Sada je: 19 tra 2024, 06:53.
Novi ste u svijetu Linuxa? Imate hrpu početničkih pitanja?

Moderator/ica: Moderatori/ce

Pravila foruma
PRAVILA ZA NOVE KORISNIKE LINUXA!
Prije otvaranja bilo kakve diskusije svaki novi korisnik u svijetu Linuxa obavezan je učiniti sljedeće korake:
Pročitati ove tekstove iz naše Wikipedije:
- Sve uvodne tekstove Linuxa za početnike (njih 5)
- Sve što trebate znati o radu s diskovima
- Pročitati ovu temu za početnike
- Pokušati pronaći riješenje problema u Enciklopediji znanja

Nakon toga korisnik smije otvoriti temu s naslovom svog problema uz obaveznu naznaku Linux distribucije koju koristi u formi:
[Linux distribucija, broj verzije, grafičko okruženje]: Naslov problema
U prvom postu korisnik obavezno mora odgovoriti na ova pitanja:
- Da li ima instalirane Windowse?
- Što ga je motiviralo na instaliranje i korištenje Linux distribucije?
- Obavezno je potrebno navesti specifikacije hardvera (Ime Laptopa, tip procesora, grafičke i mrežne kartice, količina RAM-a i diska)

Bez učinjenih ovih prvih koraka, na teme se neće odgovarati i one će biti izbrisane s foruma!
Da se nešto razlokalo s tim vjerojatno bih radio ponovnu instalaciju pa sve ispočetka. Do sad sam koristio ubuntu 13.04 ali je neko bio spor na mome laptopu tj, jako se mučio. Pa sam pred pet dana skinuo kubuntu 12.10 i na prvu mi se svidio jer mi je laptop radio ko zvijerka i kad je stigla nadogradnja sa kubuntu 12.10 na 13.04 koju sam i pokrenuo iz znatiželje (nadogradnja je bila preko update managera) i nakon trosatne instalacije pokrenem ja taj 13.04 i od onda sve krenulo nizbrdo. zamrzavao se, nemogućnost spajanja na wireless i ne pamtim više što sve nije valjalo pa sam ponovno pokrenuo instalaciju 12.10 kojeg imam na usb-u lijepo pripremio particiju sve počistio i nakon cca 14% prvi put, cca 61% drugi put, cca 82% treći put (pokušaji instalacije 12.10) mi je stizala obavijest da mi je pregrijan ili oštećen disk i da stavim komp u hladniji prostor. WTF? s tim se nisam susreo još. ok prekontroliram disk preko usb-a sve štima. i tek četvrti put mi sve glatko prođe i onda se javio nakon nadograđivanja taj problem sa paket managerom. Kako god za sad sam zadovoljan s 12.10 malo me nešto zeza sad firefox ali manje bitno crom radi svoj posao.

Hvala svima na pomaganju.
Verzija OS-a Linux 3.5.0-27-generic
Verzija KDE SC-a 4.9.5
Procesor Intel(R) Core(TM)2 Solo CPU U3500 @ 1.40GHz
Acer - aspire 5810T
Ram 4GB
Postovi: 13
Postovi: 13
Pridružen/a: 28 tra 2013, 13:21
Podijelio/la zahvalu: 7 puta
Primio/la zahvalu: 0 puta
Spol: M
OS: Lubuntu 12.10 USB
:thumbs
Avatar
Site Admin
Postovi: 16079
Site Admin
Postovi: 16079
Pridružen/a: 03 tra 2008, 18:09
Lokacija: Svugdi me ima. Slavonija uglavnom.
Podijelio/la zahvalu: 503 puta
Primio/la zahvalu: 531 puta
Spol: M
OS: Mint 17 Cinnamon

Na mreži
Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.