Sada je: 19 stu 2018, 02:03.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Pozdrav svima,

imam Ubuntu 16.04 LTS i par puta godišnje ga reinstaliravam (nije do Linuxa :ljubav :ljubav ). Nedavno (prije par mjeseci ako se dobro sjećam) primjetio sam da Ubuntu software "šteka". Prvi put (nakon reinstalacije Ubuntu-a), normalno ga otvori no nakon toga "nula bodova" .....sada imam instaliran Ubuntu software center pa me zanima koja je razlika između ta dva programa i zašto se ovaj Ubuntu software više uopće ne može instalirati :hmm :hmm (ima mi ljepše, preglednije i za korištenje, lakše sučelje od ovog USC-a).

Eto, samo toliko pa .... pozz :thmb-up
Zadnja izmjena: Mateo; 11 srp 2018, 08:09; ukupno mijenjano 2 put/a.
Podijelio/la zahvalu: 36 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
Najjednostavnije ti je provjeriti u terminalu što ti javlja prilikom instalacije Ubuntu softwAREa. Sav softwARE koji instaliraš iz UCS-a ili US-a možeš instalirati i iz terminala naredbom:

Kod: Označi sve
sudo apt install <ime-paketa>
Arch Linux Install Script
Hash Checker
Vl@do je napisao/la:Arch imaš upravo zato da uštediš na vremenu. Nemaš nikakvih problema s instalacijama, kompajliranjem i ostalim. Imaš jednostavno funkcionalan i stabilan, uvijek najsvježiji OS, a osim toga je sexy i cool do neba.

I've seen some idiots back in my days but you man... you're special!
Moderator
Moderator
Podijelio/la zahvalu: 258 puta
Primio/la zahvalu: 317 puta
Cooleech je napisao/la:Najjednostavnije ti je provjeriti u terminalu što ti javlja prilikom instalacije Ubuntu softwAREa. Sav softwARE koji instaliraš iz UCS-a ili US-a možeš instalirati i iz terminala naredbom:

..je je ... "ne znam što mi bi" s ovim "ear" pface pface pface ispravljeno :thmb-up

Dakle ... Ubuntu softWARE :zvizdi :zvizdi bude instaliran u samoj instalaciji Ubuntu-a; i kao što rekoh, od nedavno se više nije htio u potpunosti otvoriti te sam na AskUbuntu pronašao par naredbi za instaliciju istog. Neke su za instalciju Ubuntu Software-a, a neke za instalaciju USC.

Ove za US, ne radi ni jedna (i moram reći da i tamo ljudi komentiraju da im je prestao raditi no niti u jednom nema objašnjenja zašto ne radi) .... a što se tiče ovog USC, naredba za terminal (koja je meni proradila) je slijedeća:
sudo apt-get install -f
sudo apt-get update
sudo apt-get install software-center

Što se tiče tvog pitanja da što mi napiše u terminlu kod instalacije US ........ sve normalno odradi ali "nula bodova" ..... otvori 1/3 aplikacije (onu naslovljenu ALL) ... dio naslovljen INSTALLED uopće ne otvori, a dio naslovljen UPDATES; "samo vrti/učitava/provjerava.

Znači, zanima me zašto se to događa i ako već US ne radi, zašto bude automatski instaliran pri instalaciji Ubuntu-a, a ne USC :hmm

Eto .. to bi bilo to .... pozz
Mateo je napisao/la:
Cooleech je napisao/la:Najjednostavnije ti je provjeriti u terminalu što ti javlja prilikom instalacije Ubuntu softwAREa. Sav softwARE koji instaliraš iz UCS-a ili US-a možeš instalirati i iz terminala naredbom:

..je je ... "ne znam što mi bi" s ovim "ear" pface pface pface ispravljeno :thmb-up

Dakle ... Ubuntu softWARE :zvizdi :zvizdi bude instaliran u samoj instalaciji Ubuntu-a; i kao što rekoh, od nedavno se više nije htio u potpunosti otvoriti te sam na AskUbuntu pronašao par naredbi za instaliciju istog. Neke su za instalciju Ubuntu Software-a, a neke za instalaciju USC.

Ove za US, ne radi ni jedna (i moram reći da i tamo ljudi komentiraju da im je prestao raditi no niti u jednom nema objašnjenja zašto ne radi) .... a što se tiče ovog USC, naredba za terminal (koja je meni proradila) je slijedeća:
sudo apt-get install -f
sudo apt-get update
sudo apt-get install software-center

Što se tiče tvog pitanja da što mi napiše u terminlu kod instalacije US ........ sve normalno odradi ali "nula bodova" ..... otvori 1/3 aplikacije (onu naslovljenu ALL) ... dio naslovljen INSTALLED uopće ne otvori, a dio naslovljen UPDATES; "samo vrti/učitava/provjerava.

Znači, zanima me zašto se to događa i ako već US ne radi, zašto bude automatski instaliran pri instalaciji Ubuntu-a, a ne USC :hmm

Eto .. to bi bilo to .... pozz

Dakle ... evo me opet (01.8.2018) ... naravno da sam nakon dosadašnjih objava i dalje pokušavao pronaći razlog ali gdje god pogledao odgovora ne nađoh. Iščitavao sam dakle, u tim traženjima, što ljudi govore i uglavnom to sa Ubuntu Software se počelo događati nakon update-a Ubuntu 16.04 LTS.
Nisam čovjek od software-a, no koliko sam shvatio "tijek događanja" ... problemi su u inačici Ubuntua koji se koristi; problemi su vjerovatno i u nadogradnji kernela (4.4.0.13 na 4.4.15 pa na 4.4.20) i vjerovatno još kada (nakon prvotne instalacije) u System Settings-u, pooznačimo sve ili neke ne označene updates. Znam da sam to kod sebe uvijek radio, a isto tako i "skidao" najnovije kernel-e.
U svim tim pretragama i pokušajima da osposobim Ubuntu Software (da nemam onaj Ubuntu Software Center sa 14-ice koji je jedino htio raditi) u System settings-u sam (nakon svega, a da i to isprobam) označio "da mi javi" za Ubuntu 18, što je naravno i napravio. Nakon svih potrebnih radnji u instalaciji, nije mi htio nikako pokrenuti 18-icu (bio mi je samo tamni ekran kao u terminalu) gdje me tražio usernam-e i password ali tu je priči o pokretanju 18-ice bio kraj iako je na vrhu ekrana pisalo da je 18-ica instalirana ?
Uglavnom, da završim sa pričom ..... nakon što sam ponovo instalirao 16-icu (erase disk and install ....), nisam više ništa "prčkao" u System settings-u sa update-ima (jer sam mislio da ga i tu nešto zbrčka),niti sam nadograđivao kernele. Sada mi Ubuntu Software ponovo normalno radi.

Eto .. to bi bilo to od mene što se tiče ove teme .... pozdrav svima do neke druge teme :thmb-up
Ubuntu Software je modificirani Gnome Software na kojega se prešlo, stari Ubuntu Software Center više nije podržan iako još radi. Ako si označavao puno toga u updates dijelu Softwarea moguće da si označio proposed updates koji su polomili nešto, to su beta updateovi koji su po defaultu isključeni i običan korisnik ih ne treba uključivati.
Podijelio/la zahvalu: 41 puta
Primio/la zahvalu: 177 puta
Nikako mi nije jasno zašto su bolji program za software center zamijenili lošim. I to baš jednu od osnovnih stvari "korisničkog doživljaja". Je li ušteda stvarno tolika da se zato moralo učiniti Ubuntu desktop lošijim proizvodom? Za zamjenu Unityja da ne pričam. pface
Podijelio/la zahvalu: 45 puta
Primio/la zahvalu: 325 puta
JH-IM je napisao/la:Ubuntu Software je modificirani Gnome Software na kojega se prešlo, stari Ubuntu Software Center više nije podržan iako još radi. Ako si označavao puno toga u updates dijelu Softwarea moguće da si označio proposed updates koji su polomili nešto, to su beta updateovi koji su po defaultu isključeni i običan korisnik ih ne treba uključivati.

Dakle .... Ubuntu Software mi je normalno proradio nakon potpune reinstalacije 16-ice, s tim da, kao što sam jučer napisao, nisam u terminalu više radio nadogradnju kernela. Budući da sam laik za software, a nakon svih opisanih događanja, razlog što Ubuntu software više nije radio je upravo u toj nadogradnji kernela. To sam maloprije isprobao i zaista je tako; više nije normalno otvarao Ubuntu software.

Instalirao sam Ubuntu software center kroz terminal..... "skinuo" Synaptic package manager i tamo po označio /complete removal/ za sve 4.15 kernele i reinstalaciju 4.4.0-131-generic. Mislio sam da će to riješiti problem ali nije. Sada ću opet reinstalirati 16-icu i 99% sam siguran da će Ubuntu software opet normalno raditi.

Ovo o nepodržavanju Ubuntu Software Center ne razumijem jer je on (koliko ja shvaćam Ubuntu) sa 14-ice i radi normalno na 16-ici

Isto tako, što se tiče označavanja u System settings / software&updates; tu sam samo označio samo one Canonical; odnosno, nikakve proposed updates (valjda sam dobro rekao :place )

Zaključno, problem je u tim kernelima. Ne znam kakva iskustva imaju drugi (obični) korisnici ali nakon ovog svog iskustva, savjetujem .... ljudi ne dirajte kernele, ostavite ih kakvi jesu jer vam sa 4.15.0-29-generic, Ubuntu software naj vjerovatnije ne će raditi.

Pozz svima :thmb-up (odoh reinstalirati 16-icu opet :bravo :ljubav :thmbs-up :kava )
Koji Ubuntu 16.04 ćeš instalirati?
Odnosno ako već ideš na reinstalaciju OS-a onda uzmi 16.04.1 jer on i 16.04 imaju GA kernel, dok svi od 16.04.2 do 16.04.5 imaju HWE kernel.
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T540p
Intel Core i5-4300M
Intel HD Graphics 4600
16GB DDR3L
2x240GB Intel 1500 Pro
15.6" FHD (1920x1080) anti-glare
6-cell Li-Ion battery 56Wh
Slika: T540p i braća

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 566 puta
Primio/la zahvalu: 707 puta
Išao sam se sad malo poigrati sa X220 na kojem nadogradnju nisam radio od kernela 4.4.0.128

slika

i nakon updatea i upgradea na 4.4.0.131 sam dobio ovo:

slika

... zanimljivo :hmm
[+ Prikaži] Klik
ThinkPad T540p
Intel Core i5-4300M
Intel HD Graphics 4600
16GB DDR3L
2x240GB Intel 1500 Pro
15.6" FHD (1920x1080) anti-glare
6-cell Li-Ion battery 56Wh
Slika: T540p i braća

ZEN
"Charlie. What are you thinking?"
"I'm thinking about what I want and what I need."
"What do you want?"
"I want a peaceful soul."
"And what do you need?"
"I need a bigger gun."
Site Admin
Site Admin
Podijelio/la zahvalu: 566 puta
Primio/la zahvalu: 707 puta
[quote="bertone"]Koji Ubuntu 16.04 ćeš instalirati?
Odnosno ako već ideš na reinstalaciju OS-a onda uzmi 16.04.1 jer on i 16.04 imaju GA kernel, dok svi od 16.04.2 do 16.04.5 imaju HWE kernel.[/quote

Dakle ... 13.5.2017.,sam si instalirao Ubuntu 16.04 LTS Xenial Xersus ......US je normalno radio do nastanka problema sa istim, a problem sa US se pojavio ove godine.

Što se dogodilo sa kernelima (upgrade-ima) ove godine ....ne znam (nije moja struka) Linux rules jer i dalje sve drugo normalno radi :thmbs-up :thmbs-up .....

Uglavnom .... reinstalaciju sam odradio i onih 99% sigurnosti da će US proraditi je postalo 100% (znači, pitanje je datuma nadogradnji tih kernela ...bla bla bla bla no to je već za ljude od struke).

Također, želim se ispričati administratorima što još ne znam ove poveznice (linkove op.a) ubacivati (ne zamara me baš to :hihi ), a da odgovorim u vezi toga .... ...... ..... ovo 16.04.1 itd itd .... koliko sam shvatio u pretraživanjima .. tema se prebaci na pitanje koliko dugo će trajati nadogradnje, a ne više o problemu pface

Ispričavam se još jednom ako sam i ja skrenuo malo sa teme što se tiče postavljenog pitanja, no kao što rekoh ...nije moja struka :lulz :lulz :lulz

Uglavnom ...kod mene sada US radi ko najnovija metla :ljubav :ljubav :ljubav

Svako dobro svima, a posebno nama :thmbs-up :thmbs-up

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.