Sada je: 19 tra 2024, 04:01.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
@jh-im

Moja tvrdnja je bazirana na stotinama instalacija na kojima sam to uočio. Sam bug se uopće ne manifestira u radu, niti linux niti windowsi nemaju zbog toga nikakve poteskoće u radu , pa onda oni koji i imaju takvu situaciju nisu toga svjesni niti to ikome prijavljuju.

Provjeri u gpartedu i okači ovdje ss uefi stroja sa dualbotom win 10 i ubunta, kazem ti da ćes se mozda iznenaditi, sansa je 50:50 ( po mom iskustvu, ako te takva forma jezičnog izričaja više zadovoljava )
.
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
Bunker je napisao/la:@janko

Moja ti je preporukaa da odštekaš fizički druge diskove dok radiš instalaciju na externi hdd.

Takodjer ne ocekuj da bu takav hdd bootabilan na svim drugim racunalima.

.



Bunker a mozes li reci zas mislis ili znas da nije bootabilan na drugim racunalima?

Svima ili na ponekima iz nekih odredjenih razloga?
Pisem MALIM slovima :bleh :bleh :bleh !!!!!!
.............................................;)
Avatar
Postovi: 61
Postovi: 61
Pridružen/a: 28 ožu 2015, 22:28
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: LINUX MINT CINNAMON GNOME
Naravno da mogu : Zbog nekompatibilnosti instaliranih upravljackih programa i hardvera na kojima ces probati botnuti taj hdd. Ja sam imao tako innstaliran linux na usb, i negdje prodje odprve, a negdje je znao gnjaviti... Razlika je izmedju live lnuxa i tako instaliranog i konfiguriranog linuxa prema hardveru na kojem si ga kreirao. No, i takvi problemcici se rijese u hodu...

Uostalom, ucenje je dugotrajan proces pa nemoj se opterecivati kaj bus stoput pritom pogrijesio jer i greske su dio ucenja. Nabavi neke stare hdd i vjezbaj na njima do mile volje.

Na laptopu skines donji poklopac i dva sarafa na hdd ... Danas sam na dva lapa zamijenio stare hdd, pa ti ih dam dok ih nisam bacio, ako si iz zgb...
.

.
Avatar
Postovi: 397
Postovi: 397
Pridružen/a: 06 tra 2017, 18:40
Podijelio/la zahvalu: 84 puta
Primio/la zahvalu: 39 puta
Spol: M
OS: Manjaro KDE
To da tako instalirani USB ne radi je najčešće do grafike di ekipa instalira amd ili nvidia drivere, dođe na drugi sustav pa grafika ne radi, ili recimo kada je stariji kernel a komp sa novim komponentama i slično.... ukratko, ako kaniš imati usb/disk koji kaniš stavljati u nasumične kompove trebaš veoma generički setup i non stup stavljati novi kernel.
Es gibt keinen Gott, kein Universum, keine menschliche Rasse, kein irdisches Leben, keinen Himmel, keine Hölle. Es ist alles ein Traum - ein grotesker und dummer Traum. Nichts existiert außer dir. Und du bist nur ein Gedanke - ein vagabundierender Gedanke, ein nutzloser Gedanke, ein heimatloser Gedanke, der verloren in der leeren Ewigkeit wandelt!
Avatar
Moderator
Postovi: 10322
Moderator
Postovi: 10322
Pridružen/a: 07 pro 2007, 18:07
Podijelio/la zahvalu: 181 puta
Primio/la zahvalu: 313 puta
Spol: Y
OS: utuntu 19.10
Hm oke to se da rijesiti vise manje, vec sam mislio da su neka druga ozbiljnija ogranicenja/ne mogucosti u pitanju.
Ma nabacati jedno 3gb drivera :hihi

Bunker je napisao/la:Na laptopu skines donji poklopac i dva sarafa na hdd ... Danas sam na dva lapa zamijenio stare hdd, pa ti ih dam dok ih nisam bacio, ako si iz zgb...
.

.


Da sam sto kod mene vise manje uvijek bude viska dijelova :kava


Hvala ti na ponudi za hdd-ove imam vec jedan externi za datoteke i ovaj drugi za linuxe tak da mi to pokriva
trenutne potrebe.
Pisem MALIM slovima :bleh :bleh :bleh !!!!!!
.............................................;)
Avatar
Postovi: 61
Postovi: 61
Pridružen/a: 28 ožu 2015, 22:28
Podijelio/la zahvalu: 2 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: LINUX MINT CINNAMON GNOME
Bunker je napisao/la:Na laptopu skines donji poklopac i dva sarafa na hdd ... Danas sam na dva lapa zamijenio stare hdd, pa ti ih dam dok ih nisam bacio, ako si iz zgb...


Zašto bi ih bacio? Poklanjaš? :zamisljen
Avatar
Postovi: 179
Postovi: 179
Pridružen/a: 15 stu 2011, 09:00
Podijelio/la zahvalu: 3 puta
Primio/la zahvalu: 16 puta
OS: Debian 11

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 21 gostiju.