Wi-Fi® 6 AX200
OS: Debian 6 Cinnamon
Slika: dio kolekcije

***

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Avatar
Site Admin
Postovi: 11351
Site Admin
Postovi: 11351
Pridružen/a: 01 kol 2012, 12:39
Podijelio/la zahvalu: 662 puta
Primio/la zahvalu: 1018 puta
Spol: M
OS: LinuxMint Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.